Britský ministr financí říká, že Bidenova zelená politika pošle světovou ekonomiku do „období temna“

Britský ministr financí, neboli kancléř státní pokladny, Jeremy Hunt, kritizoval politiku amerického prezidenta Joea Bidena v oblasti zelené energie a prohlásil, že tím riskuje, že světová ekonomika upadne do „období temna“.

V reakci na loňské Bidenovo schválení stamiliardových dotací na podporu amerického podnikání v oblasti klimatologie a energetiky Hunt pro SkyNews sdělil, že takový krok ovlivní ekonomiky některých zemí, a že takové země v odvetě z protekcionismu a odlivu investic zavedou vůči USA obchodní bariéry.

Za prvé, jde o plýtvání penězi na dotování továren, které by byly postaveny tak jako tak. Za druhé, když dotace zrušíte, může se stát, že podnik nebude životaschopný. Pokud bychom se k volnému obchodu obrátili zády, byla by to pro světovou ekonomiku katastrofa. Dostaneme se do období temna. Nechceme přejít k protekcionismu.“ –  řekl ministr

Jeho komentáře přichází v době nejistých ekonomických vyhlídek a v době, kdy společnost AMTE Power, která vyrábí baterie v Británii, oznámila, že zvažuje přesun do Spojených států kvůli velkým dotacím, které jsou tam pro zelené technologie dostupné.

Minulý týden při návštěvě Washingtonu Hunt uvedl, že Mezinárodní měnový fond (MMF) „podhodnotil“ svou prognózu pro Velkou Británii v pěti z posledních šesti let.

Hunt ve Washingtonu řekl novinářům:

„Spojené království je zpět. Jsme zemí, která přijímá tvrdá ekonomická rozhodnutí, aby znovu nastartovala růst, a to s velmi internacionální perspektivou.“

Dle ukazatelů vydaných minulý týden britská ekonomika v únoru vzrostla o pouhých 0,02 %, ale vyhnula se pádu do recese. Míra inflace byla v onom měsíci na 10,4 %.

Hunt uvedl, že střednědobé prognózy MMF naznačují, že britská ekonomika poroste v letech 2025–2028 rychleji než ekonomika Itálie, Německa a Francie.

Překlad a redakční zkrácení původního textu: Juraj Skovajsa

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme