Čína musí platit!

Existují extrémně znepokojivé náznaky toho, že Čínská lidová osvobozenecká armáda pod vedením Komunistické strany Číny buď vytvořila SARS-CoV-2 – nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 – nebo tento patogen v laboratoři skladovala, pravděpodobně ve Wu-chanském institutu virologie. Tato laboratoř skladovala více než 1 500 kmenů koronaviru, prováděla nebezpečné experimenty typu „gain-of-function“ („výzkum zisku funkce“), nedodržovala patřičné bezpečnostní protokoly a nachází se jen několik kilometrů od místa prvního identifikovaného případu onemocnění COVIDem-19.

Ti, kteří věří v teorii přenosu viru ze zvířete na člověka, poukazují na mokrý trh ve Wu-chanu jako na místo přenosu, ale první případ onemocnění COVIDem-19 s ním nemá žádnou souvislost.

Do devadesáti dnů a do dne…

Původ koronaviru je stále ještě předmětem zkoumání a zatím nebyl definitivně určen. 26. května 2021 nařídil prezident Joe Biden americkým zpravodajským službám, aby mu za 90 dní podaly zprávu o původu koronaviru.

Američané ale již nemusí o vině Pekingu pochybovat. I kdyby koronavirus nebyl primárně uměle vytvořen jako biologická zbraň, tak máme dostatek informací k závěru, že čínský režim jej rozhodně jako biologickou zbraň použil.

Peking poprvé veřejně připustil, že COVID-19 je přenosný z jednoho člověka na druhého až 20. ledna 2020. Přesto však lékaři ve Wu-chanu již v druhém týdnu prosince 2019 s jistotou věděli, že přenosy z člověka na člověka jsou nejen možné, ale že už i rychlým tempem probíhají. Peking to tedy v každém případě věděl o několik dní později.

Tím, že ujistili Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), že takové přenosy nejsou pravděpodobné, se čínští vůdci angažovali v podvodné kampani. V důsledku tohoto čínského ujištění vydala WHO 9. ledna 2020 prohlášení a poté 14. ledna 2020 smutně proslulý tweet, ve kterých WHO opakovala a propagovala toto falešné čínské ujištění.

Čínský vůdce Si Ťin-pching se navíc snažil všechny země přesvědčit, aby neomezovaly přílety z Číny, zatímco Čína Wu-chan a k němu přilehlou oblast od zbytku Číny izolovala. Si Ťin-pching byl očividně přesvědčen, že izolací Wu-chanu zastavuje šíření onemocnění. Avšak tím, že nutil ostatní země, aby cestovní omezení nenařídily, věděl nebo musel vědět, že se nemoc šíří. Cestující opouštějící Čínu změnili epidemii, která mohla být omezena jen na oblast střední Číny, na globální pandemii.

Si Ťin-pching jasně viděl, jak koronavirus ochromil jeho zemi. Pokud by chtěl ochromit jiné země, aby vyrovnal podmínky pro Čínu, tak by udělal přesně to, co udělal. Jediné vysvětlení odpovídající faktům proto je, že Si Ťin-pching zlomyslně rozšířil COVID-19 do celého světa.

Přenáší se na lidi, ale…

Poté, co Čína konečně připustila, že virus je přenosný „z člověka na člověka“, pokusila se svět přesvědčit, že nezpůsobuje vážné onemocnění. 21. ledna 2020 – den poté, co Peking oznámil nakažlivost z člověka na člověka – uvedla čínská státní média, že tato nemoc nebude tak špatná jako epidemie virového onemocnění SARS, během let 2002–2003. Virus SARS infikoval přibližně 8 400 lidí a zabil asi 810. Ale už tehdy čínští vůdci věděli, že nemoc COVID-19 je mnohem horší než onemocnění způsobené virem SARS, protože tehdy už viděli, co se děje v jejich vlastní zemi. Zavádějící a falešná tvrzení čínských lídrů splnila svůj účel: Většina zemí po celém světě včetně USA byla ukolébána do nečinnosti a nepřijala nezbytná preventivní opatření.

„Vlády, jejichž rozhodnutí vědomě vedou ke smrti a utrpení milionů nevinných osob a masivní ekonomické dislokaci a zničení, musí být plně odpovědné – morálně, legálně i finančně,“ řekl Gatestonu rabín Abraham Cooper z Centra Simona Wiesenthala.

Bohužel nebude vůbec snadné pohnat Čínu k odpovědnosti alespoň právně a finančně.

Poškození mohou Čínu samozřejmě žalovat za utrpěné ztráty. Mnohé žaloby již byly podány v Kalifornii, na Floridě, v Louisianě, Mississippi, Missouri, Nevadě, New Yorku, Severní Karolíně, Pensylvánii a Texasu.

