Chaos s rouškami – co všechno ještě ministr Vojtěch snese…?

Chaos kolem povinného nošení roušek je zase o trochu větší. Stal se z toho absurdní cirkus, který už zavání dobře promyšleným plánem na definitivní diskreditaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Skoro se chce říct, že se koná jeho veřejná politická poprava v přímém přenosu. Vojtěch si to uvědomuje a před novináři dnes působil přinejmenším sklesle. Možné ale je, že snese úplně všechno a funkce se za žádnou cenu nevzdá.
 

V pondělí premiér Andrej Babiš – tak to řekl Vojtěch dnes na tiskové konferenci – souhlasil s novým plánem zavádění roušek, mimo jiné také ve školách, obchodech, v kadeřnictvích a službách. Reakce veřejnosti na vyhlášené novinky ale byly poměrně jasně odmítavé. Babiše a spol. kritizovali novináři, experti, učitelé nebo zástupci obchodních center. Mimo jiné proto, že Rada vlády pro zdravotní rizika, což je orgán, který Babiš ustavil v červenci kvůli tomu, aby z pozice předsedy osobně dohlédl na projekt Chytré karantény, svůj aktualizovaný plán nepodložila žádnými daty, trendem nebo analýzou vývoje šíření koronaviru. 

Jenomže Babiš se neřídí expertízou, nýbrž veřejným míněním. Pokud u lidí viditelně narazí, kdykoli popře sám sebe. Přesně to se teď nejspíš stalo v případě roušek, které měly být od září povinné ve školách nebo obchodech. Premiér potvrdil, že je mistrem veletočů a chaotického řízení státu, ale taky že to paradoxně umí prodat jako svou přednost. Voličům prostě vysvětlí, že chybovat je lidské a že s ohledem na reakce je normální vzít zpátečku a uznat kritiku. A možná taky hodit vinu trochu na někoho jiného. Úplně ho vidím: Na rozdíl od Kalouska nebo ODSky umím uznat chybu!

Co na tom, že naprosto diskredituje své partnery, podřízené, poradce a experty, kteří kývli na to, že budou součástí jeho týmu. Takže ještě jednou pro pořádek: Předsedou Rady vlády pro zdravotní rizika, která v pondělí opětovné zavádění roušek schválila – člověk by čekal, že se tak stalo po pečlivém zvážení dat – je premiér Andrej Babiš. Dále v ní jsou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, vládní zmocněnci pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, předseda Asociace krajů Jiří Běhounek a zástupce zdravotních pojišťoven – náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči David Šmehlík  .

Ze všech udělal Babiš diletanty, kteří po dnešním obratu vypadají, jako že nevědí, co dělají. Temný stín dopadá ale ze všeho nejvíc právě na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. A je otázka, jak dlouho může člověk systematické ponižování a diskreditaci svého jména vydržet. Pokud si člověk vzpomene, jak ho Babiš na jaře „školil“ při naživo vysílaných tiskových konferencích, nelze vyloučit, že Vojtěch skousne cokoli a premiérovi bude sloužit až do konce jeho dnů v politice. Spíše to ale působí dojmem, že ho chce šéf vlády postupně usmýkat. Ostatně Babiš na tiskovce, kde se obrat o 180 stupňů oznamoval, chyběl. Typicky v tom nechal ministra vykoupat. Závěr? Babiš nechce Vojtěcha odvolat, přiznal by tak, že jde o mizerného ministra, a tedy o vlastní špatnou „manažerskou“ volbu. Ze všeho nejvíc se to jeví tak, že ho chce k rezignaci postupným ponižováním dotlačit.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!