Blinken a Nord Stream 2

Bude zajímavé sledovat, jak se nový americký ministr zahraničí Anthony Blinken postaví k problematice plynovodu Nord Stream 2, který dodává ruský plyn do Německa, potažmo západní Evropy.

Podobná situace nastala už jednou – v osmdesátých létech. Západosibiřský plynovod (plynovod Urengoj-Užhorod) měl výrazně navýšit množství ruského plynu prodávaného na Západ. Byl financovaný především německými a francouzskými bankami a podílely se na něm německé a francouzské strojírenské podniky. Ronald Reagan byl ostře proti – obával se energetické závislosti Západu na Rusku a přísunu deviz do sovětského rozpočtu. Americké sankce proti dodavatelským firmám následně vedly k jedné z největších krizí v transatlantických vztazích.

A právě Anthony Blinken o celé kauze napsal v roce 1987 knihu Ally Versus Ally: America, Europe, and the Siberian Pipeline Crisis, ve které kritizuje Reaganovu administrativu a argumentuje, že přátelské vztahy s Evropou jsou důležitější, než snaha zadržet Sovětský svaz…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!