Dělá vám starost svoboda tisku v Maďarsku?

Zatímco si novináři v západní Evropě připadají stále méně bezpeční, dělá si Sorosův oblíbený hlídací pes pořád starosti kvůli svobodě tisku v Maďarsku. Dovolte, abychom se zasmáli.

Je tomu něco přes týden: někde na ulici v Amsterdamu postřelili oblíbeného nizozemského reportéra věnujícího se kriminalitě R. de Vriese, takže musel bojovat o svůj život.

K jinému případu násilí došlo v únoru, kdy v nebezpečné remešské čtvrti u Červeného kříže – o které mimochodem francouzský tisk často mluví jako o „citlivém území“ – téměř ubili fotoreportéra regionálního listu French L’Union Christiana Lantenoise. Několik dní visel jeho život na vlásku, načež strávil měsíc v umělém spánku. Včera ráno poprvé poskytl rozhlasu rozhovor o tomto incidentu.

Fotoreportér při této příležitosti podotkl, že „útok na novináře během jeho práce je něco nepřijatelného“, s vírou, že se tento případ stane testem svobody tisku.

S tím nemohu než souhlasit.

Nyní tedy žel jasně vidíme, že se už novináři v západní Evropě nemohou cítit bezpečni, jako tomu bývalo v minulosti. Přitom, jak se zdá, organizace uznávané jako „objektivní a nezávislé“ před těmito nedávnými případy ohrožení svobody tisku záměrně zavírají oči.

Například Reportéři bez hranic (RSF), jeden z oblíbených hlídacích psů George Sorose, umisťují na svém žebříčku světové svobody tisku v roce 2021 Nizozemsko na šestém a Francii na čtyřiatřicátém místě – zatímco Maďarsko, kde život žádného novináře není ohrožen, je tam umístěno až na 92. místě. Ano, dvaadevadesátém! Tedy někde mezi Haiti a Guinea-Bissau na západě Afriky.

To snad ti lidé nemohou myslet vážně.

A aby toho bodání do rány nebylo málo, minulý týden tito se Sorosem spřažení Reportéři bez hranic v jedné zprávě uvedli premiéra Orbána mezi 37 hlavami států a vlád na seznamu „nepřátel svobody tisku“. V čemž, netřeba dodávat, je ironie ažaž.

Komentář zveřejněn k 14. červenci 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde.

 Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!