Chaos a strach

„Lidé jsou kolem něj podělaní strachy. Ale je to strach bez respektu. K Putinovi nemají respekt už dva nebo tři roky,“ řekl ruskému webu Meduze zdroj blízký ruské vládě. Dva další zdroje blízké vládě a jeden zdroj blízký Kremlu podali podobná svědectví.

Podle těchto zdrojů se pocity ruských elit vůči Putinovi zhoršily po jeho rozhodnutí zvýšit v roce 2018 věk odchodu do důchodu, což byl krok, proti němuž se stavěla většina Rusů. Formálně byl vládní kabinet obměněn v roce 2020, kdy Michail Mišustin nahradil Dmitrije Medveděva ve funkci premiéra, ale mnoho vládních úředníků zastávalo své funkce dávno předtím. Ještě si pamatují, jak Putin hodil důsledky své důchodové reformy na ministry – a nakonec je obvinil, že mu kvůli nim poklesly ratingy. „Lidé ve vládě jsou na slovo rating od té doby alergičtí,“ řekl zdroj.

Nevíme, netušíme…

V posledních letech se situace výrazně zhoršila. Podle zdrojů Meduzy Putin postupně přestal ministry varovat před svými krátkodobými i dlouhodobými plány.

„Donedávna ministři sloužili prezidentovi alespoň jako jakýsi Google. Vyslovoval scénáře, které považoval za pravděpodobné, a ptal se: ‚Co když uděláme tohle? Jaké to bude mít důsledky? A co když to uděláme takto? A co potom?‘ Ale to je pryč,“ uvedl zdroj blízký vládě.

Podle zdroje se Putin (který je známý obsedantní starostí o své zdraví) po začátku pandemie přestal s ministry radit úplně – a omezil své rozhodování na krátké diskuse se svým „blízkým kruhem“ (který v posledních letech údajně tvoří především šéfové ruských bezpečnostních složek).

„Od začátku pandemie se nám věci opakovaně sypou na hlavu bez jakéhokoli varování,“ řekl Meduze jeden ze zdrojů. Jedním z příkladů podle něj byla „podpůrná opatření“ na počátku pandemie, která nakonec poskytla spoustu potravy pro memes. Tato „opatření“ spočívala v „placených dnech volna“ a finanční podpoře rodin se třemi a více dětmi.

„Prezident je schopen vyhlásit takové věci bez varování. Velká gesta, abych tak řekl. A teprve pak začne horečné hledání, odkud se na to vezmou peníze,“ řekl Meduze jeden z vysoce postavených zdrojů. Podle něj byl ještě před několika lety Putinův postup přesně opačný: nejprve si vyslechl návrhy různých vládních agentur a pak vybral ten, který považoval za nejlepší.

Zdroje blízké vládě zároveň uvedly, že ministři se neodvažují tlačit na pilu ani při těch „nejneočekávanějších“ Putinových rozhodnutích – protože se bojí. „Když byl zatčen [bývalý ministr hospodářského rozvoje] Uljukajev, všichni pochopili, co mají dělat,“ řekl jeden ze zdrojů.

Raději mlčíme…

Jiné zdroje blízké vládě dodaly, že tento strach v kombinaci s Putinovou nechutí poslouchat stížnosti svých podřízených vedl k tomu, že úředníci začali ve svých zprávách prezidentovi výrazně přikrášlovat fakta. Málokdo, pokud vůbec někdo, mu byl ochoten říci například o skutečných důsledcích západních sankcí nebo o stavu ruské ekonomiky. „Každých 48 hodin se objeví nový spektakulární průser – nikdo pořádně nechápe, co se děje. Lidé odpovědní za realizaci rozhodnutí se o nich dozvídají až na poslední chvíli,“ řekl zdroj blízký Kremlu.

Tyto problémy se od začátku války proti Ukrajině jen zhoršily. Jak Meduza již dříve informovala, ani mnozí vysoce postavení ruští představitelé o Putinových plánech na invazi do poslední chvíle nic netušili. Podle zdrojů navíc Putin po 24. únoru ztratil zájem o „mírové záležitosti“, zatímco jeho „blízký okruh“ se ještě zmenšil. Nyní jsou podle zdrojů Meduzy jedinými lidmi, kteří jsou alespoň okrajově schopni ovlivnit prezidentova rozhodnutí, vybraní členové Rady bezpečnosti.

