Bolsonaro a zelený imperialismus

William Bourdon, francouzský lidskoprávní aktivista a právník podal u nizozemskéhu soudu v Haagu podnět k zahájení řízení s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem pro podezření ze spáchání série ekologických trestných činů, kterých se měl dopustit tím, že umožňuje planýrovat brazilské Amazonské pralesy, což Bourdon považuje za „zločiny proti lidskosti“.

 Kdo je Jair Bolsonaro (65), brazilský prezident? Pravicový politik, který se snaží o snížení vlivu Číny, neuznává existenci palestinského státu a podporuje přesun brazilské ambasády do Jeruzaléma. Zasazoval se o vytvoření americké vojenské základny na území Brazílie – jako bezpečnostní protiváhu k ruskému vlivu ve Venezuele. Zvolen prezidentem byl po všelidovém hlasování, ve kterém získal 55,1% hlasů. Ve funkci je od ledna 2019. Je tradičním pravicovým konzervativcem, jeho voliči jsou především lidé ve věku nad 35 let. Je důsledně proti potratům a pro svobodu držet zbraň (v Brazílii je držení zbraně vážný politický problém, neboť počet vražd zde dosahuje každý rok okolo 60 tisíc). Je hlasitým odpůrcem manželství osob stejného pohlaví a je proti ekologistickým omezením. Tamní i světová levice ho má za horšího než Trumpa.

Nutno poznamenat, že na žalobním návrhu na brazilského prezidenta se vedle francouzských ekologistických aktivistů, podíleli především američtí lidskoprávní specialisté. Je tedy zajímavé, že brazilský prezident Bolsonaro, přítel Donalda Trumpa, přichází na globální pranýř právě v okamžiku nástupu Bidenovi administrativy, která potřebuje utáhnout svůj globální vliv prostřednictvím své globální odpovědnosti. A není lepší „globální“ oběti, než právě otevřený přítel Donalda Trumpa. Změna klimatu je dokonalou záminkou pro globální ambice supervelmoci, která touží obnovit své (údajné) globalistické pověření, jak píše ve svém příspěvku o „zeleném imperialismus“ profesor Philip Cunliffe z University of Kent.

Ten dále podotýká, že právě pro rozvojové chudé země je daleko nejtěžší se „novým globálním výzvám“ přizpůsobovat. Budou tak snadnou kořistí pro americký zelený imperialismus Josepha Bidena. Ten se totiž, na rozdíl od prezidenta Trumpa, takových výzev vůbec nebojí.

Starému liberálnímu globalismu odzvonilo, přichází nový, pokrokovější, který se už nebude bát státní suverenity, tradic, zvyků a národních obyčejů. A klimatická změna není nic hmatatelného, na rozdíl od Saddáma Husajna nebo Muammara Kaddáfího. Biden nebude na rozdíl od prezidenta Trumpa zabíjet přední činovníky íránského jaderného programu. Bude raději šířit dobro prostřednictvím nového zeleného imperialismu. Nezajímá ho složitá a stále nevyřešená otázka milionů Kurdů, ale malý domorodý kmen kdesi v Amazonii. To totiž chytne za srdíčko úplně každého, tedy skoro každého…

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!