Co ti Němci vlastně posílají na Ukrajinu?

Před čtyřmi týdny Německo souhlasilo s vysláním desítek protiletadlových děl Gepard (na obrázku) na Ukrajinu, což označilo za obrat poté, co dříve odmítlo poskytnout těžké zbraně. Jenže ještě nic nedorazilo…

Berlín uvedl, že první Gepardy může dodat v červenci, ale nyní se ukazuje, že není k dispozici munice.

Jedním z důvodů německého zpoždění s odesláním protiletadlových děl byl nedostatek munice, uvedly zdroje z průmyslu a ukrajinský velvyslanec – což je skutečnost, která byla Berlínu dobře známa, když se poprvé zavázal. Německo již Gepardy nepoužívá a má mizivé zásoby munice.

Jejich dodávka Ukrajině „má smysl pouze tehdy, když je k nim k dispozici munice – to bylo jasné od samého počátku,“ uvedl zdroj, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože jde o citlivé téma.

Od příslibu tanků Gepard přislíbil Berlín Ukrajině další těžké zbraně.

Na domácí půdě hodlá využít speciální fond k navýšení výdajů na obranu v průběhu 4-5 let, aby se dostaly na úroveň 2 % ekonomického výkonu, kterou nařizuje NATO. Potřebné zákony však zatím nebyly přijaty.

Krátce po invazi na Ukrajinu pozval 28. února viceadmirál Carsten Stawitzki, vedoucí oddělení veřejných zakázek ministerstva obrany, výrobce zbraní na schůzku přes webEx, aby s nimi projednal způsoby, jak zvýšit vojenskou připravenost k obraně Německa. „Dal jasně najevo, že se musíme připravit na zvýšení výroby v očekávání obrovského objemu a rozmanitosti přicházejících objednávek,“ řekl agentuře Reuters zdroj z průmyslu.

To se zatím nepodařilo, uvedly dva zdroje z obrany pro agenturu Reuters.“ „Zatím nemáme žádné objednávky,“ uvedl další zdroj z průmyslu. Jiné země zadaly německému obrannému průmyslu objednávky několik dní po invazi, uvedl zdroj a odmítl uvést podrobnosti. „V Německu neměla válka žádný vliv na zadávání obranných zakázek.“

Ukrajinští diplomaté volající po německých zbraních dostávají smíšené zprávy. Kyjev na začátku války požádal Německo o Gepardy, ale Berlín to odmítl, řekl jeho velvyslanec v Německu Andrij Melnyk televizní stanici ntv. Vláda na žádost o komentář nereagovala.

Zdroj: Reuters

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!