Co se stalo se svobodou slova?

Dva zajímavé průzkumy nedávno proběhly v USA. Jeden poukazuje na povážlivé trendy u svobody slova a druhý naznačuje dramatický přesun voličských preferencí mezi demokraty (kteří se stávají stranou bohatých  městských liberálů) a republikánů, které možná čeká ekonomický posun doleva (a hodnotový doprava).

To, že s neprogresivními názory na amerických univerzitách dnes nepochodíte, není nic nového. Přesvědčit se o tom mohli řečníci, kteří byli fyzicky napadeni, jejich proslov byl opakovaně přerušen protestujícími studenty nebo byli pro jistotu při prvním náznaku kritiky ze strany levicových studentů jejich pozvání odvoláno. 

Nejedná se přitom o nějaké zástupce Ku Klux Klanu, ba často nejde ani o pravičáky. Týká se to třeba Richarda Dawkinse (zapřísáhlého ateisty, který si tím ale vysloužil nálepku islamofoba), černošského novináře Jasona Rileyho, protože kritizuje dopad některých politik sociálního státu na černošskou populaci, ale dokonce i transgenderového aktivisty Janeta Mocka. Co asi tak mohlo levicovým studentům vadit na něm? Inu, jedna ze skupin, co sponzorovala jeho přednášku, podporuje Izrael…  Na Berkeley nakonec nevystoupil ani samotný rektor (nedělá dost pro černé studenty a má moc vysoký plat). Palestinský bojovník za lidská práva  (a kritik jak izraelských, tak palestinských bezpečnostních složek) Bassem Eid zase nebyl dostatečně pro-palestinský pro studenty University of Chicago. Krajní levici se holt nezavděčíte, na každého se něco najde… 

To jsme zatím u externích řečníků, ale i řádní profesoři mohou čelit snahám studentů o vyhazov, pokud se neřídí novým progresivním kánonem. Jako například veteránka feministického hnutí Camille Paglia na University of  Filadelfia (podle petice má být nahrazena „queer osobou barevné pleti“). 

V takové atmosféře se samozřejmě nedaří ani svobodě slova mezi samotnými studenty, která je ostatně na řadě univerzity omezena tzv. safe spaces („bezpečným prostorem“, kde nesmí dojít k narušování duševní pohody ostatních studentů – opakem jsou výrazně menší Free speach zóny, kde lze projevit vlastní názor). Podle průzkumu (https://1url.cz/Mztiw) na vzorku více než pěti a půl tisíce studentů z celých Spojených států se ukazuje, že i ti studenti na prestižních univerzitách v USA, kteří se označují za liberály, z velké části vědí, že „nepopulární názory“ na jejich univerzitě nemohou být svobodně projevovány. Například na Harvardu si i 60 procent levicových studentů uvědomuje, že „nepopulární“ názory nemohou být svobodně projevovány (u konzervativců si to myslí 84 procent). Na méně prestižních ústavech na jihu se cítí všichni svobodněji (například na University of Florida).

A nyní k druhému průzkumu (https://1url.cz/wztio). Ten zase dokazuje, že více černošských demokratů se domnívá, že člověk nemůže být mravný bez víry v Boha, než republikánů. Obrovský rozdíl je v tomto mezi bílými a černými voliči demokratů. 89 procent bělošských demokratů si myslí, že lze být morální bez víry. Tentýž názor sdílí 53 procent všech republikánů, ale pouze 44 procent černošských demokratů. Černí demokraté mají k republikánům blíž než k bílým demokratům i v řadě jiných, především morálních otázek, ale i v otázce životního prostředí. Liší se, pokud jde o  právo nosit zbraň a samozřejmě v přístupu k sociálnímu státu a dostupné zdravotní péči. Možná čeká republikány podobný krok jako britské konzervativce  – tedy jít ekonomicky více doleva. Trumpův protekcionismus je ostatně první krok.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!