EVROPA: Malé ohlédnutí po tom, co bylo

Něco málo z mých glos na Twitteru k evropské integraci, svobodě projevu, zahraniční politice, k právnímu státu a útokům na Maďarsko.

Evropská integrace
– Evropská unie má smysl jedině jako regionální hospodářský blok. K tomu byla vytvořena, v tom se kdysi osvědčila, na tom vybudovala svou značku. Čím usilovněji se snaží být něčím jiným – nadstátem, globálním hráčem –, tím víc se z původního užitečného nástroje mění v přítěž.

– Potřebujeme takovou EU,

  • která usnadňuje vzájemný obchod mezi členskými státy a tím její úloha končí;
  • která je svým členům sluhou, ne pánem;
  • která si hledí svého, a nemá ambice být ředitelem zeměkoule;
  • která stojí nohama pevně na zemi, a nepodléhá módním ideologiím.

– Různé krize posledních let ukazují, že ne vždy je nadnárodní celek lépe vybaven k řešení velkých výzev. Jednotlivé státy jsou akceschopnější a ušijí si řešení na míru. Unie těžkopádně dochází k polovičatým opatřením s jednotnou velikostí, která jsou jedněm těsná, druhým volná.

– Nápad vzdát se zbytků jednomyslnosti v rozhodovacích procesech EU je stejně rozumný jako chtít vymontovat z auta brzdy a těšit se, že teprve pak to bude jízda.

– Jestli může Zelený úděl vyústit v něco pozitivního, pak snad v to, že ukáže širokým vrstvám lidí, jak fatálně evropská integrace sešla z cesty, a jaká rizika s sebou nese svěřit rozsáhlé a nejasně ohraničené pravomoci nadnárodním institucím mimo demokratickou kontrolu.

Svoboda projevu
– Sotvakteré ze základních občanských práv dnes potřebuje tak důrazné a nesmlouvavé zastání a tolik naší vnímavosti pro probíhající útoky na něj i možná budoucí ohrožení, jako tomu je u svobody projevu.

– Podobně jako dříve některé lékařské diagnózy i pojem „dezinformace“ ztratil svůj původní odborný, jasně ohraničený, citově nezabarvený význam, když začal být masivně používán jako urážka, jako nástroj k osočování a znevažování druhých lidí a jejich názorů.

Zahraniční politika
– Dobrá zahraniční politika je prodlouženou rukou politiky domácí; je nástrojem, kterým se stát snaží pootočit svět o kus blíž ke svým vlastním zájmům. Špatná zahraniční politika přerůstá té domácí přes hlavu, světu se podbízí a dostává stát do vleku cizích zájmů a cizích problémů.

– Když se na sebe vrhnou chlapi v hospodě, ostatní se je od sebe snaží odtrhnout a zpacifikovat. Totéž uděláte, když se vám doma poperou kočky. Proč neumíme podobně reagovat na rusko-ukrajinský konflikt? Ten jako by byl pro nás kohoutím zápasem, kterému chceme přidat grády.

Právní stát, útoky na Maďarsko
– K právnímu státu bychom se měli vždy hlásit a mít ho v úctě. Právě proto ale musíme odmítnout způsob, jak s tímto pojmem zacházejí instituce EU. Ty za jeho falešné vzývání schovávají své mocenské ambice a zneužívají jej k hrubému vměšování se do vnitřních věcí členských států.

– Europoslanci označují Maďarsko za volební autokracii. Že by proto, že tam volby dopadají jinak, než by si přáli? Vláda většiny je zjevně pro někoho přežitek, protože mají vládnout menšiny, odborníci, soudci, neziskovky, mezinárodní organizace, a voliči jim smějí leda sekundovat.

Převzato z Neviditelný pes

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme