Británie: Myslivecké spolky se staly poslední obětí debankingu, odmítání finančních služeb „nekorektním“ klientům

Lovecké kluby a spolky spojené se střelnými zbraněmi se ocitly na černé listině SumUp, významné britské společnosti poskytující finanční služby. Jde o další příklad toho, co se označuje jako „debanking“ neboli odmítání či omezování finančních služeb politicky nežádoucím klientům.

SumUp, jeden z nejoblíbenějších poskytovatelů čteček karet, zařadila „lovecké kluby a aktivity“ na svůj seznam „zakázaných společností“, čímž je zařadila po bok nelegálních nebo právně pochybných podniků a produktů.

Několik loveckých spolků zažilo při svých akcích vypnuté automaty na platební karty, takže neměly možnost přijímat kreditní ani debetní platby od potenciálních příznivců, informoval 2. srpna deník The Telegraph.

SumUp také zařadil na černou listinu podniky, které se zabývají prodejem a distribucí „zbraní, střelných zbraní, airsoftových zbraní [a] munice“.

Řada incidentů

Tento incident je jedním z „řady … případů, kdy akcím pořádaným myslivci, z nichž mnohé vybíraly peníze na dobročinné účely, byly zastaveny platby v polovině sbírky, čímž se organizátoři ocitli bez možnosti vybírat platby. To mělo dopad na dary následně poskytnuté na dobročinné účely,“ uvedla v prohlášení pro The Epoch Times Polly Portwinová, ředitelka kampaně za loveckou činnost v organizaci Countryside Alliance (Aliance pro venkov).

Nová omezení následovala několik dní poté, co Úřad pro finanční etiku (FCA) představil svůj nový plán, jehož cílem je skoncovat s podvodnými či nadměrnými poplatky, které finanční instituce účtují některým klientům.

Úřad také nařizuje, že služby budou „poskytovat včasné a jasné informace o produktech a službách, kterým lidé rozumí, aby spotřebitelé mohli činit správná finanční rozhodnutí, a ne pohřbívat klíčové informace v dlouhých Podmínkách, které má málokdo čas číst“.

Politici, neziskovky a dokonce celá odvětví ve Velké Británii v posledních měsících zjišťují, že nejsou pro banky žádanými klienty. Finanční ústavy jim ruší účty, odmítají otevřít nové anebo je finančně znevýhodňují při poskytování úvěrů. Důvod jejich konání je tzv. ESG skóre, také zvané nefinanční reporting. Ten finanční instituce musí používat při vyhodnocování každé investice.

ESG skóre označuje hodnocení, jak daná firma či klient přistupuje k otázkám jako klimatická změna, nerovnoprávnost, ochrana životního prostředí, investiční strategie a další. Odvětví, která jsou nyní politicky nežádaná jako obranný průmysl, těžba uhlí a další, dostávají nízká skóre a tudíž o ně banky nestojí.

Ačkoli tento problém není novým fenoménem, zprávy o debankingu venkovských podniků, mezi něž patří výrobci zbraní a také střelecké a lovecké subjekty, jsou stále častější, uvedla pro The Epoch Times organizace Countryside Alliance.

„Countryside Alliance podnikne kroky, aby zajistila, že její členové nebudou diskriminováni a vyloučeni z přijímání plateb debetními a kreditními kartami ze strany společnosti poskytující finanční služby, protože tolik medializovaný příběh debankingu Nigela Farage pokračuje,“

– uvedla organizace v e-mailu

Mluvčí společnosti SumUp sdělil deníku The Telegraph:

„Společnost SumUp funguje na základě přísných požadavků uložených finančním regulátorem, kartovými schématy a našimi acquiringovými bankami, na které se při provozování našich platebních služeb spoléháme. Proto máme od těchto externích organizací pokyny týkající se typů podnikání, které nemůžeme podporovat, které jsou jasně definovány na našich webových stránkách. Naše licence není neomezená a nemůžeme podporovat každý obchodní model. V závislosti na zásadách našich partnerů mohou být přidány nové omezené kategorie.“

Hodnoty jsou důležité

Tento nejnovější krok společnosti poskytující finanční služby přichází v návaznosti na ságu s odmítáním bankovních služeb, v níž byl bývalému předsedovi strany UKIP, Nigelovi Farageovi, zrušen účet u soukromé banky Coutts. Nakonec po nátlaku politiků, veřejnosti a médií mu společnost nabídla obnovení účtu. Tato kauza vedla k odstoupení generálních ředitelů banky NatWest, která Coutts vlastní.

Farage, který se domnívá, že skutečným důvodem zrušení jeho účtu jsou jeho pravicové názory, uvedl, že byl „zaplaven“ malými podniky a jednotlivci, kteří se na něj obrátili prostřednictvím jeho nové internetové stránky AccountClosed.org, aby nahlásili své vlastní situace spojené s debankingem. V rozhovoru pro GB News 30. července uvedl, že jde o tisíce lidí.

Nejnovější omezení ze strany finančních institucí ve Velké Británii vedla k zesíleným výzvám po větší transparentnosti a revizi způsobu, jakým jsou finanční služby poskytovány.

„Je ostudné, že členové venkovských komunit a ti, kteří se účastní legální činnosti, mohou být tímto způsobem diskriminováni a fakticky s nimi může být zacházeno jako se zločinci,“

– říká Portwinová

Překlad a úprava původního textu: Ondřej Horecký

Převzato z The Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme