Douglas Murray a technologičtí giganti IV.

Někde v ústraní programátorů vznikl záměr rozčílit, dezorientovat nebo rozzuřit ty, kteří hledají heteronormativní  pojmy. Manažeři Googlu nepochybují, že jsou někteří tito  lidé problematičtí, a proto jedněm informační servis nabízejí, kdežto jiným ne, aby jim jejich podezřelé hledání zmařili.

Vymysleli na ně obří technologickou past pod heslem „Běžte  do p-!“ Pochopitelně v zájmu spravedlnosti, jak to dělají The  New York Times se svými nekonečnými příběhy o homosexuálních byznysmenech a baletních tanečnících. Intenzita jejich úsilí je tak vysoká, že se těžko mohou vymlouvat. Zkuste si vyhledat „černošská rodina“ a okamžitě spatříte  obrázky černých rozesmátých tváří bez jediné rodiny rasově  smíšené. Vyťukejte „bělošská rodina“ a  na třech z  pěti obrázků se objeví rodina černošská nebo rasově smíšená. Poté  následuje jedna černošská rodina za druhou. Zdá se, že aby programátoři zbavili počítače nepříjemných  lidských předsudků, vytvořili předpojatost novou a překrucují dějiny. Systém teď útočí na všechny, o nichž se předpokládá,  že určitým předsudkům podléhají. V zájmu likvidace jedněch  předsudků lidé zamořili informace předsudky jinými.

Nebylo by to tak závažné, kdyby šlo jen o to, že se lidem  místo toho, co hledají, naservíruje něco jiného. V mediální  krajině jsou čtenáři takových novin jako The New York Times nebo The Guardian na jejich předpojatost zvyklí, a pokud by  jim příliš vadila, mohou článek přeskočit nebo noviny nekupovat. Platí to i o médiích, jako jsou The Daily Telegraph, The  Economist nebo New York Post. Politický úhel pohledu jejich  redaktorů, přispěvatelů a možná i majitelů není žádné tajemství. A přestože čtenáři se vším nesouhlasí, mají možnost si  vybrat, co považují za užitečné a co ne.

Až donedávna byly počítačové vyhledávače považovány za  „neutrální“ prostor. Sice občas vynášely na povrch nějaké podivnosti, ale nepředstavovaly redakční linii, natož aby lidem  něco vnucovaly. Nyní to vypadá, jako kdyby poměrně spolehlivé a etablované noviny, známé svým kvalitním zahraničním  zpravodajstvím, najednou uveřejňovaly nesmyslné komentáře o domácích událostech a na svých sportovních stránkách  prohlašovaly, že příznivci sportu mají být potrestáni za svou  pomýlenost.

Je samozřejmě možné, že se lidé naučí s vyhledávači pracovat a vybírat si podle svého, tak jako navštěvují webové stránky odpovídající jejich světonázoru. Třeba bude mít ideologie technologických společností do jisté míry úspěch a lidé ji přijmou. Byla by to snad tragédie, kdyby si příští jedna nebo dvě  generace myslely, že Evropa vždycky vypadala tak jako dnes  a byla stejně smíšená i v sedmnáctém století? Komu uškodí  názor, že je polovina společnosti homosexuální, že se o to víc  bude cítit v pohodě? Možná se opravdu předsudky a názory  dají změnit. A jestliže se nabízí příležitost rasismus, sexismus  a nevraživost vůči homosexuálům zmírnit – proč ne –, není vhodná každá metoda a každý nástroj, které máme k dispozici?

Zní to rozumně, ale má to velkou vadu na kráse – cenzura ve jménu politického cíle je problematická, neboť obětuje  pravdu. Je snadné přepisovat dějiny kvůli nedostatečné různorodosti obyvatel v minulosti. Někteří uživatelé nejrozšířenějších vyhledávačů si toho už všimli, někteří ještě ne. Většina  ale časem při každodenním užívání Googlu nebo Twitteru zaznamená, že se děje něco podivného. Dříve nebo později si  uvědomí, že se stali součástí politického projektu a cíle, který  nepodepsali a se kterým nesouhlasí.

Douglas Murray je rodák z Londýna, známá postava britské intelektuální scény. Vystudoval anglistiku v Oxfordu. Je autorem jedné divadelní hry (o švédském diplomatu Raoulu Wallenbergovi) a šesti knih. Podivná smrt Evropy (o masové imigraci)  vyšla česky v roce 2018, Šílenství davů (odkud je tato ukázka) vychází v těchto dnech v nakladatelství Leda. Murray je otevřený homosexuál, označuje se za neokonzervativce a křesťanského ateistu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!