Epidemie v Maďarsku zmírňuje, očkování z východu je na spadnutí

Covidová epidemie v Maďarsku zpomaluje, denně přibývá méně než 1000 nakažených, testů bývá kolem 20 tisíc. Pozitivita byla například za včerejšek méně než 7 %. Hospitalizovaných s covidem také ubývá, aktuálně jich je 4 218, nejvíce bylo přes 8 tisíc.

Aktuální nejpřísnější omezení včetně nočního zákazu vycházení, částečně zavřených škol a úplně zrušeného pohostinství platí zatím do 1. února. Denní smrtnost pacientů s covidem je nyní pod stovkou a celkově zatím nemoci podlehlo 11 615 Maďarů.

Maďarsko zároveň řeší použití dalších očkovacích látek nad rámec společných evropských dodávek. Podle informací Indexu je již Státním lékovým úřadem částečně schválena k použití ruská očkovací látka, podobně by měla povolení brzy dostat i čínská vakcína od firmy Sinopharm. Ministr zahraničí Szijjártó kvůli tomu do obou zemí cestoval. Počet očkovaných lidí je v Maďarsku 130 tisíc, jako v jiných státech EU se využívají jen dodávky Pfizeru a Moderny.

Podle webu koronavirus.gov.hu Maďarsko nakoupilo 19,7 milionů dávek západních vakcín od různých výrobců (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac), z nichž Evropská léková agentura (EMA) má v současné době licenci pouze na vakcíny Pfizer a Moderna. Registraci na očkování si zatím udělalo přes 1 755 000 lidí, 655 tisíc se registrovalo poštou přes zaslaný dotazník.

V médiích včera zazněla informace, že restaurace a kavárny zůstanou zavřené až do května (do Letnic). Říká to předseda Maďarského sdružení hotelů a restaurací Tamás Flesch. Vláda to však následně vyvrátila, zatím prý takové rozhodnutí není na stole. Nicméně premiér Orbán již dříve řekl, že otevírání nemíní uspěchat.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!