Buďte, jací jste

V Maďarsku aktuálně pobývá Tucker Carlson, moderátor nejsledovanější americké televizní show Tucker Carlson Tonight. Milovaný i nesnášený prostořeký paleokonzervativec přijel přednášet na studentský festival v Ostřihomi, natáčet reportáže i dokument o Maďarsku a udělat rozhovor s premiérem Orbánem. Maďarskému konzervativnímu týdeníku Mandiner také poskytl rozhovor.

* Přestože jste do Budapešti cestoval na vlastní náklady a nežádal jste o honorář za projev, maďarská levicová média jsou již plná příběhů o tom, jak pořadatelé festivalu za peníze daňových poplatníků přivezli pravicového radikála. Co vás do Maďarska přivedlo?

Je mi 52 let, můj otec pracoval na ministerstvu zahraničí a hodně se angažoval ve studené válce. Z našeho pohledu bylo Maďarsko a zbytek střední Evropy osvobozeno od socialismu, od sovětské nadvlády, a to byl obrovský úspěch. A jako mnoho Američanů jsem tomu tak nějak naposledy věnoval pozornost v srpnu 1991. Sovětský svaz padl a my jsme měli pocit, že je to obrovské vítězství. Ale před pár lety jsem si všiml, že americká vláda, nevládní organizace, lidé, které jsem znal ve Washingtonu, útočí na Maďarsko. Ptal jsem se proč? No, protože premiér Viktor Orbán je proti demokracii. Aha, pomyslel jsem si, takže on je něco jako autokrat? Tak jsem se na to podíval a ukázalo se, že Viktor Orbán byl demokraticky zvolen v několika volbách, o jejichž průběhu a výsledcích nikdo nepochyboval. Také se ukázalo, že Viktor Orbán stál v čele maďarského odporu proti Sovětům.

Došel jsem k závěru, že je v tom asi něco víc, než co jsem slyšel… Podvádí Viktor Orbán ve volbách? Ne. Viktor Orbán prostě jen odolává snahám jednoho miliardáře, jmenovitě George Sorose, o přestavbu své země. Ve skutečnosti brání demokracii proti těmto naprosto nezodpovědným miliardářským nevládním organizacím a některým vládám na Západě. Ve skutečnosti bojuje za demokracii proti silám, které se ji snaží podkopat. To bylo to nejzajímavější, co jsem za dlouhou dobu slyšel, a chtěl jsem se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Víte, já věřím v demokracii, suverenitu a sebeurčení. Pro mě jako pro Američana je to stěžejní nejen pro mé chápání vlády, ale také pro mé chápání sebe sama. A nemyslím si, že by nějaké nevládní organizace měly určovat, jak má být která země řízena. Myslím, že by to měli určovat lidé, kteří v té zemi žijí. Kdyby například obyvatelé Mali chtěli do zákona prosadit myšlenky, které se mi nelíbí, je to tak trochu jejich věc, ne moje. Já prostě věřím v premisu, v koncept demokracie a samosprávy. Proto jsme tady, abychom se tím zabývali.

* Zmínil jste George Sorose. V Maďarsku si levice myslí, že Sorose si vymyslel Orbán, ale zdá se, že se na něj zlobí i americká pravice.

Přesně tak, a mnozí na pravici byli šikanováni, aby o Georgi Sorosovi mlčeli, protože kritizovat nějakého postaršího miliardáře je snad jakási bigotnost nebo co. Není! A mimochodem, nejde jen o Sorose. Soros je sice nejznámější, ale ve Spojených státech i na mezinárodní scéně jsou nejrůznější oligarchové, kteří mají nepatřičný vliv na to, jak jsou řízeny údajně demokratické vlády. V demokraciích, jako je Amerika, je to velmi jednoduché: volíte si lidi, kteří dělají to, co byste dělali vy, kdybyste měli čas zabývat se politikou. To je celý náš systém. A v posledních třiceti letech jste byli svědky vzestupu celých velkých skupin lidí, kteří mají vliv na vládu jen proto, že jsou bohatí.

To je hrozba pro demokracii. I kdyby moje vlastní žena měla deset miliard dolarů a začala Američanům říkat, jakou mají mít zemi, řekl bych jí: Já tě mám rád, souhlasím s tebou, ale tohle není náš systém. Lidé by si měli vládnout sami, to je celý příslib demokracie. Soros má obzvlášť destruktivní a toxický světonázor, který se snaží zničit stávající formu vlády, pouta, která spojují lidi prostřednictvím rodin.

