Česká televize manipulovala

… alespoň to říká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a jsem za to rád, protože se týká mé věci.

Asi tak před rokem jsem se s vámi podělil o své dojmy z akce kandidatura na zástupce ombudsmana a trochu si zafňukal a slíbil, že dám vědět, pokud bude ještě nějaká zajímavá dohra.

Příliš energie jsem tedy těm dohrám nevěnoval, trochu jsem si korespondoval s radou ČTK a s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, protože mám za to, že ČTK i Česká televize nejsou soukromá média jako Hospodářské noviny nebo Seznam zprávy a měly by o kandidátech do veřejných funkcí referovat alespoň trochu objektivně a nezapojoval se do štvanice založené na zkreslených a výběrově podávaných informacích.

A obě instituce mi daly za pravdu.

Rada ČTK reagovala pružně, moji stížnost uznala prakticky okamžitě. Zprávu, kterou o mně ČTK vydala, opravila.Rada pro rozhlasové a televizní vysílání byla o něco pomalejší. Její tempo mě trochu ukolébalo, ale probral jsem se a poslal RRTV asi před čtrnácti dny dotaz, zda už moji věc vyřešila, a odpověď jsem dostal obratem, že ano, že rozhodla už 8. srpna 2023, kdy se rozhodla upozornit Českou televizi na porušení povinnosti poskytovat objektivní a vyvážené informace.

Ve vztahu ke mně tuto povinnost RRTV porušila tak, že v pořadu Reportéři ČT:

v pasáži reportáže věnované kandidátům na zástupce veřejného ochránce práv bylo u kandidáta ze Senátu poukázáno na jeho vazbu s organizací, o které reportáž informoval výběrem dílčích jednostranných informací vytržených z kontextu a nijak blíže nevysvětlených a nedoložených, bez snahy o vystižení podstaty zaměření a fungování dané organizace, a rovněž bez informování o tom, jak konkrétně s danou organizací spolupracuje, nebo prezentace jiných informací o osobě tohoto kandidáta. Divák tak nedostal objektivní a vyvážené informace o zpracované tématice, na základě kterých by si na ni mohl svobodně vytvořit vlastní názor korespondující s realitou.V tomto jednání spatřuje RRTV porušení § 31 odst. 2 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání a já spokojeně vrním, je to pro mě milé zadostiučinění, a tímto zdravím redaktorku Zuzanu Černou, které se ty výtky od RRTV na kontě už začínají hromadit, což je pro ni určitě užitečná zpětná vazba, třeba ji využije v tomto rozjímavém adventním období k zamyšlení, zda svoji práci trochu neprofesionalizovat nebo zda nechce dělat politiku raději někde v soukromém médiu než na obrazovce veřejnoprávní ČT.

Autor je právník. Publikuje na svém blogu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč