Co je to žena?

Co je to žena? To není jen název dokumentu konzervativního provokatéra Matta Walshe z roku 2022. Je to otázka, kterou před více než 70 lety položila Simone de Beauvoir ve své feministické klasice Druhé pohlaví.

YouTube player

Možná si myslíte, že Beauvoirové otázka má snadnou odpověď – ženy jsou zralé, postpubertální samice našeho druhu. (Stejně tak muži jsou zralí muži a dívky a chlapci jsou nezralé nebo mladistvé ženy a muži.) Žena, jak na konci filmu říká manželka Matta Walshe Alissa, je dospělá lidská samice.

Vtip je v tom, že lidé, s nimiž Walsh vede rozhovory, nejsou schopni tuto zřejmou odpověď poskytnout. Například profesor Patrick Grzanka, vedoucí interdisciplinárního programu pro ženy, gender a sexualitu na Univerzitě Tennessee v Knoxville, Walshovi po určitém nátlaku (do odpovědi se mu zjevně nechce) řekne, že žena je „osoba, která se identifikuje jako žena“. To je (jak upozorňuje Walsh) problematické v tom smyslu, že vysvětlení používá slovo „žena“ aniž by ho definovalo. Skutečný problém však spočívá v tom, že Grzankova odpověď je zjevně nepravdivá. Žena s těžkou demencí se neidentifikuje jako nic.

YouTube player

Asi nepřekvapí, že akademici zabývající se genderovými studiemi s Alissou Walshovou nesouhlasí. Ale i většina feministických filosofek je také přesvědčena, že se paní Walshová mýlí. Být ženou podle nich znamená zaujímat ve společnosti určitý druh role nebo mít určitý druh „genderové identity“ nebo se jevit a chovat dostatečně žensky či něco jiného v tomto smyslu.

Takže děkujme Bohu za českou wikipedii 🙂 Doufejme, že si toho nevšimnou nějací všeteční aktivisté…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!