Budapešť: Brusel zneužívá fondy EU k vydírání – snaží se nás dohnat k ústupkům v otázce LGBTQ a migrace

Koncem prosince sice začaly z fondů EU do Maďarska proudit nějaké prostředky, více než 20 miliard EUR však zůstává zmrazeno. Jak jsme se nyní dozvěděli od Ursuly von der Leyenové, je to kvůli právům LGBTQ a migraci. Dejte mi chvilku – zatvářím se překvapeně.

V dnešním ranním proslovu v Evropském parlamentě pochválila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová maďarskou vládu za splnění požadavků Evropské komise ohledně návrhu reformy soudnictví; to umožnilo odeslat Maďarsku náležitý a předtím zmrazený podíl z fondů EU.

„To byl požadavek vůči Maďarsku v zájmu vyhovění podmínkám pro fondy soudržnosti. To jsme požadovali a Maďarsko to splnilo,“ pravila předsedkyně EK. Jenže počkejte na zádrhel v další větě.

„Zároveň zůstává asi 20 miliard zmrazených,“ pokračovala a dodala, ty že „jsou pozastaveny v zájmu práv LGBTQ, akademické svobody a práva na azyl. Některé jsou blokovány mechanismem podmínek (v originále „the conditionality mechanism“, pozn. red.) a blokovány zůstanou, dokud Maďarsko nesplní všechny potřebné podmínky.“

Cože?!

Ironií je, že práva LGBTQ i migrační politika (a vlastně též akademická svoboda) spadá do kompetence členských zemí. To znamená, že jde o oblasti, do nichž Evropská unie nemůže, a řečeno zcela na rovinu, nemá vůbec co mluvit. Neberte mne za slovo, takhle je to jasně stanoveno ve Smlouvách.

Vlády premiéra Orbána už daly najevo mnoho ochoty ke spolupráci s Bruselem a ke kompromisům všude, kde je to možné, avšak naše zákony na ochranu dětí (Brusel to nazývá zákonem o LGBTQ, ale ve skutečnosti se týká ochrany našich dětí) a migrační politika jsou daleko za červenou čarou. A protože je tomu tak, budeme i nadále hájit zájmy a rozhodnutí maďarských občanů.

Mimochodem, stanovisko maďarské vlády v obou těchto záležitostech už v minulosti podpořila dvě referenda. V dubnu 2022 se téměř 4 milióny Maďarů vyslovily pro ochranu dětí před genderovou ideologií a snahami propašovat sexuální výchovu do učebních osnov a do obsahu médií přístupných nezletilým. Maďaři se svými hlasy rovněž postavili za nezcizitelné právo rodičů rozhodovat o sexuální výchově svých dětí. V rámci nekonečného protimaďarského honu na čarodějnice Brusel překrucuje diskusi, jakoby ten zákon byl „proti gayům“, ačkoli ve skutečnosti není „proti“ ničemu. Je striktně „pro“ děti a je „pro“ rodinný.

Podobně roku 2016 v referendu o migraci více než 98 procent respondentů, tj. asi 3,3 milionu Maďarů odmítlo plán Bruselu vnutit Maďarsku kvóty pro přemisťování migrantů. Od té doby se po celé Evropě rozsáhlou měrou rozšířil poznatek, že politika Maďarska zaměřená proti hromadné nelegální migraci byla v době vypuknutí krize právě ta správná.

Nedovolíme, aby se Maďarsko stalo zemí přistěhovalců, a budeme vždy hájit své právo rozhodovat o tom, koho si pustíme do země.

Je mi líto, paní von der Leyenová, ale v těchto dvou záležitostech teď nebude žádný kompromis možný.

Pro Konzervativní noviny přeložila PhDr. Ivana Kultová. Originál zde.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!

200 Kč500 Kč1000 Kč