Blatný, Petříček a Babišova vláda

Lidé se ptají, proč skončil ministr Blatný a proč má končit jeho kolega Petříček. Jsou to přece slušní lidé, kteří se státu snažili pomáhat. Myslím, že končí právě proto. Z výše uvažovaného pohledu byli ve vládě omylem. Na slušnost se v ní nikdy nehrálo.

Oba svým bosům jen sloužili jako fíkový list. Blatný jako clona, která odstíní politické náklady za totální chaos v řízení pandemie a vyhlašované lockdowny tak, aby neulpěly na Babišovi. Teď se bude otevírat, takže Blatný se pro něj stal obtížným hmyzem. Víc se hodí kariérista Arenberger. Bude poslouchat a bokem získá prostředky pro svůj výzkum.

Stejné jako s Blatným je to i s Petříčkem. Vládě dlouho dával alibi o zahraničně-politické kontinuitě. ČSSD to ale nové hlasy nepřinášelo („moderní levice“ tíhne k Pirátům) a ty tradiční spíš ubíralo. Strana před volbami balancuje na hraně přežití, Petříček prohrál souboj o předsedu, tak už není důvod ho držet. Volby jsou pro ně důležitější než zájem země a zahraniční alibi.

Co to pro nás znamená? Budou nás očkovat neschváleným Sputnikem? Budou Dukovany stavět Rusové? Nemyslím si to. Smlouvy o licenční výrobě Sputniku jsou už dojednané v Německu, Itálii, zřejmě i v Rakousku a ve Francii. Soudím, že do léta ho proto schválí EMA. I kdyby někdo chtěl jeho výrobu v Česku, je už pozdě.

A Dukovany? Tam je jeden hlavní důvod, proč kontrakt nesmí dostat Rusové. Mohli by si na „fíčkách“ koupit českou politiku. To samozřejmě nelze dopustit. Zásadní rozhodnutí ale učiní až vláda vzešlá z příštích voleb. To by měl mít na paměti každý, až se bude rozhodovat, komu dá svůj hlas.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!