Nový rok v Německu bude ve znamení ideologie, deindustrializace, nedostatku kvalifikovaných pracovníků a popírání reality. V první části dvoudílné analýzy se podíváme na energetickou politiku, automobilový průmysl, vzdělávání a digitalizaci.
Rok 2023 skončil s velkou pompou. Ústavní soud učinil přítrž bilančním trikům koalice. Doba rozdělování peněz na financování politických utopií skončila.
V roce 2024 můžeme očekávat zvyšování daní a odvodů, vysoké ceny energií, postupující deindustrializaci, volební otřesy doma i v zahraničí a pokračující nekontrolovanou migraci a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Není čas ani na optimismus, ani na pesimismus, natož na křečovitý alarmismus – je čas na realismus.
Energetická politika řízená ideologií je nadále hnána kupředu
Po odstavení posledních zbývajících jaderných elektráren v Německu si každý racionálně uvažující člověk uvědomil, že zřejmě nejde o CO₂. Jinak by byly nejprve odstaveny uhelné elektrárny a teprve potom jaderné. Takový je i většinový názor v zahraničí.
I v roce 2024 bude Německo jako průmyslová lokalita, kde podniky v současnosti platí za elektřinu až třikrát více než jejich mezinárodní konkurenti, potřebovat levnou energii, aby si zachovalo konkurenceschopnost. Odkud bude tato energie pocházet, bude i v roce 2024 ve hvězdách.
V roce 2024 bude energie podle mezinárodních standardů stále příliš drahá. Z fatální energetické politiky Německa budou těžit ekonomičtí konkurenti, jako jsou Čína a Indie, které se mimochodem sankcí proti Rusku nikdy neúčastnily a ani v budoucnu účastnit nebudou, ale také USA, Japonsko, Jižní Korea….
Deindustrializace Německa tak bude pokračovat i v roce 2024, mimo jiné díky příliš vysokým, a tudíž nekonkurenceschopným cenám energie. Stále více podniků bude investovat v zemích s mnohem levnější energií. V roce 2022 bylo v Německu investováno pouze přibližně 10,5 miliardy eur.
Jen v roce 2022 odteklo z Německa přibližně o 125 miliard eur více přímých investic, než bylo investováno v Německu. Téměř 70 % peněz z Německa odteklo do jiných evropských zemí. Tento trend bude pokračovat i v roce 2024. Navzdory představám berlínské politické bubliny nebude německá energetická politika současné vlády ani v budoucnu považována za mezinárodně určující trend. Svět zkrátka nebude následovat německé ideology.
Ekonomika se v roce 2024 z krize nedostane
Německá ekonomika bude v roce 2024 stále v krizi. Pouze 23 % podniků má pro rok 2024 pozitivní výhled. 35 % podniků má pro rok 2024 negativní očekávání, jak vyplývá z nedávného průzkumu, který provedla společnost IW Köln mezi více než 2 200 podniky. 38 % podniků v průmyslu očekává pokles výroby.
Zvláště trpký bude rok 2024 pro stavebnictví. Zde očekává pokles výroby 54 % respondentů. Pouze 13 % očekává v roce 2024 nárůst, což bude mít drastické důsledky pro Německo jako místo pro podnikání z hlediska pracovních míst a investic.
Pouze jedna pětina podniků předpokládá v roce 2024 nárůst počtu zaměstnanců, zatímco 35 % očekává snížení zaměstnanosti. Boom na německém trhu práce tedy skončí. Pouze 27 % plánuje vyšší investiční výdaje než v roce 2023. 36 % plánuje nižší rozpočty.
Těžké časy pro klíčový německý průmysl: automobilový průmysl
V roce 2022 vygenerovaly společnosti v tomto odvětví včetně dodavatelů přibližně 506 miliard eur a zaměstnávaly přibližně 734 000 lidí. Více než dvě třetiny vozidel vyrobených v Německu bylo vyvezeno do zahraničí. Německo je nyní jako místo výroby stále méně atraktivní kvůli vysokým nákladům na energii a pracovní sílu.
Podle prezidenta Ifo Fuesta již třetina výroby zmizela. Předpokládám, že to je jen začátek. S další podporou elektromobility přichází vzestup Číny. Jakmile elektromotory nahradí spalovací motory, Čína zaplaví německý a evropský trh levnými elektromobily a nakonec jej ovládne.
Začíná éra značek, které jsou v Evropě zatím téměř neznámé, jako jsou BYD, Geely, Nio, Xpeng a Great Wall. Je jen otázkou času, kdy čínské automobilky srazí evropské velké výrobce na kolena. Čínské automobilky jsou většinou pod státní kontrolou, vyrábějí za mnohem nižší mzdy, s volnějšími ekologickými předpisy a s levnější energií. Nikdo je nezastaví.
Do konce července 2023 bylo z Číny vyvezeno přibližně 2,8 milionu vozidel (z toho 1,8 milionu benzinových). V porovnání s předchozím rokem jde o 74% nárůst. Čína je již nyní po Japonsku druhým největším vývozcem automobilů. Reorganizace struktury světové výroby vyvolá v Evropě novou, vážnou vlnu deindustrializace. Přesun automobilové výroby bude mít na Německo a Evropu drastičtější dopad než migrace ocelářského, elektronického nebo loďařského průmyslu v minulosti.
Ceny nemovitostí budou v roce 2024 nadále klesat – bydlení bude ještě vzácnější
Zčásti díky pochybné měnové politice Evropské centrální banky (ECB) ceny nemovitostí od svého vrcholu již klesly o více než 10 %. V roce 2024 se očekává další propad. Vzhledem k vysokým stavebním nákladům a špatným podmínkám financování nelze v žádném případě očekávat stavební boom.
