Covid ve třídě? Nespoléhejte se na stát!

Vzhledem k prudce rostoucímu počtu případů nakažených koronavirem v Česku je čím dál pravděpodobnější, že se s ním dříve nebo později setkáte také. Platí to zejména pro rodiče školáků. Až k tomu dojde, zjistíte, že v podstatě neexistují instrukce, jak se zachovat. Pokusil jsem se dát dohromady pár velmi jednoduchých pravidel a jednu radu. Nikdy se nespoléhejte na stát (v tomto případě hygienu), jednejte rychleji a poslouchejte školu.
 

Zdá se, že v čele škol stojí zpravidla kompetentnější jedinci než třeba v čele ministerstva zdravotnictví. Je velmi pravděpodobné, že škola zareaguje okamžitě a třídu, kde se nějaký případ objevil, pošle obratem do karantény. To je samozřejmě i problém pro vás, ale pokud budete jednat rychle, můžete si výrazně ulehčit. Nespoléhejte na to, že vám hygiena vydá nějaké instrukce. S největší pravděpodobností se tak nestane, a pokud se tak stane, může to být třeba až za týden. Hodně pomůže, když komunikujete s ostatními rodiči, protože i tady platí, že lidé jsou povětšinou rozumní a jsou schopni se daleko lépe organizovat než stát.

První, co byste měli udělat, je telefonát dětskému doktorovi či doktorce a požádat o žádanku na test. Nemusíte pro nic chodit, vše se odehraje elektronicky. Pak už zbývá jen vybrat odběrové místo, která postupně přibývají. Nezapomeňte, že nesmíte/neměli byste na odběrové místo jet městskou hromadnou dopravou. 

Samotného testu se nebojte. Fronty před odběrovými centry jsou spíše mediální realitou. Naleznete řadu z nich, které zejí prázdnotou. Rada je jednoduchá. Nechoďte na Václavák, odkud pochází prakticky všechny záběry nekonečné fronty. O pár městských částí dále nemusíte čekat vůbec. Zdravotníci jsou absolutní profesionálové a lidi zvládají testovat neuvěřitelně rychle.

Někteří rodiče spekulují, zda je jejich dítě v karanténě, když sedí třeba od nakaženého spolužáka dále. Ano, je v karanténě. Nespoléhejte se na stanovisko hygieny a řiďte se zdravým rozumem. Škola jej bez negativního druhého testu pravděpodobně nepustí zpět k výuce po uplynutí stanovené doby.

Rodiče v karanténě de facto nejsou, když zatím neznají ani výsledek prvního testu dítěte. Do té doby je ovšem lepší, abyste se chovali jako v karanténě. Ve chvíli, kdy je test dítěte negativní, můžete opět vyrazit „do ulic“, váš potomek ale nadále zůstává v karanténě. Pokud je jeho test pozitivní, jste v karanténě definitivně i vy a měli byste si stanovit taková pravidla, abyste co nejvíce snížili riziko nákazy, pokud jste neměli také pozitivní test. Po uplynutí karanténní lhůty budete potřebovat negativní test, aby vám dítě vzali do školy zpět. Myslete na to.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173/2010 Děkujeme!