Dánské ministerstvo obrany přikázalo svým zaměstnancům odinstalovat TikTok

Dánské ministerstvo obrany v pondělí 6. března zakázalo svým zaměstnancům používat na služebních zařízeních aplikaci pro sdílení videí TikTok. Ti, kdo ji mají, ji budou muset odinstalovat.

Oblíbený software vlastněný pekingskou společností ByteDance Ltd. je často označován západními zpravodajskými službami za bezpečnostní riziko.

Podle dánského ministerstva existuje u aplikace „riziko špionáže“ a dodalo, že „v rámci ministerstva obrany existují závažné bezpečnostní důvody v kombinaci s velmi omezenou pracovní potřebou aplikaci používat“, uvedla agentura AP s tím, že zatím není jasné, zda se zákaz vztahuje i na ozbrojené síly.

Dánský parlament minulý měsíc vyzval zákonodárce i zaměstnance, aby v rámci kybernetické bezpečnosti neměli TikTok na služebních telefonech. Důvodem je opět obava z možné špionáže a zneužití osobních dat.

Dánsko není jedinou zemí, kterou trápí bezpečnostní mezery v TikToku. Indie aplikaci v roce 2020 zakázala společně s desítkami dalších čínských aplikací.

Další země mají v platnosti zákaz používat aplikaci na služebních zařízeních státních zaměstnanců. Ve Spojených státech a Kanadě je aplikace vyloučena ze všech federálních zařízení a systémů, přičemž někteří američtí senátoři volají dokonce po celostátním zákazu TikToku pro všechny občany.

Také Evropská komise nedávno přikázala všem svým zaměstnancům sociální síť zrušit na všech zařízeních užívaných pro pracovní účely.

Kritici softwaru namítají, že jako čínský podnik má TikTok povinnost poskytovat čínské vládě veškerá data, o které požádá, což může vést ke shromažďování zpravodajsky cenných informací. Další znepokojení vyvolávají doporučená videa, která aplikace svým uživatelům nabízí a která mohou sloužit jako dezinformace a propaganda.

 

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!