Biden, Trump a Ukrajina

Jonathan Ernst/Reuters

Tento text vznikl pro diskusi vedenou na Facebooku k tomuto článku, která se nesla v duchu kritiky presidenta Trumpa. Nebylo ho však možné do diskuse vložit, neboť prý obsahuje dezinformace – „porušuje zásady komunity” – a byl takto cenzurován hned při pokusu jej do diskuse nahrát. Původní určení příspěvku ovlivňuje jeho poněkud ne zcela kompaktní formu… Dodejme, že tématu aktivit Huntera Bidena se v poslední době věnoval např. také Martin Weis v textu „Laptop Huntera Bidena” (Týdeník Echo, 12/2022 z 24. března 2022, str. 58), kde mj. uvádí: „Ale tím, co zaujalo mediální scénu nejvíc, nebyl sám Hunter, ale pár slov ve zprávě: to, že využívala e-mailů. ‚jež New York Times získaly z cache laptopu, který Biden nechal v opravně ve státě Delaware‘. Autenticitu e-mailů ‚dosvědčili lidé se znalostí vyšetřování a oněch e-mailů‘. Co je na tom pozoruhodné? To, že zprávu založenou na těchto e-mailech zveřejnil konkurenční New York Post již v říjnu 2020 a Timesy se ji tehdy snažily znevěrohodnit. A co bylo ještě důležitější, sociální sítě Facebook a Twitter zablokovaly šíření této zprávy a Twitter zablokoval i účet New York Post.” Podrobněji např. zde.

Důležitá část lidí v Bidenově administrativě jsou lidé z administrativy Barracka Obamy. Obama v letech 2014–2015 Ukrajině odmítl účinně pomoci, odmítl Ukrajině dodat jakoukoliv munici, výzbroj, natož pokročilejší zbraňové systémy. Jeho vyjádření bylo jasné: Ukrajina nedostane na obranu před Ruskem žádné smrtící zbraně (a také je nedostala). Byl to až Trump a jeho administrativa, který zahájil dodávky zbraní na Ukrajinu (ke vzteku Demokratů) a byl to Trump, kdo uvolnil pro Ukrajinu zcela zásadní a klíčové Javeliny. Byl to on a byla to jeho administrativa, kdo prolomil zbrojní embargo. Javeliny dodané v jeho éře byly klíčovým základem toho, čím byly v prvních dnech po 24. únoru zastaveny ruské tanky. Byl to také Trump, během jehož vlády (zejména v druhé polovině) probíhala společná americko-ukrajinská letecká cvičení a to za jeho vlády létala americká letadla nad Ukrajinou. To jsou holá a ověřitelná fakta.

Biden přebral situaci v době, kdy zbrojní dodávky na Ukrajinu běžely. Byl to ale také Biden, od jehož převzetí moci se již žádné americko-ukrajinské letecké cvičení nenaplánovalo. To během Bidenovy vlády zmizela americká letadla z ukrajinské oblohy. I to jsou holá fakta, která jde shrnout tak, že během Trumpovy vlády si Rusko k Ukrajině nic nedovolilo a byl to Biden, kdo vyslovil mimo jiné: „ruský prezident Vladimir Putin nestojí o plnohodnotnou válku a za napadení Ukrajiny by zodpovídal, jenže by záleželo na tom, s jakou mírou by zaútočil… Záleží na tom, co udělá. Jedna věc je, pokud to bude menší vpád a my se budeme dohadovat o tom, co dělat nebo nedělat…“ (zdroj)

A pokud jde o současnou Ukrajinu, je to Biden a jeho administrativa, kdo blokuje snahy vyzbrojit Ukrajinu letadly.

Nyní krátce k ekonomickým otázkám. Trump podporoval americký těžební průmysl a frakování. Za jeho vlády klesly ceny ropy a plynu na historická minima, což si vykoledovalo nenávist a paniku v Rusku. Americký frakovaný plyn byl v terminálu ve Svinoústí na Baltu levnější, než ruský plyn z ropovodu. USA se staly z dovozce (ropy a plynu) poprvé v dějinách vývozcem. Rusko bylo celosvětovým propadem cen plynu a ropy zasaženo na nejcitlivějším místě. Tím spíš, že to byl Trump, kdo uvalil tvrdé sankce na kohokoliv, kdo se podílel na plynovodu Nord Stream II.

A co udělal Biden: jeden z jeho prvních tří dekretů po vstupu do funkce byl zákaz frakování na federálních pozemcích v USA (a okamžitě zastavil výstavbu ropovodu z Kanady). Tímto vědomým krokem (jedním z prvních ve funkci) okamžitě nastartoval růst ceny plynu a ropy a pokles těžby v USA. Rusko bylo na koni a Amerika se vrátila do situace, kdy musela dovážet (dokonce i z Ruska)! A byl to Biden, kdo uvolnil sankce na Nord Stream II a fakticky umožnil jeho dostavbu. Byl to tedy Biden, kdo dostal Rusko (jeho ropu a plyn) ekonomicky zpátky do hry a umožnil financovat válku.

Nyní k tomu, proč Biden sice vede bojovné řeči, ale fakticky od samého počátku své vlády Rusku pomáhá a nahrává mu. Proč Biden (v rozporu se svojí rétorikou) Rusku pomáhá a dokonce i teď po napadení Ukrajiny odmítá dodat Ukrajině klíčové technologie (letadla a Patrioty). Možnosti jsou v zásadě dvě:

1) Coby celoživotní kariérní západní levičák měl v době studené války vztahy se SSSR výrazně přívětivější a těžko odhadnout, jak to mohlo probíhat ve zpravodajské rovině…

2) Jeho syn Hunter. Je známou věcí (jen západní levicová media, včetně těch českých, o tom v podstatě nepíší), že Hunter měl čilé (leč velmi neprůhledné) obchodní kontakty jak s čínskými firmami, tak s ukrajinskými a ruskými kruhy. Tyto kšefty byly navíc s vysokou mírou pravděpodobností zdaleka za hranicemi legality, neboť ve hře byl mimo jiné i obchod s bílým masem. Navíc je zřejmé, že Hunter si při svých pobytech ve východní Evropě užíval způsobem, který – řekněme – není hodný gentlemana. A to do té míry, že za podobné chování by byl v USA okamžitě postaven před soud. (Viz výše uvedený dokument, str. 6: „Hunter Biden paid nonresident women who were nationals of Russia or other Eastern European countries and who appear to be linked to an ‚Eastern European prostitution or human trafficking ring‘“ – pozn. red.)

Přesně tohle je něco, co si ruské tajné služby nikdy nenechávaly uniknout a není důvod se domnívat, že v případě Huntera Bidena by tomu mohlo být jinak. Co z toho tedy plyne? Například to, že Bidenovy vstřícné kroky vůči Rusku (před válkou) a řekněme odpíraní klíčové pomoci za války může mít jednoduché vysvětlení. V Lublaňce mají něco (a v případě Huntera toho mají za dobu jeho „obchodování” na východě dost plných šanonů), co drží Joe Bidena ve vztahu k Rusku sice u silných řečí, ale v reálu u minimálních (či dost pomalých) činů. Není totiž pochyb, že věci, kterých se Hunter účastnil (popř. i způsob výdělku a nakládání s ním) je něco, co by pravděpodobně znamenalo pro Bidena juniora soud (i) v USA. A člověk by se těžko mohl z lidského hlediska divit situaci, kdy starý otec chrání svého (dost nezdárného) syna před tvrdým pádem a důsledky jeho činů.

Takže, shrňme si to. Trump vyzval Putina: Pokud máte nějaké kompromaty na Bidena juniora, pojďte s nimi ven. Upřímně: Jít s nimi ven by znamenalo konec situace, kdy je americký prezident vydíratelný. A pokud vydíratelný je (jakože s největší pravděpodobností díky „obchodním aktivitám“ jeho syna ano), pak ten, kdo na toto doplácí, je Ukrajina.

Jsou to tedy životy ukrajinských mužů, žen a dětí, které přicházejí nazmar i proto, že se otec jednoho rozmazleného elitního amerického fracka stal prezidentem USA. A je logické, že otec nepotopí svého syna. Takže, pokud se mají americké administrativě rozvázat ve vztahu k Ukrajině ruce, pak je to jedině cestou rozptýlení pochybností o tom, že rodina amerického prezidenta může být kompromitována Ruskem. A z toho hlediska je tedy tah Trumpa, aby kompromaty byly zveřejněny, jedině správný krok, který jestli někomu může pomoci, tak právě Ukrajině.

Autor je členem Předsednictva Konzervativní strany.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!