Co se děje v Polsku? Dušičky, Trump a obrazy

Začátek listopadu je obdobím, kdy Poláci ještě mnohem hromadněji, než je to obvyklé v jiných sousedních zemích, navštěvují hroby svých blízkých a vzpomínají na ty, kdo odešli. Navzdory tomu, že letos byly polské hřbitovy na svátek Všech svatých a na Dušičky kvůli epidemii uzavřeny, pamatují lidé na své zesnulé v modlitbách, ve mších za duše v očistci.

Pozornost Poláků se upírá také k volbám v USA a… k obrazům malíře Szymona Czechowicze, génia polského baroka.

Polsko drží palce Trumpovi

Poláci pilně sledují události ve Spojených státech. Jak píše v konzervativním týdeníku „Do Rzeczy“ Jacek Przybylski, „Polsko by zvolilo Trumpa“. Proč? Současný pán Bílého domu jako první nejen slíbil zrušení víz pro Poláky, ale také úředníky skutečně pověřil řešením této záležitosti, což se povedlo hned v prvním volebním období (administrativa Baracka Obamy na to měla celých osm let, ale původní slib nedodržela). Pro Polsko byl příznivý mimo jiné resentiment Bílého domu vůči Německu. Trumpovi – jehož Berlín či Paříž nemají dvakrát v lásce – díky tomu záleželo na dobrých vztazích s polskou vládou – vysvětluje autor  a dodává: varšavští představitelé  se naopak vůči USA chovali nesmírně loajálně, pomohli Trumpově administrativě dokonce v organizaci protiiránské blízkovýchodní konference, která nebyla v souladu s polskými zájmy. Pokud by současný americký prezident bitvu o znovuzvolení prohrál, došlo by jistě k silnému ochlazení vztahů mezi Bílým domem a vládou PiS, a ty se během uplynulých let velmi upevnily.

Premiér Mateusz Morawiecki komentoval americké volební zápolení v rozhovoru pro konzervativní týdeník „Gazeta Polska“. Zdůraznil, že nezávisle  na výsledku  voleb bude Polsko vztahy s USA nadále rozvíjet. „Polsko je se Spojenými státy vázáno strategickým spojenectvím. Transatlantické vztahy jsou pro nás velmi důležité a bez ohledu na to, kdo bude dalším prezidentem USA, budeme usilovat o co nejlepší spolupráci“ – prohlásil premiér. V rozhovoru se vyjádřil také ke kritickým slovům demokratického kandidáta, podle nějž Polsko a Maďarsko přestávají být demokratické. „Demokracie v našich zemích nikdy tak dobře neprospívala. Máme svobodu slova, stále více občanů se účastní voleb. Taková jsou fakta“ – zdůraznil Morawiecki.

Deník „Rzeczpospolita“ píše, že rozhodná většina Evropanů drží v těchto volbách palce Joe Bidenovi.  Přitom se však političtí představitelé evropských států na případné vítězství Trumpova soupeře nijak netěší. Autor článku to vysvětluje tím, že Berlín či Londýn se obávají Bidenových rozhodnutí spojených s brexitem, s Transatlantickým partnerstvím pro obchod a investice (TTIP) či se situací na Blízkém Východě.

„Génius baroka“ v krakovském Národním muzeu

Na stránkách „Rzeczpospolité“ čteme také o mimořádně zajímavé výstavě prací polského malíře Szymona Czechowicze v krakovském Národním muzeu. Je přímo neuvěřitelné, že se v době pandemie podařilo přivézt díla rovněž z Itálie, Francie, Litvy, Ukrajiny, ba i ze Spojených států – píše Monika Kuc. „Lidé, kteří se na přípravě expozice Génius baroka podíleli, se osvědčili v tvrdém boji, práce z Itálie přijely v týdnu, kdy se konala vernisáž“ – cituje deník ředitele krakovského muzea, Andrzeje Szczerského. „Czechowicz je umělcem nejvyšší třídy. Jeho malířství nekopírovalo západní umění, je svébytnou interpretací italských vlivů, jež svědčí o tom, že kulturně nejbližší je nám středomořská kolébka evropské civilizace“ – říká Szczerski. Mnoho malířových děl se ztratilo, mnohá se však zachovala a dokládají autorův výjimečný talent.  Výstava v Národním muzeu je prvním pokusem o širokou prezentaci Czechowiczova díla, o připomenutí jeho umění, dnes neoprávněně zapomenutého – čteme v popisu výstavy, kterou lze do února příštího roku shlédnout v Krakově.

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!