* V poslední době se jím zabývají americká média a zjišťují, že systematicky podporuje liberální kandidáty na státní zástupce, kteří prosazují mírnější tresty.

Uvedu jeden příklad. Nejméně ve dvou amerických městech byl George Soros největším sponzorem státních zástupců, kteří se ucházeli o funkci. Díky němu byli zvoleni. Tito lidé pak nechtěli vymáhat dodržování zákonů. USA jsou obrovská země s téměř 350 miliony obyvatel, je to velmi složité a voliči nejsou příliš uvědomělí. Věnují pozornost pouze prezidentskému klání – volíš Trumpa nebo Bidena. Ale pod tou prezidentskou úrovní jsou tisíce a tisíce úředníků, kteří mají reálný vliv na to, jak je země spravována.

A někdo jako Soros může ovlivnit místní volby svými finančními dary, když investuje milion dolarů, více než kdokoli jiný, může rozhodnout o výsledku těchto voleb. A pokud dostanete prokurátora, který odmítá vymáhat právo, který odmítá obvinit vrahy z vraždy, budete mít více vražd. To se stalo v Chicagu, stalo se to ve Filadelfii. Lidé umírali v důsledku toho, co udělal George Soros. Soros má samozřejmě pozoruhodný vliv i v amerických médiích. To není spiknutí, to je lidská přirozenost: lidé se sklánějí před bohatými a mocnými. Jeff Bezos, nejbohatší člověk na světě, má obrovský vliv na americký politický systém a nikdo z médií ho nekritizuje. Totéž platí pro George Sorose. Naší úlohou je říkat lidem, co se skutečně děje.

Když se podíváme do Maďarska – George Soros zde nežije. Je tady deset milionů Maďarů, ti by měli rozhodovat o tom, jak budou žít. Nějaký chlapík, který žije za oceánem, má řídit vaši vládu? Ne! A americká média a plátky jako The Guardian jim nadávají. Jsi fanatik, jsi nenávistník, protože nechceš, aby tvoji vládu řídil nějaký chlapík, který žije na severu státu New York… Proč jsi kvůli tomu nenávistný? Ti ostentativně prodemokratičtí lidé ve skutečnosti pracují, jak jen mohou, na podkopávání demokracie a samosprávy.

* Před několika týdny Maďarsko zpřísnilo tresty za pedofilii a zakázalo šíření propagandy LGBTQ mezi nezletilými. Jaký je váš názor na to?

Rodiče mají právo určit, kdo bude s jejich dětmi mluvit o sexu. Tečka. O veškerém sexu, ať už jde o sex homosexuální nebo heterosexuální. Nechci, abys mluvil s mými dětmi o sexu, a pokud to uděláš, možná ti dám pěstí, protože je to nechutné. Pokud jste naštvaní, protože se zpřísnily tresty za pedofilii, vypovídá to víc o vás než o lidech, kteří se snaží pedofilii kriminalizovat. A znovu opakuji, je to vaše země, pokud to chcete, měli byste to mít, protože to je příslib demokracie. Můžete o tom diskutovat v Maďarsku, ale proč se do toho zapojuje Brusel, proč se kvůli tomu zlobí nevládní organizace v New Yorku?

* Podle Bruselu zákon ohrožuje základní hodnoty Evropské unie.

Správně, takže pokud jste proti pedofilii, jste proti sjednocené Evropě? Co vám tím říkají? Vypovídá to o nich hodně. Pedofilie je nyní základní evropskou hodnotou? Nejdůležitějším právem vůbec je právo rodičů vychovávat své děti. A pokud chci své děti vést k morálnímu kodexu, kterému věřím, ve kterém jsem vyrostl, je to moje absolutní právo a vy mi do toho nemůžete zasahovat, protože jsou to moje děti.

