Bruselský terorista jako ilustrace evropské migrační politiky

Přicestoval v roce 2011 na dnes nechvalně známou Lampedusu. Ilegálně, lodí. Z Tuniska, země, kam Evropané jezdívají na dovolenou, a kde více či méně spokojeně žije 12 milionů lidí.

Mladý, zdravý muž s kriminální minulostí. Podle některých zpráv byl již v Tunisku souzen přímo za terorismus, v každém případě měl doma v Tunisku bohatý trestní rejstřík. V době jeho příjezdu proti němu soudy v Tunisku vedly další řízení, dá se tedy říct, že utekl před spravedlností.

Byl zralý na okamžitý návrat, jenže jsme v Evropě

Vypravil se tedy z Itálie do Švédska, kde pobýval pod několika identitami. V roce 2012 byl zatčen v Malmö kvůli držení drog. Poté byl odsouzen ke dvěma letům a dvěma měsícům vězení. Poté byl ze země vyhoštěn.

Ale ne do Tuniska, byl vyhoštěn do Itálie. Dlouho se tam neohřál a odebral se do Belgie. V té době už ho italské tajné služby identifikovaly jako radikalizovaného. To byl rok 2016. Takže o něm Italové věděli. Přesto s ním nedokázali udělat vůbec nic. Jen ho nechali odejít do Belgie.

Italové zprávu o radikalizovaném Tunisanovi sdíleli s belgickými orgány, na jejichž území se tehdy již nacházel. Italové Belgičanům řekli, že plánuje cestu do Sýrie, aby se tam přidal k ISIS. Belgické úřady neměly čas to prověřit, jelikož měly takových Abdessalemů v té době hodně.

Vyhoštění? Bohužel

S touto veselou osobní historií podává Abdessalem 5. listopadu 2019 v Bruselu žádost o azyl. Následující rok byla tato žádost zamítnuta, protože se nedostavil ani k úvodnímu pohovoru na úřadě. V roce 2021 byl z belgického národního registru zcela vyřazen. Ale že by měl být snad vyhoštěn? Ha, úřady neznaly jeho doručovací adresu. A někde ho držet by bylo nehumánní.

Následující čtyři roky se pohybuje v belgickém islamistickém podzemí, které mu zajišťuje relativně pohodlný život. Ale nijak se neskrývá. Má rodinu, dokonce cestuje.

Abdessalem si dělal z Evropy dobrý den do poslední chvíle. Po svém teroristickém útoku, který stál život dvou švédských občanů, si šel ještě posedět do kavárny.

Abdessalem Lassoued nebyl dobrý člověk. Ale jako idioti z toho vycházíme my.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!