„S Putinem asi není spokojen téměř nikdo. Podnikatelé a mnozí členové vlády jsou nespokojeni s tím, že prezident zahájil tuto válku, aniž by promyslel rozsah sankcí. Normální život pod těmito sankcemi je nemožný. ‚Jestřábi‘ jsou pak naštvaní na tempo ‚speciální operace‘; myslí si, že je možné jednat rázněji,“ popsal náladu mezi ruskými elitami v květnu 2022 zdroj blízký Kremlu.

O několik měsíců později se toho příliš nezměnilo. Avšak jak se situace na bojišti pro Rusko zhoršovala, tak se i Putinova pozice stále více přibližovala pozici jestřábů v jeho okolí, zatímco zastánci mírových řešení ve vládě měli stále pesimističtější pohled.

Zdroj blízký vládě řekl Meduze, že pracovní seznamy ministrů v poslední době jen bobtnají: „Byla vyhlášena mobilizace… a samozřejmě nebyla zahrnuta do rozpočtu.“

Mobilizační úsilí přineslo nové potíže i politickému oddělení prezidentské administrativy. Podle zdroje blízkého bloku je kremelským představitelům jasné, že násilný nábor sta tisíc Rusů do války měl okamžitý negativní dopad na prezidentovu podporu (dokonce i otevřené údaje ukazují pokles o 6 %). „A teď se nás ptají, proč klesla a jak ji zvýšit!“ podivil se zdroj.

Když neumíte prohrávat

Politický konzultant, který spolupracuje s Putinovou administrativou a s několika ruskými regionálními vládami, toto svědectví potvrdil. Podle stratéga ruské úřady před prezidentovým vyhlášením mobilizace nezaznamenávaly v regionech výraznou míru nespokojenosti. „Ale teď je situace zcela jiná: Rusko před zahájením mobilizace a Rusko nyní jsou dvě různé země,“ zdůraznil.

Zdroje blízké Kremlu, a stejně tak zdroj, který zná členy Putinova nejbližšího okolí, shodně poznamenaly, že prezident „nedokáže poskytnout výhled do budoucna“ ani nejvyšším úředníkům a špičkovým podnikatelům: „Tito lidé trpí kvůli sankcím, přicházejí o obrovské peníze. A je jim zcela nejasné, zda jim to Kreml bude schopen vynahradit.“

V důsledku toho se podle zdrojů „mocenská vertikála“ začíná „hroutit“. Například jednotliví gubernátoři začali otevřeně prohlašovat, že na plnění slibů z Moskvy nemají peníze, a zakladatel wagnerovců Jevgenij Prigožin a čečenský vůdce Ramzan Kadyrov začali veřejně (a tvrdě) kritizovat bezpečnostní složky země. „Teď momentálně například starosta Moskvy Sergej Sobjanin říká, že z rozpočtu města bude poskytnuta podpora rodinám mobilizovaných vojáků. Stejné pokyny dala Putinova administrativa i ostatním gubernátorům, aby snížila napětí ve společnosti. Ale většina gubernátorů na to nemá peníze. A Sobjaninovi kolegové z jiných regionů se k jeho krokům staví negativně: Strč si svoje PR někam, Sergeji Semjonoviči,“ uvedl zdroj blízký Putinově administrativě.

Stejně jako státní zaměstnanci si ani vysoce postavení úředníci nedovolí mluvit o Putinovi negativně, poznamenaly zdroje. „Kdo ho zavře do vězení? Vždyť je to pomník!“ uvedl jeden ze zdrojů a citoval přitom sovětskou komedii. Ruským elitám není jasné, jak chce „pomník“ ukončit válku proti Ukrajině. Několik vysoce postavených zdrojů sdělilo, že kombinace nedávných Putinových prohlášení o jaderné válce a úspěchů ukrajinské armády na frontě je znervózňuje.

„Neumí prohrávat,“ řekl jeden z nich. „A hlavně neumí ani přiznat, že prohrává.“

Přeložila Lucie Sulovská

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme