Co se děje v Polsku – zase LGBT, zase COVID…

Polský  tisk ovládla dvě témata: rekonstrukce vlády a šíření koronavirové epidemie. Poláci si totiž lámou hlavu, zda  zdravotnictví zvládne podzimní koronavirovou vlnu.

Prezident Andrzej Duda jmenoval v úterý nové ministry a nového vicepremiéra v osobě předsedy vládnoucího Práva a spravedlnosti Jaroslava Kaczynského. Vzhledem ke koronavirové infekci Przemyslawa Czarnka, budoucího ministra školství, byla slavnost, původně plánovaná na pondělí, o jeden den přeložena. Právě nový šéf resortu školství vyvolává největší emoce, tisk totiž připomíná jeho výroky, jež se týkají hnutí LGBT a  provokací levicových aktivistů.

Duhové fakenewsy o Polsku

Czarnek však v rozhovoru pro konzervativní týdeník „Sieci” zdůraznil, že nemá v plánu „žádnou revoluci, ideologický boj”. – „Budu školy  a univerzity před takovou revolucí a bojem bránit. Polský právní  systém  k tomu má nástroje. Stačí dodržovat zákony, o to budu dbát” – vysvětloval. Politik se v rozhovoru také vyjádřil ke  kritice, jaké levicový  tisk podrobil jeho výroky o akcích aktivistů LGBT. „Nejsme to my, kdo profanuje sochy něčích světců, to naše pomníky jsou zneuctívány. Nejsme to my, kdo paroduje mše (…) Na nikoho neútočíme, chceme jen bránit právní řád (…) pro každého, ať je hetero-, bi- nebo homo-, platí stejná právní  zodpovědnost” – prohlásil. „Budu říkat pravdu, s níž naštěstí souhlasí většina Poláků. Pokud nějaký exhibicionista za bílého dne vychází na ulici se šampaňským v ruce a štráduje si to s odhaleným přirozením, tak, že to vidí i děti, není to normální chování a o takovém člověku nemůžeme mluvit jako o normálním” – zdůraznil Czarnek.

 „Sieci” píše také o aktivistovi LGBT Bartoszovi Staszewském, který v západním tisku vyvolal vlnu fakenewsů o Polsku. Staszewski vede kampaň, během níž pod cedulemi s názvy obcí umísťuje v několika jazycích nápis „LGBT free zone”. Fotografie s těmito nelegálními cedulemi pak publikuje v sociálních sítích a na vlastní  anglicko-polské  internetové straně. Díky tomu o údajných „LGBT free zones” v Polsku mluvil mimo jiné americký prezidentský kandidát Joe Biden či varšavská velvyslankyně USA Georgette Mosbacher. „Duhový aktivista získal popularitu, peníze i uznání (stipendium – pozn. red.) Nadace Baracka Obamy. Jak je vidět, pomlouvat vlastní zemi se vyplácí” – píše v týdeníku Jakub Maciejewski.

Jaké pozice se Staszewski dopracoval, ukazuje jeho nedávný spor s jedním z autorů protivládního liberálně levicového deníku „Gazeta Wyborcza”. Její novinář Staszewského v listu kritizoval a poukázal na manipulace, jejichž prostřednictvím se aktivista proslavil. „Jak vyšlo najevo, zkušený publicista ze stále ještě nejčtenějšího polského liberálního listu nemůže publikovat polemiku se stipendistou Obamovy nadace. Redakce deníku Gazeta Wyborcza po jediném tweetu, který upozorňoval na možnost soudní žaloby, stáhla ocas mezi nohy – popisuje příběh liberálního novináře konzervativní týdeník „Do Rzeczy”.  Kritický text o Staszewském stáhla „Gazeta Wyborcza” ze svého portálu, mezi internauty teď koluje jeho screen.

Epidemie si nedá pokoj

Prim však v mediálních zprávách přece jen hraje epidemie, především proto, že stoupá počet nakažených a hospitalizovaných osob. Prázdninový optimismus ohledně průběhu epidemie v Polsku už vyprchal. Uvolnění sanitárních opatření vedlo k růstu počtu onemocnění, tak jak to předpokládali odborníci – čteme v listu „Dziennik Gazeta Prawna”. Novináři také uvádějí, že na infekčních odděleních pomalu dochází remdesivir. Nemocnice se netají tím, že situace se komplikuje. Pacienti se poptávají po léčbě remdesivirem, ale ten není pro všechny dostupný – čteme.

Ministr zdravotnictví však v rozhovoru pro deník „Rzeczpospolita” uklidňuje, že situaci zvládá. Nejdůležitějším ukazatelem je (…) úmrtnost, která během uplynulých několika měsíců klesla o 2 procenta, z více než 5 procent v květnu na dnešní 3,5 procenta. To je výsledek, který ukazuje jednak vývoj samotného viru, jednak schopnost zdravotníků reagovat. Léčbu i prevenci extrémních situací zvládají teď mnohem lépe – argumentuje Niedzielski. Současně přiznává, že vláda sice neplánuje úplný lockdown, k jakému došlo na jaře, avšak v Polsku mohou být zavedena další opatření. Reagujeme cíleně a úměrně situaci v jednotlivých okresech – ujišťuje ministr.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!