Mimochodem, pokud chce maďarský parlament přijmout zákon, podle něhož musí všichni v neděli nosit směšnou čepici, je to vaše věc. Není to věc EU a už vůbec ne novin někde v New Yorku. Je to vaše země! Je prostě legrační, že lidé, kteří tvrdí, že hájí demokracii, nemají problém plést se do vnitřních záležitostí jiných zemí. U vás je to snadné, protože Maďarsko má deset milionů obyvatel, je to vnitrozemská země ve střední Evropě, takže vás mohou komandovat. A to se mi nelíbí.

* Váš pořad na Fox News má každý den miliony zhlédnutí. Co je vaším klíčem k úspěchu? Jak se prosazuje konzervativní žurnalistika?

No, já se nikdy nepovažoval za zvlášť konzervativního. V porovnání s ostatními médii asi ano. Ale nejsem příliš ideologický, nesnažím se nikomu vnucovat své teorie. Moje základní principy jsou docela jednoduché: Mám rád svou rodinu, mám rád zemi, ve které jsem vyrostl, věřím ve svobodu slova, věřím ve svobodu svědomí. Nemám na nic příliš složité názory, opravdu ne. Myslím, že by člověk měl říkat, co si myslí, nestydět se za to a snažit se, jak nejlépe umí, vysvětlit, proč si to myslí. Mluvit jasně a být upřímný. Není to těžké. A jediný důvod, proč jsme ve Spojených státech populární, je ten, že to dělá tak málo jiných televizních pořadů. Jsou to lháři a každý ví, že jsou to lháři. Vstanou, přečtou z kartiček, co mají říct. Uprostřed této krize se spousta lidí rozhodla, že nebudou říkat, co si myslí, že se přidají k davu volajícímu po umlčení lidí, kteří říkají, co si myslí. Mám štěstí, že pracuji pro lidi, kteří nám dovolují říkat, co si skutečně myslíme. A protože není mnoho jiných možností, právě proto jsme tak populární. Ale nemyslím si, že je v tom něco zázračného, něco impozantního, kromě toho, že jsme upřímní, když jsou všichni ostatní nuceni lhát.

* Nazval byste Bidenovu vládu režimem?

Co je to režim? Byl demokraticky zvolen. Volby nebyly spravedlivé, ale byly to volby a já netvrdím, že Biden není skutečným prezidentem. Demokratická strana, americká média, velké korporace a univerzity, všechna mocenská centra jsou demokratická, jsou levicová. Žijí ve státě jedné strany. A tato elita řídí zemi špatně.

* Psal jste o tom ve své knize Cvoci u vesla (Ship of fools).

Ano. A to je důvod, proč se Donald Trump stal prezidentem. Trump není génius a udělal spoustu směšných věcí, ale byl demokraticky zvoleným prezidentem – proti vůli všech těch mocenských center, které jsem zmínil. Ta si nekladla otázku, proč Američané Trumpa volili. Prostě se rozhodli, že Trumpovi voliči jsou špatní lidé – a rasisté. A samozřejmě mu k vítězství ve volbách pomohli Rusové. Jsem tady v Maďarsku, které Rusové okupovali, a přesto se zdá, že lidé jsou vůči Rusku méně paranoidní než v New Yorku, ačkoli tady jste se museli učit rusky… Američtí rusofobové nevědí nic o Rusku, nevědí nic o zbytku světa a je jim to jedno. Dokud jste si nepoložili otázku, proč byl Trump zvolen, neměli byste se hnout z místa!

Pokud se v životě stane něco neočekávaného, měli byste zjistit, proč se to stalo, než se pustíte do něčeho dalšího. Když se ráno probudím a moje dítě přijde do kuchyně a řekne: „Tati, já tě nenávidím“, neřeknu mu: „Jsi hrozná osoba, běž pryč“. Zeptám se své ženy, v čem by mohl být problém. Ale politická elita to neudělala, na důvod se nezeptala, protože by to nezvládla. A tím důvodem bylo, že desítky milionů Američanů byly naštvány na své volené představitele, protože odváděli velmi špatnou práci. Není v tom žádné závratné tajemství. Americká politická elita se stala příliš průměrnou, příliš hloupou, než aby se dokázala podívat pravdě do očí. A obrátila se proti vlastnímu obyvatelstvu, a to opravdu není zdravé. Vedení země Američany prostě nenávidí. Jen si představte rodinu, kde otec nenávidí děti!

* Myslíte, že Donald Trump bude v roce 2024 znovu kandidovat?

