Někdy se v diskuzích pod články o zelené energetice objeví i to, co by její prosazovatelé v žádném případě číst nechtěli. Jako třeba příspěvek od majitele fotovoltaiky.
Nové sítě a posílení těch stávajících, které je potřeba kvůli stále širšímu zavádění občasných zdrojů (OZE) a jejich zvýhodňování, zaplatí všichni. Lidé o tom samozřejmě diskutují. A protože jde o jejich peníze, které by bez nekritické adorace OZE utrácet nemuseli, často nesouhlasí. Leckdy při tom uhodí hřebíček na hlavičku, jak se říká.
Pod článkem Lubomíra Lízala, bývalého člena bankovní rady ČNB na SeznamZprávy (zde), došlo i na to, že by náklady na sítě nemusely být takové, jako mají být, kdyby se to celé dělalo jinak. Kdyby se například výroba z fotovoltiky regulovala podle spotřeby v místě výroby. Na to reagoval jeden čtenář přímočaře: „Z logiky věci by se muselo stát to, že by se výroba FVE regulovala podle místní spotřeby. Tak to mám třeba já, kdy jsem kvůli směšným výkupním cenám omezil přetok z FVE na minimum. Problém ale je, že potom je celá ekonomika investice do FVE v 90% případů v háji, a to i se zapojením dotace,“ popsal situaci Pavel Ďurišík, u kterého si redakce ověřila, že je skutečně majitelem fotovoltaiky. Jeho tvrzení se proto jaksi těžko zpochybňuje. A ukazuje to, jak je to s fotovoltaikou a jejími výhodami doopravdy. Další diskutér ovšem připomněl i pozadí celé zelené energetiky, ač to asi nebylo jeho cílem.
„FVE (domácí, pozn. red.) vyrábí z principu převážně v době, kdy její výrobu majitel nevyužije. Je nefér ho znevýhodňovat jakýmikoli restrikcemi omezujícími prodej, proti solárním baronům kteří vyrábějí ve stejné době a prodávají za pevně dané smluvní ceny, řádově vyšší než je výkup z FVE na domě. Pokud EU chce občasné zdroje a stát to akceptuje, musí podporovat všechny výrobce stejně a zajistit distribuci a regulaci,“ vyjádřil se jednoznačně Petr Žoha. Ten se problematice také dlouhodobě věnuje, jako například zde.
Co s tím?
Střešní fotovoltaika je totiž z principu zdrojem pro daný dům. Její integrace do celostátní energetiky přináší pouze komplikace a další náklady. Bez nich totiž není možné zvládnout velké množství dotovaných nových střešních fotovoltaik, jež mají mít otevřenou cestu k prodeji svých případných přebytků. Její prosazování jako plnohodnotného zdroje je jedním z hlavních důvodů toho, že náklady na elektřinu rostou a porostou. Nejen pro náklady na sítě, ale kvůli zvýhodňování jejich výkupních cen.
Samy o sobě, bez dotací, se totiž domácí FVE nevyplatí nikomu. Jenže to je to, co se nesmí přiznat, za žádnou cenu. Takže budeme nadále cpát peníze nejen zmíněným „solárním baronům“, jejichž integrace do sítě je pořád jednodušší, než integrace desítek tisíc střešních zdrojů. Budeme je nadále cpát do toho, aby si další – ale jen movitější – lidé, mohli pořídit na střechu pár panelů. Kvůli kterým se musí nacpat peníze do posílení sítě. Aby měli stejné podmínky, jako baroni. A pak, kvůli drahé elektřině budeme cpát peníze do sociálních tarifů a dávek na potlačení energetické chudoby.
Čímž se vcelku bezpečně dostaneme k tomu, že budeme chudí tak nějak všichni.
Převzato z iuhli.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme