Bidenova administrativa chce zakázat „kategorické zákazy“ pro transgenderové studenty-sportovce

Bidenova administrativa ve čtvrtek navrhla novou směrnici*, jejímž cílem je zakročit proti školním pravidlům, která „kategoricky zakazují transgenderovým studentům účast ve sportovních týmech, které jsou v souladu s jejich genderovou identitou“. Navrhovaná směrnice, která by byla v přímém rozporu se zákony ve 20 státech, včetně Texasu a Floridy, by se vztahovala na veřejné základní a střední školy, vysoké školy, univerzity a další federálně financované instituce.

Podle zveřejněného „fact-sheetu“ ministerstva školství návrh umožňuje některá omezení pro transgender studenty-sportovce na základě stupně nebo úrovně vzdělání a úrovně soutěží v jednotlivých sportech.

Dokument uvádí, že zatímco vysokoškolské sporty kladou důraz především na úspěch v soutěžích, prostředí na nižších stupních může upřednostňovat týmovou práci, kondici a základní dovednosti.

S ohledem na to ministerstvo očekává, že podle navrhovaného nařízení by se žáci základních škol obecně mohli zařadit do školních sportovních týmů v souladu se svou genderovou identitou,“ a že pro školu by bylo obzvláště obtížné odůvodnit nedodržení tohoto pravidla, píše se v dokumentu.

Některé organizace na obranu práv vidí nová pravidla v opačném světle – tedy v tom smyslu, že změna pravidel Hlavy IX umožní biologickým mužům soutěžit v ženských sportech.

Christiana Kieferová, vedoucí poradkyně organizace Alliance Defending Freedom (ADF), napsala v e-mailovém prohlášení pro The Epoch Times:

„Navrhovaná pravidla Bidenovy administrativy jsou fackou do tváře sportovkyním, které si zaslouží rovné příležitosti soutěžit ve svých sportech. Ministerstvo školství přepisem Hlavy IX ponižuje ženy a říká jim, že na jejich sportovních cílech a umístění nezáleží. Když se společnost a zákony snaží ignorovat realitu, lidem to ubližuje. Ve sportu na to doplácejí ženy a dívky.“

ADF, konzervativní křesťanské právnické uskupení, zastupuje v současnosti několik sportovkyň v několika státech a usiluje o revitalizaci ocenění, o které přišly ženské sportovkyně kvůli biologickým mužům, a o zastavení politiky umožňující mužům účastnit se ženských soutěžích.

Naopak, pro skupiny hájící práva LGBT je nově navrhovaná změna nedostatečná. Sasha Buchertová, vedoucí právnička organizace Lambda Legal, uvedla:

„Jsme znepokojeni tím, zda navrhované pravidlo může skutečně odstranit diskriminaci, kterou transgender studenti zažívají kvůli všudypřítomným předsudkům a ignorováním toho, kým jsou. Tito studenti musí mít plné a rovné šance na účast, protože účast na sportovních akcích přináší mladým lidem mnoho dlouhodobých výhod, včetně důležitých zdravotních přínosů a šancí na rozvoj vůdčích schopností, disciplíny a sebedůvěry.“

V dokumentu ministerstvo školství rovněž zmínilo pravidla účasti na soutěžích stanovená řídícími sportovními orgány, jako je Národní vysokoškolská atletická asociace (NCAA). Ačkoli jednotlivé sporty mohou mít různá pravidla účasti, NCAA obecně umožňuje biologickým sportovcům mužského pohlaví zapojit se do ženských soutěží po předložení dokladu o jednoleté nebo víceleté „léčbě“ potlačující hladinu testosteronu.

Sarah Parshall Perryová, senior právnička washingtonského think tanku Heritage Foundation a bývalá právní poradkyně na ministerstvu školství, označila směrnice NCAA za „směšně nedostatečné“. Během nedávného slyšení v Ohiu prohlásila:

„Dovolte mi, abych se vyjádřila jasně: jeden rok terapie potlačující testosteron nijak významně nemění rychlejší reakci svalů, větší hustotu kostí, větší svalovou hmotu a vyšší kapacitu plic, kterou biologičtí chlapci ve srovnání s dívkami disponují. Tyto biologické rozdíly, které biologickým mužům poskytují rozhodující, ne-li naprostou výhodu oproti ženám ve sportovních soutěžích, nelze potlačit, tečka.“

Citovala studii z roku 2018 (pdf) dvou profesorů právnické fakulty Dukeovy univerzity. Porovnávali osobní rekord olympijské vítězky Allyson Felixové v běhu na 400 metrů – 49,26 sekundy – s rekordy biologických mužů. „Jen v jediném roce 2017 ji muži a chlapci na celém světě překonali více než 15 000krát,“ napsali autoři.


* jde o směrnici/nařízení s novou interpretací tzv. Hlavy IX, který spadá pod americký občanský zákoník. Hlava (Title) IX je částí zákona o vzdělání z roku 1972 a týká se zákazu diskriminace na základě pohlaví na školách, resp. v programech a aktivitách financovaných federálními prostředky

Převzato z The Epoch Times

Překlad a redakční úprava původního textu : Juraj Skovajsa

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme