Co se stalo s kapitalisty…?

Osmnáct velkých společností poslalo premiéru Andreji Babišovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývají, aby podpořil uzákonění manželství homosexuálních párů. Nejsou to malá jména. Jde o Vodafone, IBM, Ben&Jerry’s, Allen & Overy, Citi Country Officer Czech Republic, Clearstream, Česká spořitelna, HP, Hilton, Liftago, MEWS, Primeros, REGIOJET, Microsoft, Perfecto, BROWN-FORMAN a Arin Services. Není to první podpora LGBT agendě ze strany velkých firem. Praue Pride podpořil třeba Staropramen a nyní IKEA, Mattoni, Starbucks či CitiBank. O tom, proč se tak děje, si povídáme s analytičkou týdeníku ECHO Lenkou Zlámalovou.

Proč zrovna velké korporace tak podporují LGBT a obecně progresivistickou agendu? Kam se poděl kapitalista s doutníkem v cylindru…?

Je to velmi jednoduché. Progresivisté na velké firmy provozují faktický raketeering. Je to prostě výpalné – dejte nám peníze, podpořte nás a my vás necháme na pokoji. Ještě víc než u LGBT agendy je to vidět u různých ekologistických věcí, kde přímo pořádají blokády a demonstrace před firmami, které jim nejdou na ruku. Loni třeba tlačili pojišťovny, aby nepojišťovaly uhelný byznys velmi brutálním stylem.  Právě proto se dnes progresivní levice nenaváží do kapitalistů. Nechá se jimi financovat. Firmy chtějí mít pokoj s tak to výpalné platí. Mají k tomu speciálně zřízené různé CSR (Corporate Social Responsibility – Společenská zodpovědnost firem) a D and I (to je vyšší progresivní verze: Diversity and Inclusion – Rozmanitost a inkluze) oddělení, které se přímo o klid s progresivisty starají.

Od vedení firem je to pak čistý pragmatismus. Manažeři musí zhodnocovat majetek vlastníků a ne trávit čas handrkováním se s agresivními progresivisty. Tak jim radši zaplatí za klid a za to, že jim nebudou poškozovat dobré jméno.

Jde jen o příkaz z centrály v New Yorku? Protože tady v tom seznamu jsou i české firmy…

U velkých firem je to rozhodnutí centrál. A české se dívají na to, co dělají ty velké zahraniční a jejich know how, jak si zaplatit klid, následují.

Andrej Babiš na toto názor nemá – může ho to nalomit?

Andreji Babišovi je to úplně jedno. Vnímá to stejně jako ostatní manažeři. A politicky je pro něj také jednodušší se jim podvolit, než aby na něj útočili. Těch, co útočí, už je tak dost. Názor by změnil jen ve chvíli, kdyby vidět, že LGBT většinu jeho voličů irituje a vadí jim. Pak by byl velmi razantně proti a ještě by se na tom profiloval. Jako u migrace. Zatím ale většina průzkumů naznačuje, že většině společnosti je to spíš jedno. Takže Andrej Babiš bude LGBT svazky spíš podporovat.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!