Co se děje v Polsku: Jan Pavel II. „nová normalita“ a prezidentské volby

Na 18. května připadlo 100. výročí narození polského papeže, svatého Jana Pavla II. Ačkoliv Polsko nadále čelí epidemii a  politickým konfliktům, našlo se ve většině novin místo na připomínku tohoto důležitého dne.

Svoboda, lidská práva, solidarita, obecné dobro, dialog – slova tak častá v proslovech, jimiž se  Jan Pavel  II. obracel ke svým krajanům. Svého času sklízela potlesk, lidé je přijímali s nadšením, dnes takřka upadla v zapomenutí – čteme na stránkách centropravicového deníku „Rzeczpospolita“. Většina listů připomíná papežův životopis, to, že jeho zvolení dalo Polákům v těžkých dobách zápasu s komunismem novou naději. Můžeme dnes hledat Jeho chyby, nedostatky pontifikátu, avšak nikdo, ani sebeúpornější kritici nebudou polemizovat s tvrzením, že změnil svět. A pokud je to pravda, pak je polská cesta ke svobodě také, a možná především, Jeho zásluhou. A pak, když už jsme se (…) ocitli na svobodě, znamenal velkou a bohužel jedinou autoritu, která nás dokázala vzájemně smířit. Celá polská politická elita se pravidelně dostavovala do jeho vatikánských komnat  a papežské pouti do vlasti se stávaly velkými manifestacemi národní jednoty – píše v „Rzeczpospolité“ šéfredaktor Boguslaw Chrabota.

Virová realita

Sdělovací prostředky se však věnují především boji s epidemií a „nové normalitě“, jak vláda říká postupnému odmrazování ekonomiky, provázenému zpřísněnými hygienickými opatřeními. „Rodiče se vracejí do práce, jejich ratolesti do školek“ – píše politicko-hospodářský „Dziennik Gazeta Prawna“ (DGP). Školky a jesle se mohly otevírat už od 6. května, mnohde však ještě trvají přípravy na obnovení provozu, který má svá zvláštní pravidla. Podle vládních nařízení lze do jedné skupiny přijmout 12 dětí, příchod je možný jen v určených hodinách, rodiče musí mít zakrytá ústa a nos, dezinfikovat si ruce nebo nosit rukavice. Musí zachovávat alespoň dvoumetrový odstup a omezit svou přítomnost na nezbytné minimum. Herny se budou každou hodinu větrat, děti si mají často mýt ruce, hřiště se dezinfikují a děti chodí ven v malých skupinách“ – čteme v „DGP“.

Provozní problémy řeší také holiči a kosmetičky, kteří mohou po téměř dvou měsících znovu – také v přísném hygienickém režimu – přijímat zákazníky. K času na účes každého klienta přidávám 10 minut navíc na úklid. Pro každého máme připravenou pláštěnku na jedno použití, holič pracuje v jednorázové roušce a v rukavicích. Radši si ani nepředstavuju, kolik pytlů s odpadky vyneseme po prvním pracovním dnu – citovala holiče den před otevřením kadeřnických salonů levicově liberální „Gazeta Wyborcza“.

V konzervativním týdeníku „Gazeta Polska“ píše Tomasz Lysiak o „virolozích, kteří ovládli svět“. Ještě nedávno je nikdo neznal, nikdo o nich neslyšel. Znenadání, v souvislosti s koronavirem, vyhopsali jak králíci z klobouku a začali určovat nejen směr a způsob boje s epidemií, ale v podstatě také osud světa pro následující  léta: virologové, epidemiologové, odborníci na infekční nemoci, lékaři. Stali se z nich na jedné straně hrdinové, na druhé straně svého druhu celebrity, které překročily hranice svých oborů a učinily se důležitým vztažným bodem pro jiné oblasti života, včetně politiky – čteme. Jak píše autor, kvůli epidemii začali v uplynulých týdnech představitelé států rozhodovat na základě znalostí odborníků na biologii.  Spory mezi vědci a vyvíjení nové vakcíny sledujeme se zájmem, jaký jsme dosud věnovali jen fotbalovým utkáním.

Přeložené volby

V nejbližších dnech se definitivně rozhodne o novém termínu původně květnových voleb, zřejmě půjde o přelom června a července. Datum je podstatné především pro soupeře nejsilnějšího favorita,  současného prezidenta Andrzeje Dudy. Před několika dny, ve víru kampaně, totiž hlavní opoziční uskupení změnilo svého kandidáta, nahradilo místopředsedkyni sejmu Malgorzatu Kidawu-Blonskou varšavským primátorem Rafalem Trzaskowskim.

Opoziční Občanská platforma se snaží opozdit hlasování a zvýšit tak vyhlídky Rafala Trzaskowského na to, že svou popularitou Andrzeje Dudu dostihne – domnívají se komentátoři „DGP“. Během nedělní konference kandidát největší opoziční strany prohlásil, že jeho volební vítězství bude počátkem konce vlády PiS – uvádí pro změnu „Rzeczpospolita“.

Publicista Rafal Ziemkiewicz se v konzervativním týdeníku „Do Rzeczy“ věnuje komplikovaným postojům opozičních stran, především Občanské platformy. Političtí komentátoři nedokážou pochopit, oč se Občanské platformě jedná. Opoziční lídr oznamuje, že zmaření pokusu o uspořádání voleb během epidemie znamená velký úspěch, a současně se jedním dechem dožaduje trestu pro ty, kdo Poláky zbavili možnosti hlasovat v ústavním termínu. Kandidátka na prezidentský post dlouho nedokázala prozradit, zda kandiduje, nebo ne, pravidelně však opakovala, že v Polsku už nemáme prezidenta, ústavní soud, nejvyšší soud, demokracii ani právní stát – zkrátka nic – píše Ziemkiewicz.

K jednání opozice, jež se často spíše než na zákonodárství soustředí na blokování vládní většiny, se v týdeníku „Gazeta Polska“ vyjádřil předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski. – Důrazněji než kdy jindy se ukázalo, (…) jak naše opozice nectí demokratická pravidla. Nerespektuje principy právního státu. Opoziční politici neváhali zabránit volbám z jednoho prostého důvodu – utrpěli by v nich drtivou porážku. Využili k tomu epidemii koronoviru – interpretuje Kaczynski obstrukce při novelizaci volebního zákona, jež nakonec vedly k odložení prezidentských voleb.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Foto: Kancelaria Sejmu, Łukasz Błasikiewicz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!