Co se děje v Leicesteru?

Před několika dny vypukly ve skoro půlmilionovém anglickém městě násilnosti poté, co stovky mladých mužů v maskách a kuklách vyšly do ulic v rámci „neplánovaného protestu“. Policie se snažila protestující zadržet, ale brzy ztratila nad situací kontrolu. Na videozáznamech zveřejněných na internetu je vidět, jak se policisté snaží zadržet davy, zatímco kolem nich létají lahve a rozbíjejí se o chodník. Na dalším neověřeném videu skupina mužů převrací auto. Podle policie došlo ke dvěma zatčením a vyšetřuje několik dalších incidentů násilí a výtržností. Před třemi dny pak byla mladá policistka dokonce pobodána. Ve Spectatoru o tom píše John Connnolly. 

Leicester se na několik posledních týdnů stal jakýmsi mini-Kašmírem uprostřed Anglie, ve městě dochází ke střetům, protestům a výtržnostem mezi mladými muslimskými a hinduistickými muži. Je to pozoruhodný obrat událostí ve městě, které se dlouho pyšnilo tím, že je fungující multikulturní společností, místem, kde vedle sebe žijí hinduisté a muslimové v relativní harmonii.

Za všechno může kriket…

Problémy začaly na konci srpna, kdy Indie (na kriketovém hřišti tisíce kilometrů daleko v Dubaji)porazila Pákistán v zápase Asijského poháru o pět branek. Po zápase začaly na Melton Road v Leicesteru slavit velké davy mladých mužů zahalených indickými vlajkami. Oslavy se brzy zvrhly v potyčky a jeden muž byl zatčen pro podezření z napadení pracovníka záchranné služby. Na videozáznamech z oslav je vidět, jak indičtí příznivci skandují „Pakistan Murdabad“, což je heslo z dob rozdělení země, které lze zhruba přeložit jako „smrt Pákistánu“.

Podle leicesterské policie následovala v následujícím týdnu „série incidentů“ v různých částech města. Policie se k povaze těchto incidentů vyjadřuje zdrženlivě, ale na internetu se šíří zatím neověřené zvěsti, podle nichž se gangy mladých mužů zaměřují na osoby opačného vyznání.

YouTube player

Poté, co policie 6. září zakázala další srocování a umožnila policistům zastavit a prohledat kohokoli podezřelého, noční násilnosti v Leicesteru víceméně skončily. Město jsem navštívil krátce po nepokojích a při procházce po Melton Road bylo téměř těžké uvěřit, že v předchozích dnech se na ulicích a před pěknými terasami z červených cihel, které město lemují, rvaly gangy mladých mužů.

Zdálo se, že policie ve vyšetřování pokročila, a v pátek oznámila, že v souvislosti s násilnostmi zatkla 27 osob. Obyvatelé, se kterými jsem mluvil, doufali, že se situace po kriketovém zápase uklidní a život se vrátí do normálních kolejí.

Smrt Pákistánu!

Včerejší výtržnosti však naznačují, že problém ještě nezmizel. V sobotu ve městě protestovala velká skupina hinduistů, z nichž někteří provolávali „Jai Shri Ram“ – heslo, které v Indii stále častěji používají hinduističtí nacionalisté. Do ulic Leicesteru vyšli také muslimové a na videozáznamech bylo vidět, jak se policie snaží oba davy od sebe oddělit. Večer byl poničen hinduistický chrám na Melton Road. Někdo vylezl na střechu a poškodil jeho šafránovou vlajku.

Policie vyzvala ke klidu, ale zdá se, že obyvatelé se zatím bojí vycházet ze svých domovů. Obyčejní lidé jsou kvůli násilí rozzlobení – jeden asijský prodavač, se kterým jsem mluvil, navrhl, že pokud se lidé chtějí prát o Indii a Pákistán, měli by tak činit v těchto zemích. Řekl také, že mu bylo vyhrožováno násilím, když během mistrovství světa ve fotbale vyvěsil ve výloze svého obchodu anglickou vlajku. Jiní obyvatelé města přirovnávali fanoušky kriketu k anglickým fotbalovým chuligánům.

Ti, kteří se celý život zabývají soudržností komunity v Leicesteru, jsou z vypuknutí násilí šokováni. Začátkem tohoto měsíce jsem se setkal se Sulemanem Nagdim z Federace muslimských organizací, komunitní skupiny se sídlem v Leicesteru. Nagdi žije v Leicesteru již 46 let a vede také charitativní organizaci, která se zabývá smrtí a pozůstalými v muslimské komunitě. Říká, že mezi náboženskými komunitami v Leicesteru obecně panuje „vzájemný respekt“ a velké náboženské svátky se konají bez problémů.

Nagdi má podezření, že za některé z nedávných násilností v Leicesteru mohou nově příchozí obyvatelé města z indického subkontinentu, kteří ještě „nejsou obeznámeni s normami naší společnosti v této zemi“.

YouTube player

Ať už je na vině kdokoli, je jasné, že fámy kolující po internetu situaci ještě zhoršují. Tento víkend vydala policie v Leicesteru prohlášení, v němž potvrdila, že příspěvky na sociálních sítích, podle nichž byla napadena mešita, jsou nepravdivé. Poslankyně za Leicester East (a bývalá labouristka) Claudia Webbeová naznačila, že na vině jsou „krajně pravicové elementy“, které vyvolávají problémy na sociálních sítích. Zdá se však pravděpodobnější, že fámy o útocích a násilí se šíří uvnitř komunit. A že postavení Leicesteru jako města s velkým počtem muslimů i hinduistů znamená, že při každém násilném incidentu je pravděpodobnější eskalace a odveta na obou stranách.

Policie se mezitím připravuje na další násilnosti, které se odehrají dnes večer. Policie již byla nucena uzavřít jednu silnici ve městě poté, co se na ní shromáždili protestující. A představitelé komunity vyzvali mladé muže, aby zůstali doma. V zájmu Leicesteru můžeme jen doufat, že dnes večer už k dalším násilnostem nedojde.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!