Dobrý strom poznáme po ovoci. Ne, že rozvrtáme jeho kořenový systém

Marek Výborný (KDU-ČSL) exkluzivně pro Konzervativní noviny

Ideová konference KDU-ČSL, která se sešla v září, byla svým formátem unikátní. Nikdy jsme nic podobného nepořádali. Jedinečnost setkání spočívala v tom, že mohl přijet kdokoliv ze členů KDU-ČSL. Netvořily se žádné nominace, ani volby. Přihlásilo se víc než 400 členů. Další unikum spočívalo v tom, že na konferenci nehovořilo vedení KDU-ČSL. Neměl jsem za celé dva dny jediný příspěvek, jen krátký komentář na minutu a půl. Pracovalo se v desetičlenných skupinách, v nichž se probírala aktuální témata. Nikoli však programová, ale témata související s vnitřním fungováním strany, s hodnotovým základem, na němž strana stojí. Znovu jsme si připomněli, co to znamená, že jsme konzervativní stranou. Diskutovali jsme o tom, jak důležitá je komunikace uvnitř strany i navenek. Jakým způsobem oslovovat voliče, protože situace je úplně jiná než před dvaceti lety. Bavili jsme se také o jistém generačním nebo mezigeneračním napětí. O rozdělení, které dnes silně prožívá celá společnost, církev, a promítá se i do prostředí KDU-ČSL. Cenné bylo, že každý hlas byl slyšen a každá pracovní skupina prezentovala své závěry. Tyto závěry se stanou podkladem pro další setkání o směřování strany. Toto směřování může být jiné, než doposud, ale co zůstane neměnné, je skutečnost, že KDU-ČSL zůstane konzervativní stranou, s hodnotami, které jsou postavené na židovsko-křesťanských základech a na antickém dědictví. To je něco, co je nezměnitelné, jen musíme dbát na to, aby se v našich politických rozhodnutích tyto hodnoty odrážely. Na všech úrovních.

Strom má kořeny a tyto kořeny jsou pro nás hodnoty. Kořeny jsou pod zemí. Nejsou vidět. Je nebezpečné je narušovat, vrtat do nich a dívat se, jestli tam pořád jsou a v jakém stavu. Jak totiž tento kořenový systém narušíme, strom může spadnout. Zda jsou kořeny skutečně pevné, poznáme podle toho, že strom plodí zdravé ovoce.

Když budeme dělat zdravá politická rozhodnutí s vědomím našich kořenů a nebudeme se snažit na strom roubovat nějaké rádoby moderní druhy ovoce, tak udržíme lidoveckou křesťansko-demokratickou politiku i pro další generace. To byl jeden z důležitých závěrů ideové konference.

21. října nás čeká programová konference v pražském centru Cubex. Ta už bude veřejná. Bude moci přijít kdokoliv z veřejnosti. Zde již nepůjde o diskusi, ale spíše o vysvětlování pilířů křesťansko-demokratické politiky pro další dekády.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!