Co se děje v Polsku – nová vláda, COVID a LGBT

Po několika týdnech sporů ve vládní koalici se situace na polské politické scéně uklidnila a strany, jež patří k vládnoucí Sjednocené pravici (krom Práva a spravedlnosti – PiS – dvě menší uskupení: Solidární Polsko a Porozumění) podepsaly novou koaliční smlouvu. Ve středu pak premiér Mateusz Morawiecki oznámil nové složení své vlády, v níž jedním ze čtyř vicepremiérů bude předseda PiS Jaroslaw  Kaczynski.  Vláda zeštíhlená ze současných 20 na 14 ministerstev má během tří let, jež zbývají do příštích parlamentních voleb, pokračovat v reformách, mimo jiné v oblasti justice. Dalším hlavním mediálním tématem je nadále epidemie a také otevřený list padesáti v Polsku akreditovaných velvyslanců na podporu LGBTI.

Podzimní vlna

Od minulého týdne v Polsku  (téměř 38 milionů obyvatel) neklesá počet prokázaných koronavirových infekcí pod tisíc denně, podle ministerstva zdravotnictví a hlavního hygienika se tento trend může udržet do půlky října. Jak píše list „Dziennik Gazeta Prawna (DGP)“, vláda plánuje zpřísnění covidových opatření, definitivní rozhodnutí padnou pravděpodobně v nejbližších dnech. Restrikce nebudou platit v celé zemi, mají se týkat červených a žlutých zón (nyní 20 z celkem 380 polských okresů – pozn. red.). Je tam možné další omezení nebo dokonce zákaz svatebních hostin a dalších rodinných slavností – čteme v deníku.

V konzervativním týdeníku „Sieci“ současně čteme, že ani při rostoucím počtu nakažených neumožňuje hospodářská a společenská situace ve většině evropských zemí  opětné zavedení restrikcí v podobném rozsahu, jako tomu bylo na jaře.

Deník „Rzeczpospolita“ si všímá problémů kolem vzniku nového unijního fondu obnovy, jenž má mít hodnotu 750 mld euro. „Z toho, co mělo být nesmírným úspěchem, se může stát velká prohra evropského společenství“ – cituje list diplomata, který se už léta účastní jednání Evropské rady. O fondu, který má poskytovat granty a úvěry, se rozhodlo v červenci, dosud však nikdo nerozhodl, kdy z něj mají členské státy získat peníze. Balíček je předmětem obtížného vyjednávání mezi Evropským parlamentem a Radou Evropské unie. Jedná se o rozsahu reforem, k nimž by se unijní státy měly výměnou za pomoc Bruselu zavázat, o vytvoření vlastních unijních zdrojů k poskytování podpory a také o podmíněnost pomoci principy právního státu  – píše „Rzeczpospolita“.

Ekonomika v době epidemie

V „Rzeczpospolité“ čteme také o problémech zlotého, který během několika dnů oslabil vůči euru o 2,5 procenta, od začátku září pak o 3,7 procent. Deník cituje ekonomy, podle nichž  polská měna zaznamenala tak silný propad naposledy na začátku pandemie. Analytici tvrdí, že tento trend způsobilo zhoršení nálad na globálních finančních trzích, spojené s rostoucím počtem onemocnění Covid-19 v Evropě a se slábnoucí nadějí na zahájení dalšího amerického programu na podporu ekonomiky před listopadovými prezidentskými volbami. Tyto faktory mohou zbrzdit oživení světové ekonomiky, ba dokonce způsobit opětnou recesi – čteme v deníku, podle nějž recese vede k posílení dolaru a k oslabení eura. S oslabením eura vůči dolaru pak tradičně souvisí oslabení valut střední a východní Evropy vůči euru – čteme.

Současně vláda Mateusze Morawieckého v pondělí schválila návrh rozpočtu na rok 2021. Počítá s rozpočtovým schodkem ve výši 82,3 mld zlotých, tedy 3,5-4 procenta předpokládaného HDP – sdělil Morawiecki. Podle unijní metodologie vynese podíl veřejného dluhu na polském HDP koncem letošního roku zhruba 60 procent.

Silné evropské Polsko

V rozhovoru pro týdeník „Sieci“ nastiňuje  nový  ministr  zahraničí, profesor  Zbigniewem Rau budoucí orientaci Polska. „Přirozeným prostorem působení a rozvoje je pro nás Evropská unie. To je nesporné. Pakliže však jsme v unii už dobrých šestnáct let a stále lépe poznáváme formální i neformální – často důležitější – mechanismy jednání, sotva se lze divit,  že chceme uplatňovat vlastní zájmy. Vyplývá to také z reflexe, že díky EU a NATO můžeme mnohem více“ – vysvětluje Rau a dodává, že takovýto styl politiky vyžaduje také větší svébytnost. Diplomat také chválí takové iniciativy jako Trojmoří a Visegrádská skupina, jež se osvědčují v různých rovinách spolupráce. „Jde o posilování té  části Evropy, která má optimističtější, ambicióznější obyvatelstvo. Podobně jako východní křídlo NATO je oporou celého obranného paktu. Trojmoří je nový subjekt, stále cílevědomější, ačkoliv velmi rozmanitý, stává se syntézou, společným jmenovatelem různých zájmů“ – zdůrazňuje Rau.

Velvyslanectví světa, spojte se

Polský tisk si  také všímá nedělního otevřeného dopisu, v němž padesát velvyslanců (z celkem více než 150 šéfů v Polsku akreditovaných misí) vyjádřilo svou podporu polskému hnutí LGBTI.  Média zaznamenala, že k dopisu se nepřipojilo mimo jiné velvyslanectví Slovenska a Maďarska. Česká republika je jmenována mezi signatáři dokumentu. „Tolerance patří k polskému DNA“ – reagoval na dopis Mateusz Morawiecki. Každému člověku patří úcta – souhlasil, současně se však ohradil vůči těm pasážím dokumentu, jež naznačují, že v Polsku je  tato úcta někomu upírána.

Premiér v této souvislosti navázal na nápisy „LGBT free zone“, jež jeden z levicových aktivistů před časem umísťoval na okraji některých polských obcí, fotografoval je a snímky pak coby doklad pronásledování LGBT v Polsku šířil v internetových sítích. „Naprosto překroutil realitu. Nazvat něco takového fake newsem, to je rozhodně málo. Vážení velvyslanci, obracím se k vám s vřelou prosbou, (uvědomte si), že šlo o deepfake, to byl velmi hluboký fake, k němuž se uchýlil člověk, který – jsem o tom přesvědčen – je kruhům sexuálních menšin cizí“ – prohlásil polský premiér. Jak dodal, představitelé sexuálních menšin vědí, že mohou v Polsku bez problémů demonstrovat vlastní názory. „V demokracii, ve svobodné zemi musí pouze počítat s tím, že pokud někdo na nějakém transparentu manifestuje své postoje, může někdo jiný zase manifestovat vlastní postoje. Polský stát, pořádkové síly chrání jedny i druhé, v tom spočívá svoboda, a ne v politické  korektnosti a ve fake newsech“ – zdůraznil  Morawiecki.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!