Bidenova migrační krize

Joe Biden se znovu a znovu přesvědčuje o tom, že ne veškerá politika Donalda Trumpa byla veskrze mylná. Nejnovějším příkladem je imigrační politika. Stavba zdi na jižní hranici USA dlouho byla trnem v oku demokratů. K tomu se přidaly obrázky z táborů pro uprchlíky, které působily značně drasticky. Děti v železných klecích, spící pod tenkými dekami. Připodobňování ke koncentračním táborům na sebe nenechalo dlouho čekat. Biden se pokusil o otočku o 180 stupňů. Výsledkem je imigrační krize.

To, že Trump je imigrační jestřáb, nebylo žádné velké tajemství. Volby v roce 2016 vyhrál i díky své protiimigrační rétorice, kdy sliboval, že zastaví příliv uprchlíků z Jižní Ameriky do Spojených států. Mediálním symbolem se sice stala Trumpova zeď, ale ve skutečnosti se administrativa snažila vyvolat hlavně dojem, že migranti nejsou v USA vítáni. Což vedlo i k v médiích hodně omílané politice rozdělování rodin, kdy děti byly umísťovány do jiných zařízení než jejich rodiče. Administrativa přiznala, že cílem bylo odradit imigranty. Po tlaku veřejnosti a rozhodnutí soudu však od takové politiky upustila.

Rozumné kroky

Jinak se ukázalo, že imigrační politika Trumpovy vlády byla docela rozumná. Například zmiňované snímky dětí v klecích, které obíhaly po sociálních sítích, ve skutečnosti často pocházely v Obamova období. Ne že by se nedaly najít i nějaké z časů Trumpovy administrativy, ale ukazuje to, že jde o komplexnější problém. Trump musel čelit migrační vlně v letech 2018 až 2019, kdy se rozkřiklo, že sice mluví drsně, ale pravidla se nijak nezměnila. I když možná převažuje stereotyp imigranta do USA jako Mexičana, ve skutečnosti většina pochází ze států víc na jihu. Důvod je prostý – zatímco Mexičana může americká policie lehce vrátit zpět přes hranice, u ostatních to nejde. Navíc často pocházejí z upadajících států jako Honduras. Žádají tedy o azyl. Vyhodnocení trvá měsíce a někdy i roky. Migranti jsou proto po zprocesování znovu propuštěni s tím, že se mají v budoucnu dostavit k soudu, ale ve skutečnosti je už nikdy nikdo neuvidí.

Když zkolabovala politika rozdělování rodin, migrace vystřelila vzhůru. Na vrcholu, tedy v červenci 2019, američtí pohraničníci zachytávali 150 tisíc lidí měsíčně. Vláda proto změnila strategii. Nejdřív zúžila podmínky pro azyl; zatímco předtím stačilo prohlásit, že se člověk ve své zemi necítí bezpečně, nyní musel prokázat, že je pronásledován. Zadruhé se podařilo vyjednat dohodu s Mexikem, že migranti budou čekat na vyřízení svých žádostí na jeho straně hranice. Mexiko také začalo střežit svou jižní hranici a víc postihovat migranty přecházející přes jeho území. Nakonec USA začaly s některými latinskoamerickými zeměmi vyjednávat, že jim tam budou posílat žadatele o azyl, smlouvu se podařilo uzavřít s Guatemalou. Tyto kroky oddělily ekonomické migranty od opravdových uprchlíků. K únoru 2020, tedy těsně předtím, než udeřila pandemie, počet migrantů klesl o 75 %. Pak USA zavřely kvůli koronaviru hranice úplně.

Jak Biden zničil fungující systém

Biden politiku změnil. Zaprvé zrušil pravidlo, že migranti čekají na posouzení v Mexiku, a vyhlásil, že na děti se vztahuje výjimka z pravidla nepouštět migranty, dokud zuří pandemie. K tomu Bidenova administrativa signalizovala, že s migranty nebude zacházeno přísně. Zastavila výstavbu Trumpovy zdi, Biden uvalil stodenní moratorium na některé deportace (soud toto rozhodnutí zvrátil) a Bidenův ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas prohlásil, že migranti nemají „chodit nyní“, což nepůsobí příliš odstrašujícím dojmem. V únoru američtí pohraničníci zadrželi 100 tisíc migrantů, z toho téměř 30 tisíc nikým nedoprovázených dětí. Ty jsou pak zavírány do dočasných táborů čili do železných klecí, stejně jako za Trumpa. Americká imigrační politika se tak vrátila do starých kolejí. Mayorkas přiznal, že pokud trend bude pokračovat, USA čelí největšímu nárůstu nelegálních migrantů za 20 let. Díky víře, že vše provozované Trumpem bylo špatné, se tak Bidenovi podařilo zničit fungující systém a vyvolat krizi.

Text byl publikován také na The Conservative Online

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!