Španělsko tuto neděli již podruhé za poslední rok šlo k parlamentním volbám. Poslední volby skončily patem, ze kterého nevznikla vláda s důvěrou parlamentu. Ani tyto volby ale nedaly Španělsku jasnou parlamentní většinu a je tak velmi pravděpodobné, že se situace bude opakovat. Největším překvapením voleb tak je velký úspěch nové vyhraněně pravicové strany Vox.
Nejvíce získala Španělská dělnická socialistická strana (PSOE) s 28 % platných hlasů a 120 mandáty z celkových 350. Ke zformování většiny však bude muset předseda strany a současný premiér Pedro Sánchez hledat spojence v parlamentu, což se mu od roku 2018 po vyvolání nedůvěry vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye již dvakrát nepodařilo. Sánchez již vyloučil velkou koalici s druhými lidovci a de facto tak ve hře zůstává pouze koalice s krajně levicovou Podemos. Ta nicméně jeho vládu nepodpořila ani po vyslovení nedůvěry pravicové vládě ani po volbách letos v dubnu.
Nástup pravicového VOX-u
Na druhém místě, taktéž dle očekávání, skončila španělská Strana lidová (Partido Popular) s 20,82 % hlasů a 88 mandáty, která si na rozdíl od socialistů od posledních voleb polepšila o 22 poslanců. Lidovci tradičně vyhráli ve většině okrsků Kastilie, nicméně je znát, že v oblastech, které nejsou se stranou věrně spjaty, část jejich voličů přechází k nové pravicové straně Vox.
Právě v roce 2013 založená strana Vox, která se do parlamentu poprvé dostala v dubnových volbách je s třetím místem patrně největším překvapením voleb. Sám předseda strany uvedl, že výsledek voleb je největším hrdinským gestem v historii španělské demokracie. S 15.09 % hlasů a 52 mandáty si strana od posledních voleb polepšila o 28 poslanců a je tak suverénně největším skokanem voleb. Zároveň se tak etablovala jako politická síla, se kterou je třeba počítat a kterou již nebude jednoduché ostrakizovat prohlášeními, že se jedná o extremisty.
Vox je pro konzervativně založeného voliče zajímavým a povzbudivým úkazem. Strana vznikla jako reakce na postupné směřování španělských lidovců od pravice směrem ke středu a profiluje se na velmi konzervativních tématech. Mezi ústřední body programu patří tvrdý přístup k migraci, zrušení ideologického zákona o genderovém násilí, podpora lovu zvěře a býčích zápasů, zpřísnění možnosti podstoupení potratu, zrušení homosexuálního manželství, nebo zrušení zákona o historické paměti, na základě kterého byl před několika týdny exhumován Francisco Franco a během socialistických vlád docházelo ke strhávání soch a přejmenovávání ulic pojmenovaných po hrdinech ze Španělské občanské války. Vox se také staví velmi kriticky ke španělskému quasifederativnímu zřízení a požaduje centralisticky řízenou vládu, která nebude dopřávat širokou autonomii jednotlivým částem království jako je například Katalánsko a další.
Velmi výmluvné je, že Vox zvítězil vedle kraje Murcie také ve městě Ceuta, ta je spolu s Melillou jednou ze dvou španělských enklávách na africké půdě, přes které se snaží dostat ilegální imigranti směřující do kontinentální Evropy. Na internetu jsou k dohledání záběry, na kterých se skupiny mužů pokouší vzít ztečí ploty oddělující španělská města od Maroka. Ceuta a Melilla jsou jedinými španělskými jednomandátovými obvody a vítěz zde tak „bere vše“. Zajímavý je i fakt, že v Madridu získali nejvíce hlasů socialisti, ale když se sečtou hlasy pravicových stran, tak mají mírnou většinu, což z Madridu činí jedno z mála evropských pravicových hlavních měst.
Krach centristů
Méně potěšujícím je výsledek volební koalice krajně levicových stran např. Sdružené levice a Podemos, která si s necelými deseti procenty připsala 26 mandátů. Od posledních voleb se sice jedná o pokles o 7 mandátů, nicméně 9,80 % pro stranu, jejíž předseda víceméně otevřeně podporuje Madurův režim ve Venezuele, je zarážející.
Mezi početně významně zastoupené strany se ve španělské dolní komoře se řadí s 13 zástupci Republikánská strana suverénního Katalánska a středopravicová strana Ciudadanos (Občané). Pro Ciudadanos se jedná o naprosto zdrcující volební debakl, kdy během několika měsíců, které proběhly, od posledních voleb se ze třetí nejsilnější strany propadli na místo šesté a z 57 poslanců si udrželi pouze 10 mandátů. Dalších 39 mandátů získali různé převážně regionální strany.
Voliči od Ciudadanos dle odhadů španělských medií odešli rovnoměrně k lidovcům pod vedením nového předsedy Pabla Casada a k Voxu Santiaga Abascala. Ciudadanos od posledních voleb ztratili 47 mandátů, lidovci si naproti tomu polepšili o 28 a Vox o 22, přesun voličů tak dle mandátů vychází matematicky skoro přesně.
Tento posun je nicméně poměrně překvapivý vzhledem k tomu, že lidovecký předseda Pablo Casado svou stranu vede spíše napravo – právě proto, aby jeho hlasy nepřevzal Vox, který je od lidovců stále o kus dál k okraji politického spektra. Přírůstek hlasů pro lidovce se dá patrně nejlépe vysvětlit tím, že se jim pod novým vedením podařilo překonat finanční skandály předchozího vedení a v debatě se dokázali profilovat jako silnější opozice k vládnoucím socialistům.
Přesun voličů od Ciudadanos k Vox je obtížněji pochopitelný vzhledem ke značným názorovým rozdílům mezi oběma stranami. Možné vysvětlení vyplývá ze španělských reáliích, kdy od pádu Francova režimu přetrvává mezi voliči až klanové dělení na pravici a levici. Středopravicoví Ciudadanos, ač o to usilovali, nikdy nezískali mnoho hlasů od socialistů, ale přetahovali se o jedny voliče s lidovci. To ostatně ilustrují i záběry z volebního štábu socialistů, kdy při posledních volbách, ve kterých matematicky vycházela možnost koalice mezi socialisty a Ciudadanos, straníci PSOE do televizních kamer a na řečnícího lídra strany a premiéra Pedra Sáncheze extaticky skandovali Con Rivera no! (pozn. s Riverou ne! Rivera byl předsedou Ciudadanos).
V následujících týdnech či měsících bude možné sledovat, zda současné rozdělení karet povede k utvoření vlády anebo k dalším předčasným volbám, což by při hrozící koaliční vládě socialistů a neomarxistů snad byla lepší varianta.
Matyáš ZrnoMatyas
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme