Což takhle dát si „technologický šabat“?

Dny odpočinku se v našich kulturách vyskytují již tisíce let. Jsou starobylou tradicí. Před tisíci lety začali Hebrejci dodržovat den odpočinku, který nazývali šabat neboli sobota. Tento den byl doslova vytesán do kamene jako jedno z deseti přikázání. Později tuto praxi převzaly i jiné kultury. Křesťané jsou známí svou nedělí, zatímco muslimové pátkem. A nebyly to jen náboženské skupiny, které si uvědomovaly potřebu dne, kdy se lidé zdržují práce.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století zdůrazňovaly potřebu volných dnů také např. cechy, odbory a další organizace, zastávající se práv pracujících lidí. Ale teprve v průběhu dvacátého století se stal běžným volný víkend. Dva dny odpočinku uvolnily čas na vzdělávání, bohoslužby, rozjímání, tvořivost a budování rodinných vazeb.

Bohužel, doba se mění. Mnoho lidí už volné víkendy nemá. Například v USA ohromujících 63 % lidí uvádí, že jejich zaměstnavatelé od nich očekávají, že budou většinu víkendů pracovat a mimo to budou k dispozici takřka neustále, jak se říká 24/7.

Digitální technologie poměrně rychle změnily způsob, jakým vnímáme a kontrolujeme svůj čas. V důsledku toho se změnila struktura našich dnů. Vezměte si něco tak jednoduchého, jako je přístup ke zprávám. Sledovat zprávy jsme mohli třeba jednou, případně dvakrát denně čtením novin. Dnes jsme však neustále bombardováni zprávami v televizi a v aplikacích na našich chytrých telefonech. A zatímco kdysi jsme si mohli v posteli číst román, dnes místo toho často odpovídáme na e-maily a zprávy.

Další ranou tradičnímu dělení času je fenomén „home office“, který se díky covidové epidemii rozšířil do nečekaných oblastí. Ano, je to v lecčem pohodlné, ale znamená to další setření čáry mezi soukromým životem a životem veřejným, další útok na hájemství rodiny a osobního soukromí.

Více technologie = méně času na práci, nebo naopak více?

Nebylo snad příslibem všech těchto technologií, že zkrátí čas, potřebný k práci? Přesto se nyní zdá, že jsme připojeni 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a pracujeme více než kdy jindy. A to není dobré ani pro naše zdraví, ani pro naši práci. Výzkumy ukazují, že zaměstnanci pracující 60 hodin týdně jsou ve skutečnosti méně produktivní, než kdyby pracovali 40 hodin – a co víc, takový přepracovaný zaměstnanec čelí také zvýšenému riziku srdečních onemocnění a úmrtí.

Je načase začít mít svůj čas opět pod kontrolou

Termín „Technology Shabbat“ se zrodil v roce 2010, kdy se americká autorka a producentka Tiffany Shlainová spolu se svým manželem Kennethem Goldbergem poprvé zúčastnili „Národního dne odpojení“, pořádaného think-tankem Reboot. David Katznelson, generální ředitel společnosti Reboot, říká: „Technologie je jedním z nejužitečnějších a současně potenciálně znepokojivých moderních pokroků – usnadňuje komunikaci celé globální komunitě, ale také u jednotlivců podporuje návykové chování, které často nahrazuje přirozenou lidskou interakci.“

Ve své knize 24/6: The Power of Unplugging One Day a Week (24/6: Síla odpojení na jeden den v týdnu) Shlainová zkoumá, jak se každý týden na 24 hodin vyhnout všem displejům a obrazovkám, což je jako stisknout tlačítko reset pro vaši mysl, tělo a srdce.

„Před deseti lety mi v životě všechno splývalo,“ napsala Shlainová v časopise Wired. „Můj telefon nikdy nepřestal bzučet. Cítila jsem se roztěkaná a málokdy přítomná. Věděla jsem, že potřebuji způsob, jak to všechno zpomalit.“ Zavedení týdenního technického šabatu změnilo život celé rodiny. Čas bez připojení nyní vyplňují čtením skutečných knih, společným vařením, psaním deníků, jízdou na kole a hudbou. Nebo nedělají vůbec nic!

Odpočinek a spánek jsou důležité pro vaši pohodu

Možná si říkáte, že prostě nemáte čas na to, abyste každý týden na celý den úplně „odpojili“. Ale ve skutečnosti, díky tomu, že si jeden den od obrazovek odpočinete, budete ve zbývajících šesti dnech soustředěnější a produktivnější.

Výhody pravidelných přestávek od technologií jsou ohromující a dobře zdokumentované. Během těchto klidných období prudce stoupá kreativita a produktivita, stejně jako schopnost udržet si soustředění a koncentraci. Omezení času stráveného u obrazovky může pomoci omezit stoupající výskyt depresí a úzkostí – zejména u dospívajících, kteří jsou posedlí technikou. Navíc nyní víme, že eliminace vystavení modrému světlu v hodinách před spaním zlepšuje spánek.

Tiffany Shlainová na to přišla, když připravovala ceny Webby a své filmové studio. Začala vypínat obrazovky z pátku na sobotu večer a pak to začal dělat i její tým. Výsledek? Celá organizace profitovala ze zvýšené produktivity. Jedním z důvodů bylo jednoduše to, že se lépe vyspali. Když si uděláte čas na odpočinek, lépe spíte, a když spíte plných osm hodin každou noc, zvyšuje se vaše efektivita. Výhody však nejsou jen profesní. Zatímco spíte, probíhají některé velmi důležité procesy.

Úspěšný technický šabat vyžaduje určitou přípravu

Pokud to s technologickým šabatem myslíte vážně, budete potřebovat určité vybavení. Ale nebojte se, seznam je poměrně krátký.

„Plánování prvního tech-šabatu je trochu jako plánování jednodenního výletu do 70. nebo 80. let,“ směje se Shlainová. Především možná budete muset zavolat lidem, nebo oni budou chtít zavolat vám. Protože ale nebudete používat chytrý telefon, budete potřebovat pevnou linku. Zjistěte si, zda je k vašemu internetu dodávána zdarma, a pokud ne, pořiďte si ji. A pokud chcete mít možnost zkontrolovat čas, budete si muset vzít analogové hodinky, které máte schované vzadu v šuplíku.

Přehodnoťte své využívání technologií a připravte se na budoucnost

Obrazovky nepochybně změnily náš svět. Jsme na nich závislí i ve volném čase a nedokážeme uniknout z nepřetržité pracovní dostupnosti, kterou vytvořily. Stále se zvyšující tempo, kterým nás technologie ovládají, někdy způsobuje, že se nám zdá nemožné s tím něco udělat. Musíme se znovu zamyslet nad technologiemi a jejich vlivem na nás i naše děti.

Vezměme si reklamu. Jaké změny bychom v ní mohli chtít? Reklamy jsou dnes všude, od billboardů a televizních spotů až po vyskakovací okna na internetu. V roce 2006 už toho měli občané brazilského Sao Paula dost. Odhlasovali si zákaz venkovní reklamy – a město je nyní mnohem klidnější a čistší. Jen si představte, jak by podobná omezení reklam například na sociálních sítích změnila váš online zážitek.

Den odpojení, který vám pomůže obnovit spojení

Závislost na mobilním telefonu má dnes i oficiální lékařskou diagnózu: nomofobie (no-mobile-phone-phobia). Mezi příznaky patří panický pocit, který máte, když jste odloučeni od svého smartphonu. Dále je to nutkání kontrolovat a reagovat na oznámení, jakmile přijdou. A nepřehlédněme ani nejškodlivější ukazatel: neschopnost věnovat se plně konverzaci nebo práci.

Ano, naše závislost na chytrých telefonech ničí naši produktivitu a vztahy, nemluvě o našem fyzickém a duševním zdraví. Ale nemusí to tak být. Jste připraveni si přiznat, že váš nezdravý vztah k mobilnímu telefonu stojí v cestě skutečnému štěstí? Pokud ano, postavte se své nomofobii čelem a přijměte realistický lék v podobě „technologického šabatu“.

Připojte se ke Dni odpojení

Příležitostí vyzkoušet digitální či technologický šabat se může stát blížící se Národní den odpojení, který je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu „odpojení“ a letos probíhá od pátku 3. března do soboty 4. března 2023.

Iniciátoři „Tech-šabatu“ na svém webu nabízejí 10 základních principů, které jsou však zcela otevřené vaší jedinečné interpretaci. Jsou inspirací, pozváním, abychom se do těchto aktivit zapojili, když do svých životů vkládáme sedmidenní rytmus a pokračujeme v dynamice dne odpojení po celý rok.

Nalezněte ke každému bodu vlastní obsah a rozviňte je po svém

  • Vyhněte se technologiím, nahraďte je přirozeným kontaktem
  • Buďte ve spojení se svými blízkými
  • Podpořte své zdraví
  • Jděte ven, nejlépe do přírody
  • Nenakupujte, vyhněte se komerci, zvolte případně něco dobrovolnického
  • Zapalujte svíce, pozorujte plameny, inspirujte se světlem
  • Pijte společně víno, jezte chléb
  • Vyhledávejte ticho, zvuků je celý týden všude plno
  • Nebuďte nikomu nic dlužni, dávej každému, co mu náleží

Pojměte svůj Den odpojení jako osobní tvůrčí projekt, jehož cílem je zpomalit a zklidnit naše životy ve stále více hektickém světě. Inspirujte se aktivitami ostatních. Nebo si vymyslete vlastní!

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme