Co se teroristům honí hlavou…

Jeden z teroristů (osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant), který dnes vraždil v mešitě na Novém Zélandu, svůj zvrácený čin živě přenášel a také zveřejnil jakýsi vysvětlující manifest. Díky tomu máme možnost zjistit, jaké zmatené pohnutky ho vedly k tak otřesnému činu.

Střelec v autě poslouchal srbskou vlasteneckou hudbu (rozeznat se dá píseň „Karadžiči, veď svoje Srby“ odkazující k válečnému vůdci bosenských Srbů z let 1992-1995)) a na zásobnících měl napsané jména cara Lazara, Miloše Obiliće a dalších srbských, černohorských a bulharských historických osobností. Včetně (paradoxně) slavného černohorského junáka Marko Miljanova, kterého české veřejnosti koncem 19. století přiblížil spisovatel Josef Holeček a který proslul svými sebranými příběhy (Primjeri čojstva i junašstva – Příběhy hrdinství a lidství), ve kterých vedle sebe kladl nutnost spojit tradiční černohorský důraz na hrdinství s příkladným a charakterním (mohlo by se říct rytířským) lidským jednáním. Další zneužitá jméno se týká knížete Felixe Potockého, který sehrál klíčovou roli v bitvě u Vídně v roce 1683. Jeho jméno je pošpiněno jménem Josue Estabanaze, španělského ex-vojáka, co zabil v roce 2007 šestnáctiletého anarchistu a jména útočníků na mešity v Itálii a Kanadě.

Zmatený manifest se pak odvolává na všechny možné od britského předválečného fašisty Oswalda Mosleyho po černou konzervativní komentátorku Candace Owens z USA. Vypadá to opět na exemplárního šílence Breivikova ražení…

Vzdáváme čest neznámému hrdinovi, který – ač neozbrojen – se ve dvacáté deváté sekundě útoku na vraha vrhnul a srazil ho k zemi. Byl bohužel zasažen do ramene a nepodařilo se mu tak útočníka zastavit.

Matyáš Zrno

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!