Biden se postavil za generála, který údajně v tajném telefonátu sliboval, že bude varovat Čínu před případným americkým útokem

Prezident Joe Biden stojí za generálem Markem Milleym, nejvyšším vojenským důstojníkem Spojených států, poté, co se objevily zprávy, že Milley za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa tajně volal čínskému generálovi a slíbil mu, že bude komunistickou zemi dopředu varovat ohledně případného útoku USA.

Několik anonymně získaných zpráv tvrdilo, že Milley jednou v roce 2020 a podruhé v lednu letošního roku volal generálovi Li Cuo-čchengovi z Lidové osvobozenecké armády, aby ho ujistil, že Spojené státy na čínskou komunistickou stranu nezaútočí, a pokud by se k útoku chystaly, Milley svůj protějšek upozorní.

„Mám velkou důvěru v generála Milleyho“

Zatímco republikáni označili Milleyho jednání, pokud k němu skutečně došlo, za vlastizrádné, Biden generála podporuje.

„Mám velkou důvěru v generála Milleyho,“ řekl Biden novinářům ve Washingtonu 15. září.

Jeho stručný komentář, který nehodnotil pravdivost obvinění, přišel poté, co tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová novinářům v samostatném rozhovoru řekla, že prezident stojí za generálem, i kdyby k telefonátům skutečně došlo.

Psakiová uvedla, že Biden věří, že Milley „je vlastenec“ a že „jeho věrnost naší ústavě je nezpochybnitelná“. Dodala, že důležitý je kontext, kdy k hovorům údajně došlo, a obvinila Trumpa z „podněcování vzpoury“ v souvislosti s událostmi 6. ledna, a že „v souvislosti s narušením bezpečnosti amerického Kapitolu panovaly široké obavy ohledně mnoha členů jeho národního bezpečnostního týmu“.

„Je povinností každého předsedy sboru náčelníků štábů dodržovat ústavní pořádek, aby se zabránilo nezákonným vojenským akcím,“ uvedla také.

Mluvčí Pentagonu John Kirby rovněž naznačil, že ministerstvo obrany Milleyho podporuje, a uvedl, že ministr obrany Lloyd Austin Milleyho nepožádal, aby změnil způsob své činnosti.

„Má (Austin) plnou důvěru v předsedu Milleyho a práci, kterou dělá,“ řekl Kirby novinářům v Pentagonu.

Sbor náčelníků štábů, kterému Milley předsedá, ve svém prohlášení uvedl, že Milley pravidelně jedná s kolegy z celého světa, včetně kolegů v Číně a Rusku.

Vrcholní republikáni však tvrdí, že to, co Milley udělal, představuje vlastizradu a že by měl být sesazen a případně obviněn.

„Pokud je to skutečně pravda, čemuž je těžké uvěřit, že by volal do Číny a dělal tyto věci a byl ochoten jim radit o útoku nebo v předstihu před útokem, je to vlastizrada,“ řekl Donald Trump v telefonickém rozhovoru s televizní stanicí Newsmax.

Bývalý prezident v písemném prohlášení uvedl, že zpráva je nepřesná a že nikdy o útoku na Čínu neuvažoval.

„Měl by být postaven před válečný soud“

Senátor Marco Rubio v televizi Fox News uvedl, že pokud Milley telefonáty uskutečnil, „v podstatě ignoroval ústavu, rozhodl se, že zavolá potenciálnímu protivníkovi a nepříteli Spojených států, domluví se s ním a řekne mu, že ,pokud mi někdy někdo přikáže něco udělat, budete první, kdo se o tom dozví‘“.

„Je mi jedno, co si myslíte o prezidentu Trumpovi, ale to, že předseda Sboru náčelníků štábů pracuje na rozvracení vojenské velitelské struktury a spolčuje se s Čínou, je přesně to, co od vojenských představitelů v naší zemi nepřijímáme. Pokud je to pravda, měl by být postaven před válečný soud,“ dodal ve svém prohlášení senátor Rand Paul.

Další republikánští kongresmani pak vyzvali Milleyho, jenž má koncem tohoto měsíce vypovídat před Kongresem, aby v případě pravdivosti obvinění rezignoval nebo byl propuštěn.

„Je to prosté a jednoduché: Pokud je Milleyho údajné zrádcovské chování pravdivé, musí okamžitě odstoupit nebo být vyhozen,“ napsal kongresman Guy Reschenthaler na Twitteru.

Vyšlo v Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!