Nevím. Můj instinkt říká, že ne, a nemyslím si, že by po tom obzvlášť toužil. Je starý, i když Joe Biden je starší.

* Guvernér Floridy Ron DeSantis je údajně jedním z možných kandidátů na prezidenta za republikány.

Je snadné zjistit, které státy v Americe jsou dobře spravované, protože se tam lidé stěhují. A zároveň lidé opouštějí státy, které řídí velmi specifický druh politiků podporovaných Georgem Sorosem, protože se jim tam žije hůř. Ve státech vedených demokraty je větší kriminalita, větší špína, více bezprizorních lidí na ulicích, vyšší daně. Jedním z názorných příkladů je Gavin Newsom z Kalifornie. A spousta lidí se stěhuje na DeSantisovu Floridu. On není jediným důvodem, proč se tam stěhují, ale to, že stát řídí dobře, je jedním z hlavních důvodů. Mohl by si na tom postavit svou prezidentskou kampaň.

* Přemýšlíte o kandidatuře?

Ne! Jsem novinář, to není moje kompetence! Umím dobře mluvit, číst, dívat se a hodnotit. Pokud potřebujete, aby vám někdo řekl, co děláte špatně, v tom jsem docela dobrý – napsal jsem o tom knihy.

* Dokáže americká pravice v roce 2024 a později opět zvítězit?

Nevím. Republikánské straně došla energie a není schopna bránit své vlastní voliče. Šestého ledna se konala demonstrace u Kapitolu a stovky frustrovaných Trumpových voličů vstoupily do Kapitolu. Stovky z nich jsou stále ve vězení. Pokud spáchali trestný čin, měli by být potrestáni, ale trest, který dostali, je tak nepřiměřený, že fakticky byli potrestáni z politických důvodů. Takže kromě některých svých politiků je Republikánská strana zbytečná. V létě 2020 Demokratická strana využila davy svých voličů prostřednictvím BLM k vypalování měst a vraždění lidí a vůbec nikdo nebyl potrestán. Republikáni kolaborují s mocenskými strukturami, které kradou Američanům jejich suverenitu a základní občanské svobody. Pokud nebudete reprezentovat své voliče, zradikalizují se. Já jsem proti radikalismu. Nemám rád násilí a nemám rád šílená ideologická hnutí. Mé názory jsou velmi jednoduché: mít práci, oženit se, mít děti a vychovávat je, snažit se být lepší a lepší.

* * *

Kdo je váš oblíbený spisovatel?

Jan Morrisová. Nedávno jsem četl její trilogii o britském impériu Pax Britannica.

Sledujete filmy nebo seriály?

Ani jedno, nemám televizi.

Pivo nebo víno?

Dvacet let jsem nepil alkohol.

Kdo je vaším vzorem?

Můj otec.

Kam nejraději cestujete?

Miluji Evropu!

Jaké sporty provozujete?

Rybaření.

S kým byste nejraději povečeřel?

George Orwell.

Do jaké doby a místa byste se vrátil strojem času?

Východní Afrika v roce 1905.

Koho byste vymazal z historie?

Harvard bych zavřel v roce 1960.

 

Autoři: Mátyás Kohán, Gergely Szilvay

* * *

TUCKER CARLSON (1969) je synem někdejšího ředitele Hlasu Ameriky. Matka, umělkyně, rodinu brzy opustila, protože se chtěla věnovat bohémskému životnímu stylu. Vyrůstal v libertariánsky orientované rodině, což ovlivnilo jeho politické názory. Studoval na švýcarské internátní škole Collége du Lemán, ale byl vyloučen. Studia následně dokončil na Trinity College v Hartfordu ve státě Connecticut. Jako novinář pracoval pro několik časopisů pravého středu, ale brzy se usadil v televizi. Jako moderátor působil v CNN, PBS, MSNBC, od roku 2009 ve Fox News. Býval libertariánem, dnes se označuje už jen za konzervativce. Jeho názory v ekonomické oblasti se posunuly doleva, v roce 2019 pochválil ekonomický plán levicové kandidátky Elizabeth Warrenové. Změnil názor na roli státu i na zahraniční intervence. S manželkou Susan se seznámil na střední škole (byla dcerou ředitele), vzali se roku 1991 a mají čtyři děti. Je dyslektik, abstinent, episkopál.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!