Buďte tolerantní…

„Bez ohledu na rasu, náboženské nebo politické přesvědčení buďte tolerantní a snažte se to pochopit“, vzkázala veřejnosti rodina ubodaného britského zákonodárce sira Davida Amesse (69). Toho sedmnácti ranami nožem ubodal v pátek 15. října pětadvacetiletý Somálec Ali Harbi Ali.

Vrahem je syn bývalého mediálního poradce somálského premiéra Omara Sharmarkeho, který vládě předsedal v letech 2009 – 2010 a poté znovu 2014 – 2017. Otec Harbi Ali Kullane, vlastní nemovitosti v Londýně v ceně cca 2 milióny liber (asi 61 milionů korun).

Zavražděný poslanec Amess byl jako katolík velkým podporovatelem Izraele, byl čestným předsedou konzervativních Přátel Izraele, bojovník proti potratům a velkým příznivcem Brexitu. Byl také odpůrcem íránské vlády mulláhů, podporoval místní opozici tzv. Národní radu odporu Íránu (National Council of Resistance of Iran).

Ale zpět k prohlášení rodiny, která vyzvala k toleranci. Netuším, zda by mě osobně, jako zoufalá reakce po vraždě blízkého, napadl tak uvědomělý společenský apel. Těžko říci, jednak se nejedná o úplně tak obyčejnou rodinu a jednak mají k dispozici jistě i mediální poradce.

Nicméně i tak mě napadlo, co když něčí náboženské přesvědčení mu znemožňuje být „tolerantní“ k vraždění svých blízkých? Co pak? A je být tolerantní povinnost nebo snad ctnost?

Korán je plný výzev, jak se mají muslimové chovat k nevěřícím. Mají je „zabíjet“, „jít jim po krku“ a třeba také „děsit srdce nevěřících“. Židy a křesťany má Korán za „nejošklivější ze stvořených bytostí“ a muslim se s nimi nemá přátelit, protože oni „jsou přáteli pouze mezi sebou“. Ledaže by muslimové tyto statě Koránu nečetli a záměrně přeskakovali. Někteří muslimové tyto apely skutečně ignorují, ale třeba Somálec Ali Harbi Ali nikoliv. Ten v rámci své programové intolerance ubodal tolerantního člověka.

Soucit s rodinou zavražděného poslance by nám neměl dovolit pochopit takové skutky, snažit se jim porozumět a být k nim tolerantní. To by bylo nemorální…

Postupně vycházejí na povrch další podrobnosti z vyšetřování okolností smrti poslance Amesse. Ten byl mimo již zmíněné také předsedou parlamentní skupiny pro Katar a před nedávnem se z návštěvy této země vrátil. Další nit vyšetřování se vede směrem k Islámskému státu, a to i přesto, že vrah Ali Harbi Ali byl absolventem dobrovolného „programu deradikalizace“.

Na obrázku je vrah Ali Harbi Ali. Dnes na něj byla uvalena vazba. Navštěvoval křesťanské školy a měl rád anglický fotbal. V poslední době se měl svěřit sestře, že by se rád přestěhoval do Somálska…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!