Nespočet stavebních projektů je kvůli vysokým úrokovým sazbám a explodujícím nákladům na materiál pozastaven. V důsledku toho bude v roce 2024 krachovat stále více projektových developerů a stavebních společností. Německá vláda drastickým způsobem nesplní svůj cíl postavit do roku 2024 každoročně 400 000 nových domů. Bydlení se tak stane stále vzácnějším zbožím, zejména v městských centrech.
Volby 2024 – populisté na vzestupu
V červnových volbách do Evropského parlamentu dostane řada vládních stran od svých voličů účtenku za svou politiku. Populistické síly dosáhnou obrovských zisků a způsobí, že se politický establishment zachvěje. V Evropském parlamentu už nebude nic jako obvykle.
Ještě drastičtější bude reakce voličů na SPD, Zelené a FDP v podzimních zemských volbách v Sasku, Braniborsku a Durynsku. Pokud se vládnoucím stranám nepodaří dosáhnout razantní změny kurzu v migrační a energetické politice a pokud budou i nadále vládnout často proti většinovému názoru obyvatel, pak lze předpokládat, že nejvíce hlasů v Sasku, Braniborsku a Durynsku získá AfD.
SPD dosáhne negativního rekordního výsledku. FDP nedosáhne pětiprocentní hranice. Zelení zaznamenají jednociferný volební výsledek a budou se třást o místo v parlamentu.
Voliči budou čelit výzvě v listopadových volbách v USA. Trump, nebo Biden? Dva staří muži jsou zřejmě to jediné, co může politická Amerika nabídnout. Pokud se hospodářská situace v Americe nezmění k lepšímu, pak budou Američané volit podle svých peněženek, udělají Trumpa prezidentem a německé politiky opět „totálně překvapí“.
Vzdělávací katastrofa pokračuje
Vzdělání je pro zemi, jejíž bohatství není založeno na zdrojích, ale na mozcích a tvrdé práci jejích občanů, to nejdůležitější. Pokud jde o vzdělání, bývalá země básníků a myslitelů už dávno ztratila kontakt se světovou špičkou. Čtvrtina žáků čtvrtých tříd neumí pořádně číst, a proto již nesplňuje minimální standardy.
Podíl mladých lidí bez základních školních dovedností činí 23,8 %. V Číně je to 6,5 %. V mezinárodní studii výkonnosti Pisa dosáhli němečtí žáci v roce 2022 horších výsledků než kdykoli předtím. Navíc ani jedna německá univerzita nepatří mezi 49 nejlepších na světě.
Intelektuální elita se neprosazuje, ale její úroveň se neustále snižuje. Veřejné školy budou i v roce 2024 pokračovat v rozkvětu. Peněženky rodičů stále více rozhodují o budoucnosti jejich dětí. Tento trend bude pokračovat i v roce 2024.
Byrokratické šílenství bude nadále narůstat
V Německu bylo 2. února 2022 v platnosti přesně 1 773 zákonů s 50 738 jednotlivými normami a 2 795 vyhlášek s 42 590 jednotlivými normami. Lze předpokládat, že navzdory všem ujištěním politiků se byrokratické šílenství v roce 2024 ještě zvýší.
Zejména proto, že se očekává, že EU bude vydávat více směrnic, nařízení a usnesení namísto menšího počtu. Nespočet nařízení způsobuje miliardové náklady nejen ve veřejné správě, ale i v soukromém sektoru. Nadměrná byrokracie poškozuje zemi a činí z Německa neatraktivní místo pro podnikání.
Tíživá situace v oblasti digitalizace se neřeší
Německo ztratilo kontakt se světovými lídry v oblasti digitalizace. Velké technologické společnosti jako Alphabet, Amazon, Apple, Ebay, Meta, Microsoft, Tencent, Nvidia, Tesla… nepocházejí z Německa a ani v budoucnu nebudou. Nyní se země dopouští stejné chyby v oblasti umělé inteligence.
Politici z SPD a Zelených místo masivní podpory umělé inteligence uvažují o dani z umělé inteligence, protože její využívání by mohlo způsobit, že mnoho pracovních míst bude nadbytečných, a stát tak přijde o daňové příjmy.
Německo je zemí s vyčerpávající a nedostatečně digitalizovanou byrokracií (v roce 2022 dosáhlo Německo v digitalizaci veřejného sektoru horších výsledků než Řecko), která ničí pracovní místa a brání novým technologiím a inovacím.
Nedostatečná digitalizace veřejných úřadů, škol a nemocnic je stejně nepopiratelná jako nedostatek optického připojení. Tento problém nebude vyřešen ani v roce 2024. Podíl optických přípojek na všech stacionárních širokopásmových přípojkách v Německu v prosinci 2022 činil 9,17 %. Průměr OECD přitom činil 37,7 %. Na předních místech jsou Jižní Korea, Japonsko a Španělsko s více než 80 %.
Ve 2. části budeme hovořit o sociálním státu, migraci, Německu jako místě pro podnikání, nedostatku kvalifikovaných pracovníků, válce na Ukrajině a zrušení hotovosti.
Autor se již více než dvě desetiletí zabývá tématem financí a je odborníkem na exitové strategie. Se šesti bestsellery v řadě patří již řadu let k nejspolehlivějším autorům v oblasti ekonomie a financí.
Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times (převzato z The Epoch Times)
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!
200 Kč500 Kč1000 Kč