Co se píše v Polsku? LGBT, obnova ekonomiky a 14. důchody…

Polské sdělovací prostředky rozebírají reakci vlády na usnesení Evropského parlamentu, jež členským státům určuje, jak mají  formovat svou politiku vůči kruhům LGBT. Čím ještě žijí Poláci?

Minulý týden schválil Evropský parlament většinou 492 hlasů usnesení, jež Evropskou unii prohlašuje za „oblast svobody LGBTIQ“. Dokument přímo napadá Polsko a Maďarsko, kritizuje postoj jejich představitelů, jenž se liší od levicové politiky Bruselu. Usnesení vyvolalo reakci jedné z menších stran polské vládní koalice, jež ještě téhož dne prezentovala projekt zákona, který by homosexuálním osobám znemožnil adopci dětí.

Polsko vrací úder

Vyplývá to (…) z polské ústavy a také ze závazků  našeho uskupení. Jde také o důsledné jednání v zájmu dobra dítěte, nikdo přece nemůže popřít, že nejpříznivějším prostředím pro rozvoj každého dítěte je rodina – odůvodnil návrh ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Podle listu Dziennik Gazeta Prawna hodlá polská pravice (v návrhu zákona chystaném v rámci občanské iniciativy)  iniciovat vypovězení tzv. Istanbulské úmluvy (Polsko ji ratifikovalo za předchozí vlády, roku 2015 – pozn. red.). Návrh, jímž se má tento týden zabývat sejm, připravilo mimo jiné sdružení  konzervativních právníků Ordo Iuris. Předpokládá se v něm, že by při ministerstvu zahraničních věcí vznikla skupina, která by vypracovala alternativní mezinárodní dokument o právech rodiny. Ten by vymezoval práva manželů, rodičů  a dětí i prostředky, jež slouží boji proti domácímu násilí, při zohlednění IV., V. a VI. kapitoly úmluvy. Původní Istanbulskou úmluvu by mohl vypovědět prezident – čteme. Nezavrhujeme celý dokument, pouze ty jeho části, jež jsou příliš ideologické. Preambuli, která antagonizuje ženy a muže, neboť se v ní tvrdí, že násilí vůči ženám je projevem historicky nerovných vztahů. Předpokládá se tudíž, že tradice a náboženství jsou faktory, které podněcují násilí – cituje list Karolinu Pawlowskou, ředitelku střediska mezinárodního práva institutu Ordo Iuris.

Spor o unijní fond obnovy

V polském sejmu probíhá jednání o státním plánu obnovy (KPO, dokument navazující na unijní fond obnovy, z něhož má Polsko obdržet unijní dotace a úvěry na obnovení ekonomiky po pandemii). V Polsku probíhají odborné konzultace o způsobu vydávání prostředků z fondu, přičemž opozice a část politiků vládní koalice má vůči KPO výhrady. Podle deníku Rzeczpospolita jsou sporným bodem mj. otázky klimatu a rozdělení financí. Představitelé Unie polských velkoměst vydali jasné stanovisko, podle nějž současná podoba KPO velká města diskriminuje – uvádí deník.

Spor se vede také na politické úrovni, neboť část opozičních poslanců formuluje vůči vládě tvrdé podmínky, za nichž jsou KPO ochotni podpořit. Současně podle listu Dziennik Gazeta Prawna vláda nevylučuje, že ratifikační balíček (zákon, který ratifikuje vlastní zdroje EU a umožňuje spuštění fondu obnovy) by se mohl už brzy dostat na pořad jednání vlády.

Podpora důchodců

Prezident Andrzej Duda před několika dny podepsal zákon, na jehož základě budou vypláceny tzv. 14. důchody. Jde o dodatečné finanční podpory, jež obdrží více než 9 milionů osob, ve většině případů k tomu dojde letos v listopadu.

Je to velká věc, že jsme v nelehké době epidemie dokázali najít peníze, jež potřebuje ta část společnosti, která je pro nás tolik důležitá, lidé, kteří celý svůj život pracovali, kteří se v rámci své práce obětovali Rzeczpospolité – vysvětloval prezident. Premiér Mateusz Morawiecki zdůraznil souvislost mezi péčí o seniory a vládní sociálně ekonomickou politikou. Dnešní senioři nesli zátěž spousty povinností, mimo jiné obnovy Polska po válce. Později jste bojovali na naši svobodu, generace Solidarity bojovala za naši suverenitu (…) Naše mezigenerační solidarita, kterou takto chceme projevit, je jasným projevem naší filozofie vládnutí a dialogu se společností – prohlásil premiér.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!