Co se děje v Polsku? Covid, Šoa a Nordstream…

V Polsku, podobně jako v celé Evropě, se tisk nejvíce zaobírá tématem boje s epidemií, přibylo zde však pozitivních informací  – optimistických hospodářských prognóz a zpráv o  polském projektu očkování proti Covid-19.

Krizí, jež epidemie vyvolala, prochází Polsko podle hospodářských ukazatelů lépe než mnohé země v Evropě i ve světě. Je to pozitivní vliv výchozího stavu polské ekonomiky ve chvíli, kdy pandemie propukla, a také toho, jak rychle stát na krizi zareagoval – komentuje situaci generální tajemník OECD Ángel Gurría.  V analýze OECD, kterou publikoval portál 300gospodarka.pl, Gurría současně zdůrazňuje, že za současné  situace je uskutečnění dávno očekávaných a nezbytných reforem zřejmě ještě důležitější, pokud si Polsko chce udržet dosavadní tempo růstu životní úrovně.

Analytici OECD ve zprávě také připomněli, že polská vláda zavedla rozsáhlý ochranný balíček,  jehož prostřednictvím omezuje hospodářský dopad pandemie. Jak uvedli, hodnota daňových opatření na posílení ekonomiky se rovná 5,2 procentům HDP. Zpráva předpovídá poměrně mírný pokles polského HDP o 3,5 procent v roce 2020, po němž dojde k nárůstu o 2,9 procent v roce 2021 a o 3,8 procent v roce 2022.

Akce polské diplomacie za holocaustu

List  Dziennik Gazeta Prawna píše o usnesení, nad nímž pracuje Sejm a podle nějž by rok 2021 měl být v Polsku ohlášen rokem tzv. Ladosovy skupiny – tedy osob, které se v době  holocaustu podílely na záchraně Židů. Skupina sestávající z polských diplomatů v Bernu a z představitelů židovských organizací ve Švýcarsku vystavovala falešné pasy jihoamerických států. Tyto dokumenty umožňovaly útěk před šoa. Skupinu vedl polský velvyslanec v Bernu Aleksander Lados. Klíčovou postavou, tím, kdo dokumenty osobně padělal, byl konzul Konstanty Rokicki – připomíná Dziennik Gazeta Prawna. V letech 1941-1945 vystavili diplomaté a jejich spolupracovníci falešné pasy a potvrzení o občanství Paraguaye, Hondurasu, Peru a Haiti pro zhruba 10 tisíc osob židovské národnosti, a pokusili se tak zachránit jim život. Byla to jedna z největších diplomatických akcí na záchranu Židů během holocaustu. Potomkové těch přeživších, kteří vlastnili Rokického pasy, vyzvali v dopise varšavského primátora, aby jméno Ladose a Rokického nesla některá z ulic hlavního města – čteme v listu.

Co dál s Nord Stream 2?

Polská média a odborné portály popisují také další vývoj sporu o Nord Stream 2. Stavba plynovodu v Baltském moři se pozastavila v prosinci 2019 v důsledku amerických sankcí a odstoupením švýcarské filmy Allseas, která se na projektu podílela coby vlastník speciálních lodí využívaných při instalaci potrubí. V současné době zbývá dokončit zhruba  160  km plynovodu, a to většinou v dánských, částečně také v německých vodách. Od soboty měla stavba znovu pokračovat (…). Rusové oznámili, že projekt dokončí na vlastní pěst, avšak o tom, co se na dně Baltu děje, toho moc nevíme – píše se v listu Dziennik Gazeta Prawna.

Ruská strana má zájem na tom, aby se o poslední etapě stavby Nord Streamu mluvilo co nejméně. Dokončení plynovodu má proběhnout bez světel reflektorů, v atmosféře nejasností a netransparentnosti – cituje deník Szymona Kardase z Centra východních studií (OSW). V analýze na portálu OSW pak čteme, že 3. prosince skončilo jednání americké Sněmovny reprezentantů a Senátu, jejichž představitelé se dohodli na konečné pracovní verzi amerického rozpočtu na obranu (NDAA) na rok 2021. Dokument obsahuje kapitolu č. 1242 (Protecting Europe’s Energy Security Clarification Act, PEESCA), která interpretuje a rozšiřuje loňské sankce vůči Nord Stream 2 – vysvětlují analytici OSW. Dále uvádějí, že rozšíření sankcí rovněž na pojišťovací firmy a certifikační společnosti by dokončení stavby plynovodu silně zkomplikovalo. V dohodnuté verzi rozpočtu obrany USA na rok 2021 by už nemělo dojít k podstatným změnám – čteme na portálu OSW.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!