Boj o vše v Georgii a Wyoming jako země zaslíbená

Můj poslední text o amerických volbách  měl chybu. Napsal jsem, že republikáni mají jistou většinu v Senátu. Když jsem ho psal, tak se to tak jevilo. Když jsem ho zveřejnil, už to neplatilo. Ve státě Georgia musí obhajující senátor David Pardue do druhého kola. Demokrata sice porazil, ale získal jen 49,8 %, takže mu do 50%, které Georgia vyžaduje, scházelo pár hlasů. O výsledku senátních voleb se tak rozhodne ve dvojích volbách v Georgii 5. ledna (ty druhé jsou mimořádné).

Nyní mají republikáni jistých 48 senátorů. Dopočítají se hlasy na Aljašce a v Severní Karolíně. Tam vedou s náskokem, takže by měli mít 50 senátorů (z celkových 100). K většině jim stačí vyhrát jeden ze dvou soubojů v Georgii. Vyhrají-li oba souboje demokraté, bude to 50:50 a rozhodující hlas připadne viceprezidentce Harrisové. Demokraté by ovládli obě komory Kongresu i Bílý dům a mohli by se pokusit o revoluci. Třeba rozšířit počet států USA o další dva – Portoriko a D.C. (volí tradičně demokraty). Nebo zvýšit počet soudců Nejvyššího soudu. Či zrušit filibustr.

V tříkrálový předvečer se proto v Georgii odehraje „bitva národů“. Angažovat se bude celá Amerika, Obamou počínaje. Za republikány kandidují lidé ze světa byznysu. Kapitalisté. Obhajující senátor David Perdue dřív šéfoval firmám jako Reebok. O druhé křeslo bojuje Kelly Loefflerová, nepřehlédnutelná blondýna a majitelka ženského basketbalového profi-týmu Atlanta Dream. Její manžel předsedá burze v New Yorku (NYSE)! Proti Loefflerové bude za demokraty stát černošský pastor Raphael Warnock, který káže ve stejném kostele jako kdysi Martin Luther King Jr.! Podporu mu už vyjádřily černošské hráčky Dreamu poté, co majitelka odmítla sloužit kampani hnutí Black Lives Matter. Proti Perduemu se postaví Jon Ossoff, investigativec a mediální podnikatel. Něco na způsob Václava Lásky u nás…

Georgia byla po dekády baštou republikánů, ale to už neplatí. Prezidentské volby tam dopadly nejtěsnějším rozdílem vůbec. 49,5 : 49,3 ve prospěch Bidena. Je zaděláno na napínavý boj. Půjde v něm o hodně…

Minule jsem končil optimisticky, tak teď něco v podobném duchu na závěr. Státem, kde republikáni vyhráli největším rozdílem, je Wyoming – 70 % pro Trumpa, 27 % pro Bidena. Ani ve státech, které volí dominantně demokraty (Kalifornie, New York), neměl Biden takový náskok. Zkrátka Wyoming je pravici „země zaslíbená“. Nádherná příroda. Nulové daně z příjmu pro pracující i podnikající. Nízké daně z prodeje (jídlo ke konzumaci bez daně). Žádná daň dědická a nízká daň z majetku. A teď něco pro feministky a ekology: Wyoming jako první stát USA zavedl volební právo pro ženy (už v roce 1869!). Má také nejstarší a nejkrásnější národní park – Yellowstone (od roku 1872, kdy ho vyhlásil republikánský prezident Ulysses Grant).

Takže Wyoming je budoucnost. Ve Sněmovně ho zastupuje Lyz Cheneyová. Dcera někdejšího viceprezidenta. Elegantní, ale tvrdá jako žula – v zahraniční i domácí politice. Když bylo třeba – např. v koronavirové krizi – nebála se kritizovat i Trumpa (hájila třeba Fauciho). A Bernie Sanders je pro ni zkrátka „komouš“. Povídá se, že by byla skvělou prezidentkou. Doufám, že do toho příště půjde!

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!