Děti a důchody

Ve vypjatých debatách o budoucím důchodech jsem zaznamenal takový pozoruhodný argumentační řetězec. “Já si platím poctivě sociální pojištění, takže mám nárok na důchod.” Ano, já když mi vypnou proud, tak se taky dívám na televizi při svíčkách.

Prosím vás, já jsem jenom hloupý otrok digitálního průmyslu, žádný sociolog, filosof nebo tak něco, ale kdysi jsem zaslechl něco o tom, že společnost kdysi dávno vynalezla takovou funkční strukturu, které se říká rodina. To je tak, že když se sejdou kompatibilní a komplementární lidé, tak jim něco silnýho sepne v mozku, a pokud nemají nějaké přirozené bariéry, tak si s trochou veselí na těle i duchu dokážou vyrobit takové entity, kterým se říká děti. To jsou nejprve zcela nestrukturované a chaotické bytosti s nízkou organizovaností, které lze za velkého lopotění, přívalů různých biochemických nákloností, trpělivosti a něhy, a hlavně za opakovaného vštěpování různých funkčních pravidel upgradovat do stavu, kdy se ta organizovanost zvyšuje a stávají se tvůrčími a kreativními bytostmi. Tak, že nám při zapojení do systému zvaném “ekonomika” vytvoří přesně ty hodnoty, pomocí kterých můžeme uspokojovat své přirozené potřeby.

Můžeme si to představit jako pustý ostrov, na který když dovezete 100 párů takových šikovných lidí a vrátíte se tam za sto let, tak těch lidí už tam bude 1000 (pokud to povede někdo inteligentní, of course). Když tam dovezete lidi, kteří to nedokážou, nebo to nechtějí, tak za 100 let tam naleznete akorát jejich kostry. To je ve finále, řečeno slovy Tolkiena, to jediné právo, které máme. Možnost zemřít a uniknout šílenství, do kterého by nás dohnala nesmrtelnost. Výhled na to, že zemřeme a něco pěkného tady zanecháme, je taková civilizační konstanta. Žádná umělá inteligence nebo čarování reprodukčního inženýrství, které ufinancuje zas pouze jenom ta masa ordinérních, nudných a průměrných lidí, to nedělá a nikdy dělat nebude.

Ale prý je to patriarchát. Tak já už mlčím. Ať to řekne Bělobrádek, ten je na shitstorm zvyklý…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!