Další krok proti Fideszu v EP

Maďarský europoslanec Tamás Deutsch (na obrázku) z Fideszu čelí petici aktuálně asi třiceti kolegů z Evropské lidové strany. Požadují jeho vyloučení z europoslanecké frakce, a to kvůli výrokům směrem k předsedovi frakce Manfredu Weberovi. Deutsch o něm měl říct, že se chová jako Gestapo. Sám Deutsch je židovské národnosti, což sporu mezi německým a maďarským europoslancem dodává poněkud pikantní nádech…  

Došlo k tomu v diskuzi o evropském rozpočtu a maďarském (a polském) vetu kvůli nové podmínce pro příjem evropských dotací v podobě dodržování vlády práva. Vlády Polska a Maďarska proti této části protestují s argumentem, že jde o příliš subjektivní kritérium.

Weber pak měl na jednání lidovců říct, že pokud Maďarsko s těmito hodnotami není v rozporu, nemá se Orbánova vláda čeho bát. V tu chvíli prý Deutsch reagoval větou o Gestapu. Europoslanec se proti akci kolegů (mezi jinými Češky Michaely Šojdrové) výrazně ohradil a přirovnal ji k roku 1989, kdy přijel do Prahy protestovat proti komunistickému režimu a byl zatčen za narušování veřejného pořádku.

Zatím se k výzvě připojily asi tři desítky lidoveckých europoslanců, celkově má frakce 182 členů. Její pravidla neumožňují vyloučit celou národní delegaci, ale jednotlivé členy ano. Zároveň však není stanoveno, kolik hlasů je k tomu potřeba, zřejmě ale půjde o dvě třetiny. Hlasovat by se o Deutschovi mělo příští týden, konkrétně 9. prosince.

Tamás Deutsch patří mezi zakládající členy Fideszu z roku 1988, z původní komunity na koleji Istvána Bibóa právnické fakulty ELTE v Budapešti. V devadesátých letech byl poslancem a pak ministrem sportu, v europarlamentu působí od prvních maďarských voleb do této instituce. Je také předsedou europoslaneckého klubu Fideszu. Zároveň je předsedou představenstva prvoligového fotbalového klubu MTK.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!