Britský reportér Harding: Nesmíme ztratit chuť podporovat ukrajinský lid

Luke Harding je zkušeným reportérem britského deníku The Guardian, léta působil jako zahraniční zpravodaj v Rusku a na Ukrajině. Ruská invaze na Ukrajinu jej zastihla přímo v Kyjevě. Již přes rok, od vypuknutí jednoho z největších evropských konfliktů od dob druhé světové války, je přítomen na frontě a mezi zasaženými ukrajinskými občany. Vedle aktuálních reportáží pro domovský deník sepsal zprávu plnou silných příběhů brutální ruské invaze. Nyní vychází její český překlad s názvem Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití, který přináší jedinečný pohled na klíčové události ruské invaze na Ukrajině.

Křest českého překladu se uskutečnil v režii Centra transatlantických vztahů minulý týden na půdě CEVRO Institutu. Diskusi s Hardingem moderoval prorektor CEVRO Institutu a národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. Tématem byla vnitropolitická situace Ruska a Ukrajiny, klíčové momenty invaze, podpora Západu a především statečnost ukrajinských občanů.

Studentským reportérům CEVRO ARENY Luke Harding poskytl krátký rozhovor, jehož přepis přinášíme.

Převzato z: cevroarena.cz

Vaše kniha Invaze je jedním z nejpopulárnějších děl na téma ruské invaze na Ukrajině. Dočteme se v ní více, než co nabízí zpravodajská média?

Mým cílem bylo prostřednictvím knihy odvyprávět obrovský příběh o politicích a zahraničních vztazích a celkově o tom, jak se svět změnil během posledního roku. Ale samozřejmě také přinést příběhy obyčejných lidí, které tahle válka zastihla, například skrze události v Buče nebo Mariupolu. Byl jsem na Ukrajině skoro rok a byl jsem tam také ještě vpředvečer začátku invaze, a to přímo v Kyjevě. Z ukrajinské fronty jsem se vrátil teprve včera.

Kniha v originále vyšla před třemi měsíci, dnes ji představujete v Praze. Došlo v mezidobí k nějakým podstatným změnám v rámci konfliktu?

Když jsem byl v Kyjevě v den výročí jednoho roku od začátku invaze, bylo jasné, že Putinův plán podmanit si Ukrajinu, vymazat její suverenitu a instalovat loutkovou vládu, naprosto selhal. Během posledních tří měsíců jsme viděli neuvěřitelný odpor ze strany Ukrajinců. A válka je nyní ve fázi, kdy Ukrajina přebrala iniciativu a vidíme její schopnost ofenzívy.

Jak náročné bylo psát o zrovna probíhající válce, když se události měnily ze dne na den?

Vlastně to bylo vcelku jednoduché. Čtyři měsíce psaní této knihy pro mě byly něco jako terapie. Byly to náročné okolnosti a jednalo se o těžké a smutné příběhy. Vždy když jsem se vracel zpět do Londýna, tak jsem si musel dopřát jeden den volna a další den jsem se vrhnul na psaní a začal tomu příběhu dávat formu. Je pro mě nesmírně důležité, aby lidé neztráceli soucit a chuť podporovat ukrajinský lid, protože tohle je největší konflikt v Evropě od roku 1945 a probíhá prakticky přímo za našimi dveřmi. Přes 400 000 uprchlíků z Ukrajiny je nyní v České republice a je důležité, aby občané mojí země a vaší země nepřestávali věnovat pozornost tomu, co se nyní na Ukrajině děje.

Budete i nadále zprostředkovávat informace na téma ruské invaze na Ukrajině? Dočkáme se nějaké další knihy, která pokryje například dění na bojišti u Bachmutu? A hodláte se věnovat jiným perspektivám jako například predikcím ohledně konce války nebo ekonomické stránky konfliktu?

Jediné, co zatím mohu říct na základě svých zkušeností z fronty, je to, že válka v brzké době neskončí. A Ukrajina hraje o přežití. Pokud válku prohraje, tak padne. A i když se zeptáte vojáků na frontě, tak vám řeknou, že bojují za svou rodinu, za svou vlast, za demokracii a o samotný život. Na straně Ruska se události pro Vladimira Putina moc dobře nevyvíjí. I on sám nyní potřebuje nějakým způsobem ukázat svému národu, že válku vyhrávají. Takže Rusové budou nadále pokračovat a válka hned tak neskončí.

Jinak jsem byl v poslední době docela zaneprázdněn. Kniha dnes nyní vychází v českém vydání. Bude i ukrajinský překlad a také vychází finský a španělský překlad. Svou knihu budu vydávat i v aktualizovaném britském a americkém vydání, které vyjdou v létě. Pracujeme i na různých videích, která budou publikována na mém webu, a budu nadále psát i články pro Guardian. Ukrajinu navštěvuji přes 15 let a do Ruska jsem jezdíval pravidelně přes 4 roky v rámci práce pro Guardian, takže budu zprostředkovávat informace, dokud bude válka pokračovat. Jen doufám, že do té doby příliš nezestárnu.


Převzato z: cevroarena.cz

Luke Harding je britský novinář, spisovatel a oceňovaný zahraniční korespondent deníku The Guardian.V letech 2007 až 2011 šéfoval kanceláři Guardianu v Moskvě. V roce 2011 se stal prvním vyhoštěným novinářem ruskými úřady od konce studené války.

Je autorem pěti knih z oblasti literatury faktu, mj. napsal Akta Snowden. Úplný příběh nejhledanějšího muže světa (2014, česky 2017), Mafia State. How One Reporter Became an Enemy of the Brutal New Russia (Mafiánský stát. Jak se jeden reportér stal nepřítelem brutálního nového Ruska; 2011), WikiLeaks. Inside Julian Assange’s War on Secrecy (WikiLeaks. Soukromá válka Juliana Assange o tajemství; 2011). Knihy WikiLeaks a Akta Snowden se staly i předlohou k filmům.

Záznam rozhovoru Radima Vaľka s Lukem Hardingem zde

Převzato z cevroarena.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!