Ale jak Gatestonu sdělil John Houghtaling z Gauthier Murphy & Houghtaling, přední advokátní kanceláře zaměřené na skupinové žaloby, existují „tři velké překážky“ k dosažení náhrady škody: doktrína tzv. „suverénní imunity“, důkazní břemeno a v neposlední řadě vymáhání rozsudku.

Většinou ovšem takový soudní spor zastaví již na začátku první překážka. Americká legislativa – zákon o zahraničních suverénních imunitách z roku 1976 (Foreign Sovereign Immunities Act of 1976) – blokuje většinu žalob proti zahraničním vládám.

Analytici všech politických odstínů se staví proti odstranění „suverénní imunity“ a tvrdí, že jde o princip „vzájemnosti“, který brání cizím vládám vést soudní pře proti americké vládě, protože americká vláda brání žalobám proti nim. Tvrdí, že pokud by Washington zbavil cizí vlády této ochrany, tak by američtí vládní úředníci byli vystaveni nekonečnému obtěžování.

Zastánci suverénní imunity mají platné argumenty, ale existují převažující faktory. Zločiny proti lidskosti jsou tak ohavné, že by nikomu nemělo být znemožněno usilovat o náhradu.

Tohle museli vědět

Šíření koronaviru Pekingem představuje takový zločin. Jeho šíření bylo buď úmyslné, nebo bezohledné a v každém případě museli čínští vůdci vědět, že jejich neospravedlnitelné činy budou mít za následek mnoho úmrtí po celém světě. Na COVID-19 zemřelo do vydání tohoto článku 3 579 000 lidí, včetně 596 000 Američanů. Čínský režim bezesporu spáchal masovou vraždu.

Masoví vrazi si nezaslouží ochranu „suverénní imunity“, která se vztahuje na suverénní státy. Ve skutečnosti byly režimy, které spáchaly masové vraždy, pohnány k zodpovědnosti – obvykle díky mezivládním ujednáním. Například Libye byla přinucena odškodnit rodiny obětí pumového útoku na palubě letadla transatlantické linky Pan Am 103, které se zřítilo u skotského města Lockerbie v roce 1988. V říjnu 2020 zaplatil Súdán Spojeným státům americkým 335 milionů dolarů k případnému odškodnění obětí čtyř teroristických činů.

Kromě toho by žalobci, alespoň z technického hlediska, měli být schopni překonat právní obranu „suverénní imunity“: Komunistická strana Číny, která ovládá čínskou ústřední vládu, není suverénním státem. Je jen jednou z devíti povolených politických stran v Číně, takže ji nelze považovat za suveréna. Stát Missouri například chytře žaloval Komunistickou stranu Číny, která si říká „revoluční politická organizace“.

Komunistická strana Číny je bohatá. Nejen, že kontroluje ústřední čínskou vládu — a má přístup k jejím aktivům — Čínská lidová osvobozenecká armáda podléhá přímo Ústřední vojenské komisi Komunistické strany Číny, nikoliv státu. Díky tomu by například mohlo být z rozsudku soudu zabaveno veškeré vybavení Čínské lidové osvobozenecké armády.

V každém případě dva pensylvánští kongresmani, jeden Demokrat a jeden Republikán, představili v Kongresu USA návrh zákona o prevenci ohrožení života (Never Again International Outbreak Prevention Act), který by rodiny obětí onemocnění COVID-19 opravňoval žalovat jakoukoliv zemi, která „úmyslně uvedla v omyl mezinárodní společenství“.

Potrestání Číny například zabavením jejích aktiv by vyslalo do Pekingu silný signál, že Washington nebude tolerovat zabíjení Američanů. Bidenova vláda musí bezodkladně zbavit čínské vůdce představy, že mohou šířit další patogen nebo osnovat jakékoliv jiné plány, bez toho, že by za to nepřišla odplata.

Zabiják civilizace

Dobře si pamatujme, o co jde. V čínských laboratořích vědci připravují mnohem smrtelnější patogeny než SARS-CoV-2, včetně těch, proti kterým by zřejmě etničtí Číňané měli imunitu, ale ostatní lidé by buď onemocněli, nebo zemřeli. Další pandemie, která přijde z Číny, by proto mohla z Číny udělat jedinou životaschopnou společnost na světě. Nějaký takový nový patogen by byl „zabijákem civilizace“.

Amerika proto musí Čínu přinutit, aby za SARS-CoV-2 zaplatila — #MakeChinaPay (Čína musí zaplatit).

Gordon G. Chang je autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.

Převzato z Gatestone Institute

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem