Divoké maďarské primárky…

Od včerejška se opět hlasuje v primárkách maďarských opozičních stran, teď už jen o post kandidáta na premiéra. Ti zbyli dva – vítězka prvního kola Klára Dobrev z Demokratické koalice a překvapivý skokan ze třetího místa Péter Márki-Zay. Primátor Budapešti Gergely Karácsony po chaotickém týdnu plném jednání a protiřečivých tiskovek nakonec odstoupil a podpořil Márki-Zaye.
 
Po prvním kole zaznívaly v opozici nejsilněji hlasy, že Klára Dobrevová nesmí vyhrát, protože jako manželka nepopulárního expremiéra Gyurcsánye nemá proti Fideszu šanci, navíc pochází z rodiny někdejšího stalinistického ministra 50. let, je tedy pro kampaň Fideszu snadným cílem. Proto zbylí kandidáti Karácsony a Márki-Zay začali jednat o odstoupení a o tom, který z nich druhého podpoří ve druhém kole.
 
Aura změny
 
Jenže odstoupit se nechtělo ani jednomu – primátor Karácsony byl dlouho favorit průzkumů a je přeci jen známější než Márki-Zay. Ten však v prvním kole překvapil, byl suverénní v debatách a obklopil ho pozitivní náboj a aura „skutečné změny“.
 
Na rozdíl od Karácsonye totiž není spojený s érou před nástupem Orbána, ani s prostředím liberálních elit z Budapešti. Říká o sobě, že je konzervativní a dříve volil Fidesz, má sedm dětí a žije v malém jihomaďarském městě Hódmezővásárhely. Tam dlouhá léta starostoval s vysokou podporou známý politik Fideszu János Lázár, jeho nástupce rovněž z Fideszu István Almási však v roce 2017 zemřel a nový kandidát vládní strany byl docela nečekaně poražen právě Márki-Zayem.
 
Zpočátku patovou situaci chtěli kandidáti vyřešit tak, že budou kandidovat společně. Proto minulé pondělí požádali ostatní strany, zda by mohli být na volebním lístku uvedení vedle sebe jako kandidátská dvojice. Volební lístky už ale v tu dobu byly natištěné a zbytek opozice logicky nesouhlasil. Další den Gergely Karácsony na tiskovce zopakoval: „neodstupuji, naopak jdu vpřed“. Dříve tvrdil, že odejde pouze v případě srážky s tramvají. Jeho kolega Márki-Zay pak oznámil, že v tom případě kandidují každý zvlášť. Záminku ke změně poskytlo hnutí Momentum, které ve čtvrtek vyzvalo své voliče k podpoře Márki-Zaye. Následující večer strávil Karácsony jednáním se svými nominujícími stranami – MSZP, LMP a Párbeszéd.
 
Atmosféra houstne
 
Po této sérii schůzek a navzdory odmítavým reakcím části zástupců těchto stran se Karácsony rozhodl odstoupit a podpořit Márki-Zaye. Atmosféra v opozici jako celku se během týdne vyostřila. Demokratické koalici se nelíbí, že zbylí kandidáti strávili čas mezi prvním a druhým kolem hádkami o tom, jak za každou cenu porazit Dobrevovou a jak se co nejvíc vymezit proti Gyurcsányovi, který je pořád předseda největší opoziční strany. Márki-Zay často opakuje frázi „já nejsem Gyurcsányův člověk“. Jako premiér by však neměl žádnou oporu v poslancích a parlamentním zázemí své strany, což by byl patrně světový unikát. Šéf Jobbiku Péter Jakab nazval dohady mezi Karácsonyem a Márki-Zayem za komedii, bránil Dobrevovou před útoky a dokonce si rýpl, že podle interních průzkumů by Márki-Zay nyní prohrál i ve svém obvodu s protikandidátem Jánosem Lázárem o 10 až 15 procent.
 
Odstoupení Karácsonye ovšem nepochybně nabouralo kampaň Fideszu, který pod svou peticí Stop Gyurcsány, Stop Karácsony shromáždil přes milion podpisů. Vládní politici doteď tvrdili, že celé primárky jsou jen hra s předem určeným vítězem – tedy Karácsonyem, dle Fideszu Gyurcsányovou loutkou. Na Pétera Márki-Zaye se Fidesz dosud vůbec nezaměřoval. Provládní deníky jej ze dne na den začaly označovat za „nového Gyurcsányova člověka“, je to ale na první pohled nepřesvědčivé.
 
Podobně jako Klára Dobrev prosazuje Márki-Zay zneplatnění ústavy, a to i bez ústavní dvoutřetinové většiny, což budí v opozičním táboře velké rozpory, protože podle řady expertů je to nemožné a mohlo by to vést k občanskému konfliktu.
 
Je také pro co nejrychlejší přijetí eura. Ačkoliv je podle svých slov pro manželství homosexuálů (Maďarsko má stejně jako Česko pouze registrovaná partnerství), v lidskoprávních kruzích mnozí zvedají oči nad tím, jak s oblibou označuje politiky Fideszu za homosexuály. Za homosexuála označil také syna Viktora Orbána Gáspára, protože svou diplomovou práci na právnické fakultě věnoval tématu právního postavení homosexuálních párů v Maďarsku. V části společnosti zase vyvolal pozdvižení svými výroky o fyzickém trestání dětí, jehož je příznivcem.
 
Ústavní většina už nebude…
 
Opoziční primárky skončí v neděli, výsledky by měly být známé do druhého dne, jako posledně. Samotné parlamentní volby čekají Maďarsko v dubnu, sjednocená opozice má zatím srovnatelné preference jako Orbánův Fidesz, nicméně maďarský volební systém má výrazné většinové prvky a rozhodující tak bude patrně výkon kandidátů ve 106 jednomandátových obvodech. Obecně se očekává, že i v případě vítězství Fidesz nezíská ústavní většinu, protože ta byla založená na drtivém vítězství v jednomandátových obvodech. Leckde v Budapešti je Fidesz vyhrával s výsledky kolem 40 procent hlasů, což nyní proti jednomu soupeři nebude stačit.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem