CDU za duhový Berlín

Kai Wegner bude prvním starostou Berlína za CDU po 22 letech. Německé hlavní město pod jeho vedením však bude ještě duhovější než dosud. Ve všech kulturních otázkách ustoupil duhovým aktivistům, nová koaliční smlouva obsahuje 12 zmocněnců pro queer otázky, několik programů a velkorysou podporu duhových rodin, boj proti globálnímu antifeminismu a další novinky.

Po únorových zemských parlamentních volbách v Berlíně se zdálo, že se levicová koalice sociálních demokratů, Zelených a Levicové strany udrží i přes jasné vítězství křesťanských demokratů. Berlíňané měli této vlády takříkajíc plné zuby, ale ztráta liberální FDP ponechala levici matematickou většinu. A popravdě řečeno, pro CDU by to nebylo tak tragické, kdyby i nadále zůstala v opozici. Koneckonců, volební období je pro opakované volby zkrácené a bude trvat jen tři a půl roku, takže při setrvání levicové vlády by touha po změně mohla být ještě větší. Jenže takovou trpělivost CDU neměla a jako první se přihlásili k sestavení vlády.

Kai Wegner

Sociální demokraté byli rozděleni v názoru, zda zahájit jednání s křesťanskými demokraty, nebo usilovat o obnovení levicového spojenectví. Jednání mezi CDU a SPD nakonec skutečně vyústila v podpis koaliční smlouvy. O účasti SPD v koalici hlasovala minulý víkend členská základna strany a mírná většina (54,3 %) se vyslovila pro podpis koaliční smlouvy s CDU (proti tomu velmi intenzivně agitovala zejména mládežnická organizace SPD). Ve čtvrtek by měl zemský sněm potvrdit ve funkci starosty Kaie Wegnera z CDU. Na tzv. červenou berlínskou radnici se tak po 22 letech nastěhuje křesťanský demokrat. Obě strany se snaží tento „sňatek z rozumu“ prodat veřejnosti jako způsob, jak usmířit rozdělenou společnost v hlavním městě.

Co to v praxi znamená pro CDU? Cenou za podíl na moci je pro Unii ztráta vlastní identity v sociálně-politických otázkách. CDU se hlásí ke konzervativnímu programu pouze v opozici. Jakmile se křesťanští demokraté dostanou k moci, posunou se výrazně doleva a ustoupí svým zeleným nebo rudým koaličním partnerům. Všude, kde má CDU podíl na moci, tvoří koalici se Zelenými nebo SPD. Posun CDU doleva se však neodehrává pouze v kontextu ústupků koaličnímu partnerovi, jak ukazuje příklad Bavorska. Jedná se o jedinou německou spolkovou republiku, kde existuje nelevicová koalice, protože CSU vládne s tzv. Svobodnými voliči. Přesto zde bavorský premiér Markus Söder nedávno oznámil akční plán pro queer Bavorsko, který bude oficiální podporou LGBT osob.

Berlín jako hlavní město duhy

Zemská organizace CDU v Berlíně pochopitelně není výjimkou, pokud jde o ztrátu profilu. Kai Wegner předal hodnotové otázky sociálním demokratům, takže Berlín zůstane „hlavním městem duhy“ i pod Wegnerovým vedením. Na třech stranách 135stránkové koaliční smlouvy, která je zároveň programovým prohlášením zemské vlády, se CDU a SPD zavazují k různým duhovým opatřením.

V každém z 12 berlínských obvodů bude placený zmocněnec pro queer problematiku, Berlín zvýší finanční podporu různým LGBT programům, na spolkové úrovni se zasadí o moderní právo na sebeurčení a zrušení zákazu dárcovství krve pro muže, kteří mají sex s muži, a o doplnění charakteristiky sexuální identity do článku 3 základního zákona.

Město se také zavázalo zviditelnit lesby, vybudovat poradenské služby pro duhové rodiny a zabránit jejich diskriminaci na soudech, úřadech a ve školách. Posílí feministickou a queer perspektivu v kulturních institucích, připraví queer měsíc, zřídí Duhový dům jako komunitní prostor atd. Berlín podporuje boj proti „rostoucímu celosvětovému antifeminismu“ a přihlásil se k Istanbulské dohodě . Výraz „queer“ je v koaliční smlouvě zmíněn 32krát; slovo „občanský“ bychom hledali marně.

Kromě duhové kapitoly zaujme i snížení věku pro účast ve volbách na 16 let, mezinárodní dny proti nenávisti k islámu nebo „genderové rozpočtování“ napříč resorty (rozpočtové výhody pro znevýhodněné).

Bezpečnost především?

CDU postavila svou kampaň mimo jiné na slibu zvýšení bezpečnosti a řešení kriminality ve městě – nejen v reakci na násilnou silvestrovskou noc. Začátkem února byl z berlínské věznice propuštěn Muhamed Remmo, člen největšího německého mafiánského klanu, protože ve věznici nebyl dostatek míst pro protidrogovou léčbu, kterou měl Remmo absolvovat. Po propuštění Remmo opustil Německo a odletěl do Turecka.

Nové vedení města proto v mnoha lidech vzbuzuje velká očekávání. Minulý týden se však objevila společná fotografie Kaie Wegnera s Mehmetem Kaplankiranem, který byl opakovaně odsouzen za násilné trestné činy a který se těší respektu šéfů klanu (jak řekl RTL jeden z policejních vyšetřovatelů). Restaurace, kde se setkali, je policii také dobře známá – „Černý býk“ na Kottbusser Tor v Kreuzbergu je místem, kde se scházejí šéfové klanu (Kottbusser Tor je nejznámějším místem v Berlíně, kde se shánějí drogy).

Kaie Wegner s Mehmetem Kaplankiranem slaví ramadán…

 

Wegner a jeho strana zde oslavili konec ramadánu. Restaurace zveřejnila fotografii na svém instagramovém profilu se slovy „náš čestný host Kai Wegner“, ale ta byla mezitím smazána. Od Wegnerova týmu přišlo vysvětlení, že budoucí starosta chodil od stolu ke stolu a nevěděl, s kým se fotí.

Pro Wegnera, který v kampani vystupoval jako hlavní garant bezpečnosti a bojovník proti klanům, to není dobrý začátek ve funkci.

Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíně.

Převzato z Deníku Štandard.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme