Co by měl umět mladý muž? Návod z roku 1933

Co by měl umět mladý Američan podle časopisu Harpers z roku 1933? Jaké schopnosti, dovednosti, úspěchy a mimoškolní dovednosti by měl mít každý muž, pokud se chce stát soběstačným a všestranným člověkem, připraveným na život, případně na manželství a výchovu vlastních dětí?

1. Měl by uplavat alespoň kilometr, umět se potápět a necítit pod vodou paniku. Měl by také umět základy záchrany tonoucích.

2. Měl by umět dobře řídit automobil. A neměl by být úplně bezradný, když se auto porouchá. Musí umět vyměnit pneumatiku a poradit si se základními problémy motoru.

3. Měl by umět střílet z revolveru nebo pušky a umět zbraň po střelbě vyčistit.

4. Co se týče sebeobrany, člověk by se určitě měl umět postarat sám o sebe při potyčce. Nemusí se učit jujitsu – stačí mu staromódní box.

5. Měl by znát základy táboření, umět rozdělat oheň, nasekat dřevo a ovládat první pomoc.

6.  Měl by si umět sám uvařit si, a to nejen proto, že to jednou bude potřebovat, ale i proto, že vaření je jedním z krásných umění a zdrojem nekonečného potěšení. Měl by umět umíchat vejce, uvařit kávu, upéct steak, upravit salát, naporcovat kuře a příležitostně připravit jeden prvotřídní pokrm.  Není to zženštilé, není to nad jeho síly a nejlepší kuchaři jsou všichni muži.

7. Měl by umět používat šroubovák, pilu, kladivo a další běžné nářadí.

8. Měl by mít také krásný a výrazný rukopis. Ale většinu svého psaní, zvláště je-li to profesionál, který toho má hodně na práci, by měl být schopen psát na psacím stroji, rychlostí alespoň tři tisíce slov za hodinu.

9. Měl by dobře hrát alespoň jednu míčovou hru. Američan, který neumí házet a chytat míč, působí uboze a groteskně.

10. Měl by umět jezdit na kole.

11. Měl by také umět bruslit, plachtit na lodi a ucházejícím způsobem ovládat kánoi.

12. Měl by umět rybařit a hrát šachy.

13. Chůze je ušlechtilý, ale opomíjený sport. Američané se jednou za dlouhou dobu vydají na túru, ale málokdy chodí pěšky. Což je chyba.

14. Měl by toho hodně vědět o zvířatech a o tom, jak se o ně starat.

15. Měl by umět jezdit na koni.

16. Měl by se naučit tančit.

17. Měl by umět hrát alespoň jednu karetní hru.

18. Musí mít znalosti o tom, jak dávat spropitné přirozeně, spravedlivě, beze strachu a bez výčitek.

19. Pokud jde o alkohol, měl by poznat svou schopnost a držet se v jejích mezích; měl by vědět něco o různých druzích nápojů a o tom, které nápoje nemíchat a které naopak ano.

19. Pokud jde o sex, příroda to zjevně zamýšlela tak, abychom dělali mnoho chyb – v naději, že alespoň některé z nich dopadnou dobře…

20. Měl by znát základy hazardních her. Hazardní hry by však měl chápat podobně  jako pití – čím méně je člověk používá, tím lépe.

21. Výše než téměř jakýkoli jiný úspěch na seznamu je znalost hudby. Neexistuje důvod, proč by se každý mladý muž, který není absolutně hluchý, nemohl naučit hrát na jeden hudební nástroj natolik dobře, aby mu to bylo zdrojem sebe sama a snesitelným potěšením pro ostatní.

22. Civilizovaný člověk by měl umět číst. Schopnost číst, nebo spíše zvyk číst, je i mezi inteligentními lidmi velmi vzácná a je třeba se jí učit a udržovat ji.

23. Měl by znát alespoň jeden cizí jazyk. Francouzštinu nebo němčinu a nejlépe oba jazyky.

24. Měl by umět cestovat – bez povyku a stížností.

25. Mladý muž by se měl umět jasně a bez ostychu vyjadřovat před cizími lidmi.

26. Dospělý Američan se dokáže postavit na nohy, pronést přípitek, představit cizince, vyjádřit občanský protest, vyprášit proradného politika,

27. Mladý muž by měl ovládat spisovný jazyk a umět se srozumitelně vyjádřit na papíře.

28. Měl by  rozumět struktuře podnikání, investic a bank.

29. Každý vzdělaný člověk by měl být jako nezbytná součást svého vzdělání vhozen do kalných vod amerického průmyslu, aby poznal, jaké to je vydělávat si tvrdou prací denní mzdu.

30. Než dosáhne dvaadvaceti let, měl by něco dělat protože to chce sám a ne proto, že to po něm chtějí ostatní.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč