Co se píše v Polsku? Bělorusko, Turecko a vzpomínka na Wyszynského

O vynuceném přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku a o zatčení novináře a disidenta Ramana Prataseviče se píše v analýze Centra východních studií (OSW). „Rozhodnutí o odklonění letadla pod falešnou záminkou ohrožení bezpečnosti letu potvrzuje, že pronásledování opozice je pro Lukašenka prioritním cílem“ – čteme. Experti také nevylučují, že postoj Minska „je inspirován z Kremlu, který má zájem na tom, aby běloruský režim pokračoval v represích a prohluboval tak vlastní izolaci.“

„Evropská unie pracuje na dalších sankcích proti Bělorusku. Rusko nadále podporuje Alexandra Lukašenka, slibuje výplatu 500 mln dolarů z druhé tranše úvěru na stabilizaci veřejných financí.  Současně Minsk hrozí, že západní restrikce neponechá bez odpovědi“ – popisuje situaci na východě list Dziennik Gazeta Prawna. Deník Rzeczpospolita pak poznamenává, že páteční setkání ruského a běloruského prezidenta trvalo celých pět hodin a sobotu strávili oba prezidenti společně na jachtě na Černém moři. „Putin a Lukašenko neprobírali osudy běloruských politických vězňů, hlavním tématem jejich rozhovorů bylo ‚vytvoření federace Běloruska s Ruskem’“ – píše deník.

O jaké Turecko jde Polsku?

V uplynulých dnech média také podrobně rozebírala dvoudenní návštěvu prezidenta Andrzeje Dudy v Turecku. Jednal tam s prezidentem  Recepem Tayyipem Erdoganem,  spolu s manželkou navštívili také polskou vojenskou jednotku na základně Incirlik a sešli se rovněž s Poláky žijícími v Turecku.

„Je velmi důležité, že jsme se setkali před bruselským summitem NATO (…) Probírali jsme problematiku bezpečnosti v naší části Evropy, v oblasti Černého moře, mluvili jsme o suverenitě, nezávislosti a obnovení hranic Ukrajiny, o situaci  v Sýrii a v Libyi, o celém spektru mezinárodních problémů spojených s udržováním míru na světě a o naší společné zodpovědnosti v rámci NATO, jež má obranný ráz“ – komentoval jednání s prezidentem Erdoganem na tiskové konferenci Andrzej Duda.

Polské ministerstvo obrany informovalo o podpisu smlouvy na koupi čtyř souprav bojových dronů pro Polsko. „V soupravách bude 24 bezpilotních prostředků vyzbrojených protitankovými střelami. S výzbrojí jsme zakoupili logistické a školicí balíčky“ – sdělil tisku šéf resortu  Mariusz Blaszczak.

Podle komentáře Polského institutu pro mezinárodní záležitosti (PISM) „je v zájmu Polska, aby Turecko nepodnikalo kroky, jež mají negativní dopad na jednotu NATO a komplikují posilování aliančního potenciálu odstrašování a obrany“.  Polsku záleží na Turecku „proatlantickém, vědomém si problémů, jež z hlediska států východního křídla vyvolává agresivní politika Ruska, a také výzev, jimž musí NATO čelit v souvislosti s rozvojem turecko-ruských vztahů“ – stojí v analýze PISM.

Vzpomínka na Primase tisíciletí

V uplynulých dnech si Poláci připomněli výročí úmrtí  kardinála Stefana Wyszynského (28. května 1981)  – výjimečné osobnosti v dějinách polské církve. Jak připomíná Ústav národní paměti (IPN), primas Wyszynski se dožil 79 let, z toho 57 let byl knězem. „Třiatřicet let stál v čele katolické církve v Polsku. Provedl národ obtížnou dobou komunistické nadvlády a připravoval jej duchovně na osvobození z jejího jha. Ve velikonočním přání roku 1981 jej papež Jan Pavel II. nazval velkým pastýřem a vychovatelem Poláků v době přelomu“ – připomínají historici IPN.

„Wyszynski dokázal mluvit s každým, a to v duchu evangelia. V každém respektoval jeho důstojnost Božího dítěte a současně hájil to, co je základem stvoření, tedy Boží pravdu, jež vše vysvětluje a uspořádává. Důsledně se touto pravdou řídil a současně byl ochoten k řadě kompromisů, pokud nevykračovaly z rámce pravdy sdělené Ježíšem Kristem“ – vzpomíná na duchovního v rozhovoru pro Katolickou informační agenturu (KAI) prof. Zdzislaw Kijas OFMConv, relátor beatifikačního procesu kardinála Wyszynského. Někdejší polský primas bude blahořečen 12. září ve Varšavě.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!