Důvod, proč cenzura sociálních sítí ohrožuje svobodu projevu a tím nakonec i své vlastní základy

Cenzurování konzervativních hlasů na internetu není žel ničím novým, nedávné události však dosvědčují, že to zašlo příliš daleko a je načase všechny ty technologické obry konfrontovat, neboť ohrožují svobodu projevu.

Zákazy pro Donalda Trumpa v době, kdy byl ještě úřadujícím prezidentem Spojených států, působit na největších sociálních sítích, včetně technologických obrů jako je Facebook a Twitter, ukázaly, že velké mezinárodní technologické firmy jsou schopny cenzurovat dokonce prezidenta USA a mají značný vliv na svobodu projevu. Trvalé blokování účtů prezidenta Trumpa však bylo jen nejnovějším projevem desetiletého nátlaku liberálních mainstreamových médií, která se snaží umlčet na internetu hlasy nesouhlasící s jistým světonázorem.

Věrní čtenáři si vzpomenou, jak Twitter počátkem října bez varování či vysvětlení zrušil @abouthungary, oficiální twitterový účet maďarské vlády v anglickém jazyce. O pár hodin později Twitter stránku About Hungary obnovil a tisku sdělil, že ke zrušení „došlo díky chybě“, kanceláři premiéra však případ dosud nevysvětlil, natož aby se omluvil.

Facebook však nedávno začal opět užívat taktiky, kterou by někdo možná nazval „citlivější“, která však svobodu projevu v internetovém prostoru ohrožuje neméně.

Metoda se nazývá „utajený vyhazov“ (v originále „shadow banning“ – pozn. red.) a v podstatě znamená, že šéfové firem v pozadí platforem sociálních sítí svévolně, většinou z politických důvodů, a potajmu omezují, co z obsahu našich sociálních sítí budeme vy a já moci shlédnout.

V době, kdy ministryně spravedlnosti Judit Vargpvá mluvila o opakovaném napadání svobody projevu ze strany velkých technologických firem, unikl na veřejnost záznam výkonného ředitele Twitteru Jacka Dorseyho o plánované kampani politické cenzury, která by mohla zajít „o hodně dál“ než vyhození prezidenta Trumpa. To jistě zesílí hlasy těch, kteří si dělají starosti kvůli ohrožené svobodě projevu. Firmy sociálních sítí si ale zřejmě neuvědomují, že cenzurováním svých platforem nakonec podkopávají základy vlastní existence.

Především právě svoboda projevu, a zvláště lidská potřeba prostoru pro svobodné šíření vlastních idejí, dala totiž sociálním sítím vzniknout. Vymažte z té rovnice svobodu, a z Twitteru či Facebooku vám nezbude nic víc než sbírka liberálně politických mainstreamových manter.

Současná situace je nejproblematičtější pro ty z nás, kteří nestojíme o světonázor, na jehož základě se s našimi hlasy – a to spíše častěji než zřídka – jedná podle dvojího metru, přičemž mezi oběma měřítky zeje alarmující propast. Proto dnes mnozí hledají nějaká řešení, která by velké technologické firmy regulovala a zabezpečila tak svobodu projevu jako jedno ze základních lidských práv.

Polsko začalo tuto cestu připravovat návrhem nového zákona, který těmto firmám zabrání mazat obsah nebo odstraňovat účty uživatelů, kteří neporušují polské zákony. Podle opatření v novém zákoně by bylo možno firmy sociálních sítí porušující pravidla pokutovat až 50 milióny zlotých (11 milióny EUR).

Rovněž ministryně spravedlnosti Vargová podle svého vyjádření v návaznosti na rozhovory s Výborem pro digitální svobodu, vládní institucí ustavenou loni v březnu pro zabezpečení ohledu na práva občanů v digitální sféře, předloží letos na jaře parlamentu návrh zákona na ochranu maďarského národa a podniků před negativními účinky cenzury na internetu.

Zůstaňte na příjmu!

Komentář zveřejněn k 9. února 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde. Redakčně upraveno.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!