Co se píše v Polsku? Biden, Soros a Bělorusové…

Polské sdělovací prostředky věnují pozornost neklidné situaci na východě Evropy a také prvním rozhodnutím nové americké administrativy i jejich vlivu na situaci na  Starém kontinentě.

Otázky posílení spolupráce mezi Evropou a Amerikou v rámci NATO po  změnách v Bílém domě  probírali minulý týden prezident Andrzej Duda a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.  Nic nenasvědčuje tomu, že by se transatlantická obranná spolupráce v rámci aliance měla za nové americké administrativy omezit – prohlásil po jednání šéf Kanceláře národní bezpečnosti (BBN) Pawel Soloch. Zdůraznil také, že přítomnost spojenců, včetně Spojených států, v našem regionu  je pro Polsko klíčová.

Asie nebo Evropa?

Bude však spolupráce s Evropskou unií důležitá také pro USA? Jak píše Rzeczpospolita, je pravděpodobné, že administrativa prezidenta Joe Bidena se více než na Evropu bude soustředit na zlepšení vztahů s Čínou. Souvisí to s rostoucím hospodářským významem Pekingu, ale také s napětím vyvolaným konfliktem o Tchaj-wan.  O tomto dárku se Joe Biden dozvěděl s mírným zpožděním. Rozhovory pilotů čínských bombardérů a stíhaček, které odposlechla americká rozvědka, přivedly (…) CIA ke zjištění, že 23. a 24. ledna, tedy vzápětí po inauguraci nového prezidenta, cvičila Čína scénář invaze na Tchaj-wan bráněný mj. americkou letadlovou lodí. Do operace v sousedství ostrovního státu byl  zapojen takřka tucet čínských letounů a lodí. Současně se poměrně blízko (250 námořních mil) dané oblasti skutečně pohybovala americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt  – píše Rzeczpospolita.

Čím se ještě zabývá americká administrativa? Jak píše  v týdeníku DoRzeczy šéfredaktor Pawel Lisicki, jedním z prvních rozhodnutí Joe Bidena bylo zavedení nařízení, jež rozšiřuje práva transgenderových žáků. „Děti by měly mít možnost učit se bez obav z toho, že jim bude odepřen přístup do toalety, šatny nebo na školní sportoviště“ – praví se v nařízení. V duchu tohoto dokumentu bude sportovec mužského pohlaví, jenž prohlašuje, že je ženou, moci soupeřit se ženami; chlapcům bude umožněno používat holčičí toalety a umývárny. Samozřejmě, těm chlapcům, kteří si myslí, že jsou holčičkami, případně těm, kteří ještě neví, co si myslí, ale rádi by zjistili, kým jsou a jak se budou cítit v nové kůži nebo v novém pohlaví. Každopádně vyšlo najevo, že problém školních klozetů (zvaných trochu slangově hajzlíky) je téměř první a nejdůležitější záležitostí, na jejíž řešení americký lid čekal –  tak to přinejmenším zřejmě viděl prezident Joe Biden – píše Lisicki.

Bílý dům pod vlivem Sorose?

Týdeník  DoRzeczy  publikoval také článek Wojciecha Golonky, který se domnívá, že na levicovou orientaci politiky Bílého domu má nemalý vliv miliardář George Soros. Během prezidentské kampaně  tábor demokratů a s ním spřízněná média pečlivě umlčovaly témata spojená s případnými vazbami demokratů na Sorose. Zvlášť důrazně dementovaly zvěsti, že krajně levicovou senátorku Kamalu Harrisovou, jež po Bidenově boku kandidovala na úřad viceprezidenta, k této roli vytypoval samotný Soros. Osoba miliardáře byla v této kampani skutečně přítomna méně než v té předchozí, na rozdíl od jeho peněz – píše Golonka. Jak uvádí portál opensecrets.org, monitorující volební dotace, investiční fond Soros Fund Management podpořil v roce 2020 demokraty nezanedbatelnou částkou více než 3 milionů dolarů – zdůrazňuje současně autor. Uvádí však také mnohem vyšší částky, jimiž demokraty podpořily Big Tech firmy. Sorosovi evidentně vyrostla filantropická konkurence, avšak jsou to ve skutečnosti spojenci, kteří v podstatě hrají do téže politické a světonázorové branky – konstatuje Golonka.

Bělorusové mají Poláky v oblibě

Centrum pro východní studia (OSW) publikuje výsledky  nového průzkumu zaměřeného na vztah Bělorusů k jiným národům a také k vládě Alexandra Lukašenky.

Pozitivní vztah k Polsku vyjadřuje 74% Bělorusů, k Polákům chová sympatie 83% dotázaných. Nepříznivý vztah k nim má 11% obyvatel Běloruska, Polsko nemá v oblibě 19% z nich. Větší sympatie budí u dotázaných Rusové, Němci a Ukrajinci (avšak ne Ukrajina jako stát, která co do oblíbenosti za Polskem zaostává). Méně oblíbení jsou Litevci – uvádí OSW. Z průzkumu také vyplývá, že  většina Bělorusů za současné politické krize vnímá pozitivně polskou politiku vůči Minsku. Zajímavé je, že podle průzkumu by více Bělorusů chtělo  pracovat v Polsku (41%) než v Rusku (30%), které přitom po mnoho let bylo takřka výlučným cílem jejich migrace. Polsko je pro dotázané také atraktivnějším cílem emigrace než západní Evropa či Litva, přičemž  celých  12% Bělorusů tvrdí, že umí polsky.

Virtuální doba a realita holocaustu

Poláci si 27. ledna připomněli výročí osvobození německého nacistického koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, kde byli vězněni a vražděni občané téměř všech, Němci okupovaných zemí Evropy, v převážné většině Židé. Kvůli epidemii letos většina vzpomínkových akcí proběhla virtuálně, k výročí se vyjádřil prezident Andrzej Duda i premiér Mateusz Morawiecki.

Když  Polsko v roce 1918 získalo po 123 letech opět nezávislost, nikdo nepředpokládal, že němečtí nacisté uvedou na jeho území do provozu nejstrašlivější mašinérii smrti ve světových dějinách – KL Auschwitz-Birkenau. Památka obětí je důležitou součástí naší identity – napsal Morawiecki na Twitteru.

Andrzej Duda v projevu předneseném během vzpomínkového aktu prohlásil: virtuální forma letošního výročí podtrhuje význam hmotných důkazů genocidy a její strašlivou reálnost. Zločiny spáchané v německých koncentračních a vyhlazovacích táborech byly skutečné. Skuteční lidé zde trpěli nepředstavitelnou, avšak skutečnou bolestí. Skutečně umírali. Skutečně byli vraždění. Utrpení a smrt obětí byly, jsou a zůstanou skutečné. Prezident v této souvislosti upozornil na povinnost péče o všechny hmotné důkazy, památky a znamení  existence obětí, jejich života a mučednictví, tak, aby na ně lidstvo nikdy nezapomnělo. Aby se nikdy nezapomnělo, co se stalo v Auschwitz a na jiných místech německých zločinů.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!